Nie ma to jak świeżo wyprane, pachnące świeżością ubrania prosto z pralki. Ale co zrobić, gdy pranie nie pachnie, bo pralka nie pobiera płynu? Takie sytuacje często mają miejsce w każdej pralce, niezależnie od producenta czy modelu. Zobacz, czy jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie problem. Przygotowaliśmy wskazówki, które mogą pomóc Ci zdiagnozować usterkę, aby pranie znowu było miękkie i pachnące. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania i jakie kroki warto podjąć.
Brudna szuflada na detergenty
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania, czasem uwagę należy zwrócić na te najbardziej oczywiste powody. Pralka nie pobiera płynu do płukania, jeśli syfon szuflady zasobnika jest zarośnięty brudem i pozostałościami po proszku oraz koncentratach do płukania. Warto więc dbać o pralkę, regularnie czyszcząc jej elementy i nie dopuszczać do jej zapchania.
Regularnie czyszczona szuflada nie wymaga użycia specjalnych preparatów. Wystarczy wyjąć element i namoczyć w misce lub pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie wyczyścić starą szczoteczką do zębów. W przypadku bardziej upartych, cięższych zabrudzeń, warto użyć mocniejszych środków – najlepiej takich z dodatkiem chloru. Z domowych sposobów – zawsze sprawdzi się roztwór z octu i sody. Niektóre modele pralek pozwalają na umycie tej części w zmywarce – warto sprawdzić tę opcję w instrukcji obsługi.
Koncentraty
Nowoczesna chemia do płukania posiada w swoim składzie dużo substancji lepkich i komponentów zapachowych na bazie olejków. Niestety nie są to pożądane składniki dla pralki, ponieważ ostatecznie mogą przyczynić się do pogorszenia jej stanu. Warto z rozwagą stosować takie środki i najlepiej też je rozcieńczać. Jeśli Twoja pralka nie pobiera płynu do płukania, może to oznaczać „przedawkowanie”. To z kolei doprowadzi do zapchania i nie będzie ono pobierać detergentu.
Zapchana pokrywa dozująca
Pokrywa dozująca jest częścią znajdującą się nad szufladą pralki. Przez niektórych zwany deszczownicą, ponieważ stamtąd przedostaje się woda. Dzięki otworom reguluje strumień wody w szufladzie. Woda powinna swobodnie przechodzić przez otwory pod odpowiednim ciśnieniem, bo w przeciwnym razie (np. w wyniku zakamienienia) może dojść do sytuacji, w której pralka nie pobiera płynu.
Jeśli chcesz wiedzieć, czemu pralka nie pobiera płynu do płukania, sprawdź, w jakim stanie jest pokrywa dozująca. Jeżeli jest mocno zabrudzona i pokryta kamieniem to wymień ją na nową. Kamień niestety rozsadza plastikowe elementy w pralce i jest niebezpieczny. Jeśli nie była bardzo długo czyszczona, w środku może pojawić się też pleśń, grzyb, a nawet śliska, nieprzyjemnie wyglądająca maź. Szczególnie jeśli w Twojej okolicy zamieszkania jest twarda woda. Zaś jeśli nowa pralka nie pobiera płynu do płukania, najprawdopodobniej nie jest to winą zabrudzeń, a jakiejś wady.
Aby wyczyścić pokrywę dozującą, najlepiej popsikać ją środkiem odkamieniającym, a następnie wyczyścić szczoteczką. Jeśli taki zabieg nic nie da, należy rozkręcić pralkę – zdjąć blat, odczepić wężyki od elektrozaworu i odkręcić pokrywę, a następnie zalać odkamieniaczem lub środkiem grzybobójczym. To, jaki preparat wybierzesz, zależy od tego, czy problemem jest kamień, czy grzyb. Możesz także spróbować poprzetykać kamień, a na samym końcu uruchomić pusty cykl pralki z odkamieniaczem bądź podobnym preparatem, na najwyższej temperaturze.
Nieprawidłowo nalany płyn
Problem z pobieraniem środka pojawia się nie tylko wtedy, kiedy jest go zbyt dużo. Często zdarza się, że nalewamy go więcej, niż jest zalecane. Na syfonie widnieje napis „max” i nie należy go przekraczać. Możliwe też, że syfon został źle włożony, co poskutkuje nalaniem płynu do płukania w miejsce płynu/ proszku do prania. Aby upewnić się, czy nalewasz płyn prawidłowo, warto sprawdzić instrukcję obsługi.
Niesprawny wąż dopływowy
Aby pozbyć się problemu warto sprawdzić, czy ciśnienie wody jest wystarczające do pobierania płynu. Średnie ciśnienie wody w bloku mieszkalnym to 1,5 – 2 bar. W wężu znajduje się sitko, które mogło się zapchać i zanieczyścić. Zwykle przeczyszczenie wystarcza, aby przywrócić pralce właściwe działanie. Pamiętaj, aby wąż nie był zagięty i poskręcany, ponieważ zaburzy to pobór wody do urządzenia. Na szczęście wąż dopływowy nie jest drogi i można go samodzielnie wymienić. Wielkość i gwint są standaryzowane.
Aby uniknąć problemów z wężem dopływowym, powinieneś raz na jakiś czas poddawać go czyszczeniu – mniej więcej raz na pół roku. Upewnij się też, że wymieniasz go co kilka lat, np. 5, aby nie ryzykować usterek.
Usterka elektrozaworu
Czasami problem leży po stronie mechanicznej elektrozaworu. W niektórych pralkach woda kierowana jest do odpowiednich komór w szufladce za pomocą elektrozaworów. Ich ilość zależy od modelu; mogą być pojedyncze, podwójne, potrójne oraz poczwórne. Ich jednoczesne działanie sprawia, że strumień wody zabiera ze sobą płyn do płukania. Jeżeli jeden z nich nie działa, woda będzie płynęła z pominięciem środkowej komory.
Zadaniem elektrozaworu jest wpuszczenie wody do pralki, aby mogła rozpocząć pranie. W trakcie trwania całego cyklu woda jest dobierana, a brudna wypompowywana. Jeśli Twoja pralka nie pobiera płynu do płukania, warto sprawdzić tę część. W zależności od marki, mogą być stosowane różne elektrozawory. Najlepiej dobrać właściwy do swojego urządzenia na podstawie tabliczki znamionowej.
Zobacz nasze inne artykuły:
Elektozawory ok. Udrożnione kanały wodne i działa. Dzięki za porady.
Zapchane kawałkiem chusteczki.
Po usunięciu i umyciu szuflady wszystko działa.
Super pomocny artykuł!
Bardzo dziękuję!
Super porady!