Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?

aleksandra | 16 grudnia 2020

Problemy z działaniem kuchenki gazowej mogą być różne. Jeśli zauważysz, że palnik nie chce się odpalić lub płomień jest zbyt mały, może to oznaczać niesprawność iskrownika. Na szczęście nie zawsze trzeba od razu wymieniać część na nową. Czasem wystarczy usunąć z niej zabrudzenia. Zatem jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej, żeby znów działał bez zarzutu? Podpowiadamy w artykule.

Objawy problemów z iskrownikiem

Na początek warto pokrótce rozwinąć, jakie są najczęstsze objawy źle działającego iskrownika. To przede wszystkim problem z zapaleniem palnika – w szczególności, jeśli płomień nie pojawia się wcale lub gaśnie od razu po puszczeniu pokrętła. Innym objawem jest zablokowanie załączenia iskry w pokrętle. W tej sytuacji wystarczy dokładnie je wyczyścić i zamontować z powrotem. Więcej informacji na temat uszkodzonego iskrownika można znaleźć na naszej stronie.

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?

Pamiętaj o tym, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, koniecznie odłączyć urządzenie od prądu, a zanim zabierzesz się za czyszczenie iskrownika, wykonaj poniższe kroki:

  1. Ściągnij ruszt. Jest to część, która ma stały kontakt z garnkami, a więc także i z brudem. W związku z tym często bywa poklejona lub pokryta zaschniętymi resztkami przygotowywanych potraw. Warto więc od razu po ściągnięciu namoczyć ruszt w wodzie z detergentem, aby rozpuścić zabrudzenia.
  2. Sprawdź czystość otworów płomieniowych. Jeśli są pokryte zabrudzeniami, koniecznie je usuń. Wszystkie części palnika powinny być czyste, ponieważ nawet najmniejsze zanieczyszczenia mogą prowadzić do usterek.
  3. Skontroluj stan dysz. Aby je przeczyścić, potrzeby będzie cienki, miedziany drucik, który bardzo dobrze poradzi sobie ze starymi, uporczywymi zabrudzeniami.

Teraz przyszedł czas na wyczyszczenie iskrownika. Jest to ten niewielki, wystający bolec przy palniku, z którego podawana jest iskra. Najczęściej zabrudzeniu ulega jego końcówka – wystarczy więc przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Można również delikatnie wyszorować powierzchnię iskrownika szczoteczką do zębów i po zakończeniu zdmuchnąć resztki. Przy oleistych zanieczyszczeniach przyda się natomiast patyczek higieniczny. Jeśli chcesz skorzystać ze środka czyszczącego, wybierz taki, który nie zawiera wybielaczy – np. płyn do mycia naczyń. Po skończonym czyszczeniu dokładnie wysusz iskrownik.

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej

Zalany iskrownik – co zrobić?

Nie tylko zabrudzenie iskrownika powoduje jego niedrożność albo problemy w prawidłowym działaniu. Często zdarza się tak, że podczas przygotowywania posiłku dojdzie do zalania. Objawia się to samoczynnym cykaniem zapalacza, które słychać nawet wtedy, gdy nikt z domowników nie próbuje włączyć kuchenki. Wówczas należy usunąć wodę czy olej przy pomocy ręcznika papierowego i poczekać do pełnego wyschnięcia, a jeśli to nie pomoże, trzeba będzie całkowicie wyciągnąć iskrownik z kuchenki. W tym celu należy odkręcić płytę podpalnikową.

Czyszczenie nie pomogło

Jeśli pomimo czyszczenia problem nie ustąpił i iskrownik nadal nie działa, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia mechanicznego. Można to sprawdzić, przekładając iskrownik z innego palnika do tego, który nie współpracuje i wtedy spróbować odpalić płomień. Gdy zadziała, oznacza to, że pierwotny iskrownik jest niesprawny.

W przypadku, gdy usterka dotyczy więcej niż jednego iskrownika, trzeba sprawdzić generator iskrownika. Jest to czarna lub czerwona złączka w kształcie kostki z podłączonymi konektorami. Element ten jest nienaprawialny. Najbezpieczniej będzie wymienić go na nowy.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 73

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aleksander

Dlaczego w płycie gazowej Amica PG 7212 X działa tylko jeden iskrownik

Katarzyna

Generator iskrownika może być uszkodzony.

Jerzy

Posiadam kuchenke G6E3.43 SZTe i od pewnego czsu mam problem z zapalaniem – jak przekrece i przycisne pokretlo i nacisne guzik zaplonu gaz sie zapali lecz musze trzymac pokretlo przez ok minute lub dluzej zeby palnik nie zgasl a czesto i to nie pomaga tak jest w trzech palnikach. co moge zrobic lub co wymienic i gdzie to dokupic. Jerzy 26.03.20rok

Krzysztof

Co może być przyczyną , że działają wszystkie 4 iskrowniki w płycie gazowej Baumatic?

Cykanie iskrowników ustaje po wyłączeniu zasilania.

Czy rozdzielacz do wymiany?

Katarzyna

generator iskrownika

Jerzy

Witam. Aby zapalić jeden palnik w dolnej parze palników należy uruchomić ryęcznie jeden z tej pary, a wtedy drugi zapala się zapalarką niezależnie od którego z palników zaczynamy uruchomienie. zawsze zaczynamy od uruchomienia pierwszego ręcznie tylko w tym jednym dolnym rzędzie. Czy ewentualnie przyczyną może być przebicie na jednym przewodzie z tej pary iskrowników.

Katarzyna

tak

Jacek

Witam, od jakiegoś tygodnia mam problem z moją kuchenką gazowo elektryczną mianowicie czasami po wciśnięciu pokrętła nie ma iskry. Czasami nie ma przez dłuższy czas a czasami gdy trzymam ciągle pokrętło przez ok 30 s zaczyna działać iskra. Jaka może być przyczyna. Inne palniki podobnie. Czasami działają od strzała a czasami brak reakcji po wciśnięciu kurka. Po trzymaniu ok 30-40 s zaczyna iskrzyć. Proszę o podpowiedź

Katarzyna

generator iskrownika może być „na wyczerpaniu”

Elżbieta

Mam kuchenkę Amica wolnostojącą. Po umyciu kuchenki nie działają mi dwa lewe palniki. Iskrownik działa ale nie ma dopływu gazu. Jaka może być przyczyną?

Matejko

Kup gaz

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x