Czy okap może zakłócać wentylację?

katarzyna | 12 maja 2017

Jest to możliwe, w przypadku okapu typu wyciąg, który jest podłączony do przewodu wentylacyjnego. Odprowadza on zapachy na zewnątrz budynku, co może zakłócać działanie wentylacji.


Kiedy wyciąg zakłóca wentylację?

Wyciąg pracuje w tak zwanym układzie otwartym, czyli jest podłączony do wentylacji. Wyprowadza zapachy i opary na zewnątrz, ale to nie znaczy, że dzięki temu zawsze będziemy mieć w kuchni czyste powietrze. Mało tego, wyciąg może nawet być przyczyną pogarszającego się zdrowia. Dzieje się tak, gdy zachodzą dwa zjawiska: powstaje ciąg wsteczny oraz gdy okap wyciąg nie pracuje.

Ciąg wsteczny

Zjawisko ciągu wstecznego polega na tym, że powietrze jest wciągane do domu przez przewód wentylacyjny, służący właściwie do usuwania zapachów i oparów. Dzieje się tak, ponieważ wyciąg ma dużą siłę ssania, mającą doprowadzić do wymiany powietrza w kuchni od 6 do 10 razy na godzinę. Jeżeli do tego mamy małą możliwość napływu świeżego powietrza z zewnątrz, powstaje silne podciśnienie i powietrze jest zasysane z przewodu wentylacyjnego. Może powracać przez kratkę w kuchni albo przez łazienkę, WC. Wraz z powracającym powietrzem, wraca do mieszkania kurz, roztocza i bakterie. Mogą też wracać spaliny kominowe.

Niedziałanie wyciągu

Kiedy wyciąg nie działa, prawidłowa wentylacja w pomieszczeniu nie jest możliwa. Okap całkowicie zakrywa bowiem otwór wentylacyjny i powietrze z przewodu nie może skutecznie dostać się do kuchni. Powietrze omija więc blokadę innymi drogami, choćby przez łazienkę, okna. Wentylacja w kuchni jest więc w ten sposób zaburzona.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o