Zapalarka cały czas pracuje w kuchence

katarzyna | 5 kwietnia 2018

Niezbędnym elementem wyposażającym każdą kuchenkę jest zapalarka, inaczej zwana iskrownikiem. Element ten pozwala na bezpieczne oraz szybkie podanie iskry do palnika, co w efekcie pozwala nam eksploatować urządzenie. Niekiedy jednak zdarza się sytuacja, że zapalarka cały czas pracuje w kuchence. Iskra podawana jest przez cały czas, co charakteryzuje się specyficznym dźwiękiem pykania. Rozwiązanie tego problemu dla niektórych może wydawać się trudne, jednak jest kilka możliwych przyczyn.

Zalany iskrownik

Przyczyną ciągłego podawania iskry przez iskrownik, zapewne będzie w wielu przypadkach jego zalanie. Kuchenka to urządzenie, które na co dzień wykorzystywane jest do przyrządzania potraw, które zazwyczaj składają się z wody bądź ich konsystencja jest płynna. Taka sytuacja bardzo często powoduje, iż płyn ten przedostaje się z wnętrza naczyń na płytę kuchenki.

Zanieczyszczenia bardzo chętnie wchodzą w wszelkie szczeliny, przez co mogą fizycznie uszkodzić podzespoły. Nawet lekka wilgoć może wpłynąć na działanie zapalania się iskrowników. Dlatego szczególnie ważne jest, aby mieć w nawyku regularne czyszczenie tych elementów, co zapobiegnie powrotom tego nieprzyjemnego problemu.

Zobacz instrukcję, jak wymienić iskrownik w kuchence?

Uszkodzona wiązka zapalaczy w kuchence

Sytuacja najczęściej dotyczy wiązki zapalaczy. Dzieje się tak, gdy chociażby jeden zapalacz jest stale wciśnięty. W przypadku zablokowania zapadki bądź ułamania, kiedy i nam się to zdarzy najprostszym rozwiązaniem będzie demontaż płyty podpalnikowej, dzięki czemu będziemy mieć dostęp do zapalaczy. Trzeba pamiętać, że w przypadku uszkodzenia jednego z elementów zapalaczy trzeba zakupić kompletną wiązkę do wszystkich już palników, ponieważ nie są sprzedawane osobno.

Wadliwy generator iskrownika

Za wytworzenie iskry odpowiada generator iskrownika. Jeżeli jest uszkodzony może stale podawać iskrę na palnik, co jest dosyć niebezpieczne ponieważ w przypadku kontaktu z gazem może dojść do wybuchu. Jeżeli uznasz, że w Twojej kuchence jest zepsuty wymień go na nowy. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to pomoże Ci nasz filmik instruktażowy.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 11

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PatrycjaKasiaAleksandraANDRZEJ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ANDRZEJ
Gość
ANDRZEJ

witam cały czas pracują iskrowniki w kuchence zintegrowanej z płytą gazowa bosch Kuchenka Bosch HEV2452EU/02 dzisiaj czysciłem iskrowniki jeden z iskrowników nie działa na parę zapalen ustało i za chwilę dalej to samo………. czy to wina generatora iskrowników czy bądz jeden elementów załączających……..

Aleksandra
Gość
Aleksandra

W tym przypadku trudno jest jednoznacznie określić, która z części jest wadliwa. Jeśli problem występuje w więcej niż jednym iskrowniku, to najprawdopodobniej wina leży po stronie generatora iskrowników. Jednakże zalecamy sprawdzić również inne możliwości, opisane w powyższym artykule.

Kasia
Gość
Kasia

Mam pytanie u mnie pstryka caly czas 1 palnik mały już tak było ostatnio w marcu ale ustal po odłączeniu kuchenki od pradu i znowu powtorka ten sam mały palnik pstryka co się popsulo

Patrycja
Editor

Proszę sprawdzić elementy wymienione powyżej – iskrownik i wiązkę zapalaczy.

Najciekawsze artykuły