Najczęstsze problemy z okapem

katarzyna | 12 czerwca 2017

Przyczyn awarii okapu może być kilkanaście. Część z nich występuje jednak częściej niż inne. Poniżej pokazujemy, jakie problemy z okapem zdarzają się najczęściej. Co jest przyczyną problemów ze sterowaniem lub pracą silnika okapu?


Brak światła w okapie

Problemy z okapem mogą objawiać się w różny sposób. Bardzo często występuje przypadek uszkodzenia światła w okapie zaraz po jego włączeniu. Poza przepaloną żarówką i lekkim okopceniem gniazda żarówki może nastąpić również wybicie korków oraz przepalenie ścieżki na płycie. Skutecznym rozwiązaniem może być dokładne wyczyszczenie okopconego fragmentu płytki oraz odtworzenie ścieżki.

Problemy z wentylacją

Zdarza się, że okap podłączony w systemie otwartym (wyciąg) niewłaściwie wyciąga parę, nawet na maksymalnym pułapie pracy. Wydaje dziwne odgłosy i wydmuchuje zimne powietrze. Przyczyną takiego zachowania sprzętu jest prawdopodobnie problem z wentylacją w pomieszczeniu. Jest ono zbyt szczelne i nie dochodzi do niego świeże powietrze.

Okap nie pochłania zapachu i tłuszczu

Dotyczy to zwłaszcza okapów typu pochłaniacz, które pracują w trybie zamkniętym. Wyposażone są w filtr węglowy, którego zadaniem jest pochłonięcie zapachów gotujących się potraw. Oczyszczone powietrze wraca z powrotem do kuchni. Drugim filtrem, w który wyposażone są okapy są filtry przeciwtłuszczowe. Mogą być wykonane np. z fizeliny lub z metalu. Niezależnie od materiału, ich zadaniem jest wyłapywanie tłuszczu z oparów. Jeśli okap nie pochłania zapachów ani tłuszczu, oznacza to zazwyczaj konieczność wymiany filtrów.

Okap się nie włącza

Usterka może wyglądać tak, że okap nie włącza się w ogóle albo włącza się, pracuje przez chwilę i przestaje działać. Najczęściej zasilanie do niego dochodzi, co widać po tym, że diody na panelu sterowania się świecą. Czasami słychać też odgłosy pracującego tylko przez moment sprzętu. Możliwe, że oznacza to usterkę silnika wentylatora okapu.

Sterowanie nie działa

Częstym problemem jest uszkodzenie sterowania np. mocą okapu. Naciskamy na przyciski na panelu sterowania, a urządzenie nie reaguje. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być m.in. uszkodzenie modułu sterowania okapu.

Silnik okapu nie działa

Po włączeniu silnik okapu nie działa? Przyczyn takiego objawu może być kilka. Jeśli okap jest użytkowany od jakiegoś czasu, mogło dojść do jego zatłuszczenia. Trzeba sprawdzić, czy nie ma nadpaleń w silniku i czy nie nagrzewa się zbyt szybko. Problemem może też być uszkodzone uzwojenie – wtedy konieczna jest wymiana silnika okapu.

 


 

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.5 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AleksandraRob Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rob
Gość
Rob

Witam mam problem z okapem. tak w skrócie: prąd do okapu dochodzi, a okap nie działa, ani diody sterowników się nie świecą. po kilku dniach znowu sam zaczyna działać. okap marki PELGRIM, model RSK860RVS

Aleksandra
Admin

Proszę sprawdzić, czy na płytce modułu nie ma spalonych ścieżek.