Oczyszczacze powietrza – hit czy kit?

katarzyna | 17 stycznia 2018

Od dobrych kilku lat oczyszczacze powietrza zagościły na rynku sprzętów AGD i RTV. Cenimy sobie jakość powietrza w pomieszczeniach, w których najwięcej przebywamy i dobre samopoczucie. Producenci tych urządzeń zacierają ręce, a użytkownicy starają się wybrać, jak najlepszy sprzęt. Postaramy się przybliżyć tematykę oczyszczaczy.

Jonizacja powietrza

Każdy z nowoczesnych oczyszczaczy ma za zadanie filtrowanie powietrza obecnego w pomieszczeniu w celu ograniczenia ilości poszczególnych zanieczyszczeń. Dodatkową funkcją tych urządzeń jest wbudowany system jonizacji powietrza, który odpowiada za wytwarzanie jonów tlenu. Tym samym stwarza warunki o wiele bezpieczniejsze dla naszych płuc.

Nie każdy model jest w tą funkcję wyposażony. Trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami za oczyszczacz powietrza. Natomiast sam jonizator nie jest w stanie oczyścić powietrza. Warto zapoznać się z ich charakterystyką, aby później nie okazało się, że nie spełnia oczekiwań.

oczyszczacze powietrza a jonizatory
źródło: alltronix.pl

Nawilżacz powietrza

Większość oczyszczaczy dostępnych na rynku, posiada wbudowany system nawilżania powietrza. Struktura nawilżacza, ma za zadanie zwiększania wilgotności powietrza, którym oddychamy poprzez aktywne włączanie pary wodnej do obiegu. Zatem nawilżacza powietrza nie wyklucza oczyszczacza powietrza. Często zastanawiamy się, czy jest możliwa w ogóle taka opcja. Urządzenie 2 w 1 może okazać się świetnym rozwiązaniem dla alergików i osób z problemami oddechowymi.

Filtry węglowe

Nowoczesne oczyszczacze pomimo jonizatorów oraz nawilżaczy wyposażone są również w filtry zbudowane na bazie węgla. Pierwiastek ten doskonale przyciąga oraz wiąże wszelkie zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu mamy możliwość oddychać mniej zagrożonym powietrzem. Filtry węglowe są jednorazowe, po około 6 miesiącach należy wymienić na nowy, aby cieszyć się jego skutecznością. Nie ma możliwości, żeby go umyć pod bieżącą wodą, ponieważ kompletnie się nie nadaje, nie jest wielokrotnego użytku. Jednocześnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy, ale pochłania również bakterie i grzyby. Należy pamiętać, że oczyszczacz powietrza bez filtra jest urządzeniem bezużytecznym.

oczyszczacze powietrza
źródło: arcotech.pl

Filtr wodny w oczyszczaczu

W celu wyeliminowania patogenów obecnych w powietrzu, większość producentów umieszcza w oczyszczaczu również filtr wodny. Miękkie osady oraz zanieczyszczenia hydrofilowe, bardzo skutecznie wychwytywane są przez te filtry. Fakt ten pozwala na jeszcze wydajniejsze oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się oczyszczacz powietrza.

Oczyszczanie powietrza powinno być dla nas priorytetem. Coraz nowsze alerty wskazują na wysokie poziomy zanieczyszczeń, szczególnie w miastach. Każdy, kto pragnie uchronić się przed zagrożeniami, zdecydowanie powinien zastanowić się nad zakupem oczyszczacza powietrza.

Urządzenie to w swoim składzie posiada arsenał, który doskonale poradzi sobie z wszelkimi teratogennymi związkami. Każdy, kto pragnie oddychać we własnym domu świeżym powietrzem, powinien pomimo wietrzenia mieszkania, szczególnie na noc, zainwestować w oczyszczać powietrza. Urządzenie to idealnie nadaje się do małych jak i dużych pomieszczeń. Czyste powietrze w sypialni powinno być priorytetem, jeśli marzymy o zdrowym śnie w odniesieniu naszym oraz naszych dzieci, których płuca są szczególnie narażone na takie zagrożenia.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o