Woda wylewa się ze zmywarki

pawel | 8 listopada 2022

Zmywarka to urządzenie, z którego korzystamy niemal codziennie. Urządzenie wprowadza znaczne udogodnienia do gospodarstwa domowego, tym samym oszczędzając nasz czas. Oznacza to więc, że awaria zmywarki może być bardzo problematyczna. Istnieje wiele potencjalnych usterek, które mogłyby przydarzyć się urządzeniu. Jednak co w sytuacji, kiedy woda wylewa się ze zmywarki?

Dlaczego woda wylewa sie ze zmywarki?

Zapachane śmigła

Do wprowadzania wody do wnętrza zmywarki służą śmigła. Pełnią one jedną z najważniejszych funkcji – odpowiadają za płukanie naczyń. Ich zanieczyszczenie np. w postaci resztek po jedzeniu, może objawiać się obniżoną wydajnością zmywarki. Co gorsza, może przyczynić się do wylewania wody z wnętrza urządzenia. Kiedy spotyka nas taka sytuacja, należy sprawdzić czy śmigła nie są zanieczyszczone. Jeśli są, należy je udrożnić.

Nieszczelne śmigła

Element, jakim są śmigła, pełni ważną rolę. Właśnie dlatego obarczony jest dużą liczbą potencjalnych dolegliwości. Poza zapchaniem śmigieł, może zdarzyć się, że będą one nieszczelne. Ten fakt zmusza nas do wymiany uszczelek, wypełnienia ubytków, bądź nawet do wymiany całych śmigieł. Te działania mogą rozwiązać problem cieknącej zmywarki.

Uszkodzony lub zabrudzony hydrostat

Hydrostat, to element sterujący poziomem wody w urządzeniu. Jego zepsucie bądź nawet zabrudzenie może przyczyniać się do obniżenia jego wydajności. Aby być pewnym, że wylewająca się woda nie jest spowodowana hydrostatem, należy go dokładnie oczyścić oraz sprawdzić czy poprawie spełnia swoją funkcje.

Zardzewiała lub uszkodzona pompa wody

Uszkodzenie pompy to najgorszy scenariusz – element odpowiada w końcu za obieg wody w zmywarce. Zardzewiała bądź zniszczona, czy też zatkana pompka wody prawie zawsze będzie objawiać się nie trzymaniem płynu we wnętrzu urządzenia. Oględziny tego elementu pozwolą nam ocenić, czy pompka jest nieszczelna oraz czy jej praca przebiega właściwie.

Zużyta lub uszkodzona uszczelka

Jest to zdecydowanie mniej czarny scenariusz, niż zepsuta pompa wody, głównie dlatego, że za nową uszczelkę zapłacimy mniej, niż za pompę. Warto dokładnie sprawdzić, czy to ten element nie sprawia problemów. Uszczelka może w końcu zacząć się odklejać lub kruszyć, a w końcu ulec zużyciu. To poskutkuje słabą szczelnością urządzenia i możliwymi wyciekami wody.

Niedrożny wąż

Wylewająca się woda może być skutkiem nieodprowadzania jej z urządzenia. Jeśli urządzenie zacznie wyciekać, warto sprawdzić je pod kątem zablokowanego węża. Część mogła także zapętlić się lub wygiąć, co uniemożliwiłoby odprowadzanie wody.

Zobacz więcej naszych artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Slawoj

Posiadam zmywarkę elektrolux Esl46010. W czasie mycia naczyń z rynienki wychlapuje się woda na obudowę drzwi i wycieka na posadzkę. Wymieniłem uszczelkę dolną i trójstronną. Wyciek nadal istnieje. Proszę o podpowiedź co może być przyczyną takiej usterki.

Katarzyna

proszę sprawdzić stan ramienia spryskującego dolnego. Czasami zdarzają się sytuacje, że woda pryska bezpośrednio na drzwi i zalewa je.

Piotr

Witam, proszę o pomoc, po wymianie pompy myjącej w zmywarce hotpoint ariston, woda dostaje się do środka zmywarki po zakończeniu mycia, zmywarka jest wyłączona a woda wcieka przez otwór w środku zmywarki na lewej ściance, co może być tego przyczyną?

Katarzyna

elektrozawór może przepuszczać.

Daniel

Dzięki Waszemu filmikowi:-) wymieniłem pękniętą dolną uszczelkę drzwi (SE24E236EU/21). Niestety po miesiącu znowu wylała się woda. Gdy zdjąłem przednią pokrywę i włączyłem zmywarkę zauważyłem, że w korytku przedniej uszczelki u dołu drzwi pojawia się woda i czasem przelewa się przez to korytko. Co może być przyczyną ?

Marcin

Można prosić o odpowiedz bo mam podobny problem ze zmywarką AEG. uszczelki nowe, dobrze założone. Woda intensywnie wpływa do korytka i czasami wylewa się.

Patryk

Witam. W moim przypadku śmigła były pęknięte na łączeniu i wystarczyło po spawać 🙂

Szymon

Witam, mam pytanie odnośnie zmywarki Beko DIN28431. Zmywarka zamontowana jest 3 miesiąc i najczęściej używany jest program 58 minutowy. Problem jest taki, że podczas końcowej fazy zaczyna wyciekać woda. Nie są to duże ilości wody, ale jednak coś jest nie tak. Z tego co zauważyłem woda wycieka z pod metalowej blaszki która znajduje się na dolnym cokole. Czy mają państwo pomysł co może być tego przyczyną? Dodam jeszcze że niekiedy wody jest więcej a niekiedy mniej, niekiedy nie ma nawet wcale.

Aleksandra

Prawdopodobnie uszczelka drzwi.

Anna

Zmywarka Amica. Pobiera wodę,zaczyna prac i po chwili wycieka na podłogę wszystka woda. Z filtra wyjęłam kawałek miedzianej rurki,( około pół cm średnicy)czy to może być przyczyną że urwał się jakiś wężyk przepływowy?

Patrycja Blaszczyk

Witam, zapewne tak. Teraz trzeba wyciągnąć zmywarkę, ściągnąć obudowę i sprawdzić, z którego elementu dokładnie cieknie woda. Wówczas będzie wiadomo, co wymienić.
Pozdrawiam.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x