Jak wyczyścić okap? Kilka trików

katarzyna | 17 stycznia 2018

Urządzenie to doskonale nadaje się do odprowadzania gorącego powietrza z kuchni, jednak stanowi także bardzo łakomy kąsek dla zabrudzeń w postaci kurzu, czy osiadającego tłuszczu. W związku, z czym powstaje pytanie, jak wyczyścić okap, aby nie stanowił źródła zagrożeń żywności?

Procedurę można opisać w kilku krokach

Najważniejszym elementem okapu jest filtr. To on pełni główną funkcje, zapobiegającą gromadzeniu się zanieczyszczeń. Jednak stanowi także miejsce, podatne na zabrudzenia. Dlatego przy czyszczeniu okapu, należy skupić się najpierw na filtrze. Ten przeciwtłuszczowy można myć, natomiast węglowy już się wymienia.

Kroki, jakie podejmiemy zależą od rodzaju zabrudzeń, jednak wrzątek oraz soda, doskonale sprawdzają się w niwelowaniu brudu obecnego w filtrze. Zanieczyszczenia powoli rozmiękczają się oraz stają się łatwiejsze do wyczyszczenia. Oczywiście nie obejdzie się bez ręcznego mycia, jednak wrzątek ułatwi nam nasze zadania.

Dobrym pomysłem jest kąpiel okapu

Chodzi tu o dokładne wymycie każdego z elementów. Pozwoli nam to dotrzeć do nawet najmniej dostępnego zakamarka np. łączeń czy rogów okapu. W takich miejscach zabrudzenia zbierają się najchętniej i to na nich musimy skupić naszą uwagę. Wrzątek + soda to doskonały środek na rozpuszczenie wszelkich zabrudzeń pochodzenia żywieniowego oraz tych obecnych w powietrzu. Połączenie to rozmiękcza oraz niweluje twardą strukturę zanieczyszczeń, dzięki czemu łatwo jest nam się ich pozbyć. Po dokładnym wymyciu każdego z elementów, można skupić się na płukaniu. Należy przepłukać okap wodą, a następnie przetrzeć na sucho, co ostatecznie usunie wszelki brud.

Bardzo ważne jest, aby dbać o okap regularnie. Element ten brudzi się każdego dnia, a zbierający się na nim osad nie jest bezpieczny względem zdrowia, a szczególnie, że ma bezpośredni dostęp do żywności. Czyszczenie okapu należy przeprowadzać okresowo, a najlepiej po każdym większym gotowaniu. Jednak zalecane jest przynajmniej 2 razy do roku, wykonać bardzo dokładnie wszystkie powyższe kroki, co pozwoli nam usunąć najbardziej trwałe zanieczyszczenia.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o