Jakie usterki wpływają na większy pobór prądu w urządzeniu?

katarzyna | 5 października 2022

Temat oszczędzania w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. To samo dotyczy naszych sprzętów domowych. Czy wiesz, które urządzenia, z których korzystasz niemal codziennie mają największy pobór prądu? Dowiedz się, czytając artykuł.

Sprawdź, na jakim programie pierzesz

Nie bez znaczenia każde urządzenie AGD posiada etykietę energetyczną. To z niej możesz wyczytać ile wody zużywa pralka, zmywarka a także ile prądu pobiera w cyklu rocznym i jaki poziom hałasu emituje. Okazuje się, że teraz praktycznie każda nowa pralka posiada program eco. Co to w praktyce oznacza? Program, który dostosowuje czas i ilość wody do stopnia zabrudzenia ubtań. Niestety okazuje się, że te programy są zazwyczaj najdłuższe, ale zużywają najmniej prądu i wody. Grzałka załącza się kilka razy w trakcie prania i podgrzewa dosłownie małe ilości wody.

Dla jednych może to być zaskoczeniem, że 3h lub 4h program zużyje mniej wody czy energii, bo przecież dłużej chodzi. Jednak to krótkie programy generują największe zużycia. Przy okazji urządzenie szybciej się zużywa się, ponieważ jest największa eksploatacja grzałki.

Teraz nie patrzymy na ilość plusików przy klasie energetycznej, (notabene zostało to zlikwidowane, bo wprowadzało za dużo zamieszania) a na 7 – mio stopniową skalę od A do G. Najoszczędniejsze klasy to C i D. Natomiast A i B zostały zarezerwowane dla sprzętów zaawansowanych technologicznie, które jeszcze nie powstały na rynku lub są w fazie testów i może niedługo ujrzą światło dzienne.

Dobieraj odpowiedni program zmywania

To samo dotyczy zmywarek do naczyń – tam również znajdziesz program eco obok intensywnego, wstępnego oraz krótkiego. Skorzystanie z niego obniży koszty zużycia mediów i będzie bardziej ekologiczne dla środowiska.

Jakie usterki wpływają na większy pobór prądu w urządzeniu

Przylegające drzwi w lodówce

Niby prozaiczna sprawa, ale jakże ważna. Najwięcej „powietrza” ucieka przez nieszczelne drzwi. Warto zauważyć, że z biegiem czasu uszczelki w naszych lodówkach twardnieją, stają się mniej elastyczne i w skrajnych przypadkach parcieją. Obluzowanie uszczelki może doprowadzić do ubytków, przez co lodówka będzie więcej prądu pobierać po to, aby utrzymać zadaną temperaturę wewnątrz urządzenia. Jeżeli nie zorientujemy się w porę, rachunki za prąd będą na pewno wyższe.

Zobacz uszczelki do lodówek

Częste otwieranie lodówki szczególnie latem również wpływa na pobór prądu. Niestety różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz urządzenia są tak duże, że siłą rzeczy lodówka pobiera więcej prądu. Warto na czas urlopu włączyć tryb wakacyjny w urządzeniu (jeśli mamy taką możliwość w swoim urządzeniu), dzięki czemu lodówka nie będzie pracować na „wysokich obrotach” tylko niezbędne minimum. Ma to sens, ponieważ nie przechowujemy wtedy w lodówce dużo produktów spożywczych, bo na czas naszej nieobecności popsują się lub stracą ważność.

Tak naprawdę już na etapie kupna sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę na roczne zużycie prądu podane na etykiecie energetycznej. Rozbieżność wartości jest naprawdę duża. Chociażby zwykła, klasyczna lodówka no frost Amica FK3356T.4DFX zużywa 305 kWh, czyli około 235zł, a np. lodówka Siemens KG39NHXEP rocznie zużywa 238 kWh, co daje 183zł mimo, że posiada 2 agregaty. Zaawansowane technologie zastosowane w lodówkach mogą znacznie obniżyć rachunki za prąd. Zwróć na to uwagę! Niestety kilkunastoletnie lodówki będą tego prądu zużywać dużo więcej.

Ile prądu zużywa czajnik?

Co ciekawe, czajniki elektryczne o dużej mocy 2000 – 2200W są naprawdę „prądożerne”. Kilka razy dziennie włączamy czajnik, a weekendy jeszcze więcej. Mimo, że woda szybciutko jest zagotowana (odpowiednio wysoki pobór prądu), aby uruchomić grzałkę to swoje zużywa. Można łatwo policzyć.

2200 W x 0,25h :1000 = 0,55kWh dziennie

0,55 x 0,77zł (średnia stawka za prąd) = 0,42 zł

0,42zł x 365 dni = 153,30zł

Zakamieniony czajnik będzie tego prądu pobierał więcej, ponieważ kamień kotłowy nie przewodzi ciepła. Dlatego warto dbać o stan czajnika i regularnie go odkamieniać np. kwaskiem cytrynowym lub profesjonalnym odkamieniaczem.

Zużycie prądu odkurzacza

Myśląc o odkurzaczach i ich zużyciu prądu nie jest tak niepokojące, jak w przypadku innych urządzeń domowych. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy z 2017 roku, która mówi, że odkurzacze nie mogą mieć więcej niż 900W. Jest powszechny zakaz sprzedaży urządzeń powyżej 900W.

Urządzenia sprzątające są cichsze i wcale nie mają problemów z wciąganiem zanieczyszczeń. Ponieważ moc silnika nie definiuje siły ssącej. To konstrukcja odkurzacza, moc ssania oraz jakość filtrów decyduje o pracy tego urządzenia. Dlatego nie dajcie się zwieść. Zapchane filtry, czy pełny worek oczywiście wpływają na pogorszenie pracy odkurzacza, przez co urządzenie ciężej pracuje. Dlatego warto zadbać o regularną konserwację urządzenia.

Kuchenka elektryczna i piekarnik – co zużywa więcej prądu?

Kuchenki elektryczne oraz płyty indukcyjne należą do sprzętów, które sporo tego prądu zużywają. Jak lubimy gotować lub mamy dużą rodzinę i korzystamy przynajmniej z 3 palników dziennie to można się spodziewać, że koszt energii rocznie będzie w granicach 900 – 1000zł.

Piekarnik elektryczny wyposażony jest w 3 grzałki (górna, dolna i termoobieg), które mają po 2000 W zazwyczaj. Po zsumowaniu wszystkiego kwota 900zł rocznie jest jak najbardziej realna.

Warto sprawdzać okresowo stan uszczelki w piekarniku. Jej obluzowanie lub nieszczelność może nie tylko zaburzyć pracę piekarnika, ale przyczynić się do większego poboru energii, aby utrzymać zadaną temperaturę.

Podsumowanie

Temat oszczędzania nie powinien być chwilową modą, czy krótkofalowym trendem. Stale powinniśmy wprowadzić w swoim domu dobre praktyki oszczędzania. Dlaczego? Z prostych przyczyn. Naszym działaniem nie tylko wpływamy na budżet domowy, ale również na środowisko.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Tagi
0
Będę wdzięczny za komentarze.x