Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej? 2018-12-12

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej?

Gotujesz obiad i nagle zaczyna kipieć. Zawartość garnka przelewa się. Część potrawy wcieka na kuchenkę. Znajomy obraz? W ten właśnie sposób najczęściej możemy doprowadzić do zalania dyszy. Jest to niebezpieczne, bo dysza spełnia w kuchence bardzo ważną rolę i jej uszkodzenie może nieść negatywne skutki dla całego urządzenia. Dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej. Pomoże to uniknąć wielu przykrych sytuacji.

Objawy uszkodzenia dyszy

Zanim zaczniesz naprawiać kuchenkę, upewnij się, że to właśnie zapchanie dyszy jest powodem problemu z Twoim urządzeniem. Dysza odpowiada za dostarczenie do palnika odpowiedniej ilości gazu w taki sposób, aby palnik działał efektownie i bezpiecznie. Jeśli zatem płomień jest słaby i mały lub nie ma go wcale pomimo prób włączenia palnika, może to oznaczać, że gaz nie jest właściwie dostarczany. Wówczas trzeba zacząć od przeczyszczenia dyszy.

Jak wyczyścić dyszę do kuchenki gazowej?

Aby dostać się do dyszy, należy zacząć od zdjęcia palnika. Dysza znajduje się na środku korpusu palnika. Podczas czyszczenia, kuchenka powinna być chłodna, zatem jeśli niedawno coś na niej gotowałeś, odczekaj, aż ostygnie. Potem zacznij od ściągania kolejno elementów: pokrywy i korony. Dyszę czyścimy cienkim drucikiem miedzianym, który wprowadzony w dyszę, przetka ją.

Brak poprawy

Jeśli ta czynność nie przyniesie zamierzonych efektów, spróbuj jeszcze raz. Jeśli pomimo powtórzonego zbiegu dysza nie działa prawidłowo, może okazać się, że jest po prostu uszkodzona. Wtedy trzeba wymienić ją na nową. Pamiętaj, że dysza to bardzo ważny element, który ma bezpośredni kontakt z gazem, zatem nie wolno bagatelizować takich problemów. Mogą one doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń lub, co gorsza, do tragedii.

Na przyszłość

Oczywiście, najlepiej byłoby czyścić kuchenkę od razu po tym, kiedy coś wykipi z garnka. Ale nie oszukujmy się. Raczej nikt nie będzie przerywał gotowania tylko po to, żeby natychmiast wyczyścić palniki. Nie powinno się jednak zostawiać zabrudzeń na urządzeniu i zaraz po zakończonym gotowaniu, należy usunąć wszystkie plamy i resztki jedzenia. Pamiętaj, że czysta kuchenka to nie tylko kwestia wizualna, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Zatem na bieżąco monitoruj stan czystości, a w razie konieczności przepchaj dysze tak, żeby usprawnić ich pracę.

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej?
5 (100%) 4 votes
avatar
Patrycja

Od zawsze interesowała się tym, jak działa pralka czy zmywarka. Najpierw naprawiała, a dopiero potem wymieniała na nowy model. Ciekawość do majsterkowania z pewnością wzięła się z ciekawości do świata. Lubi zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać swoje pasje. Realistka z głową w chmurach, chaotyczna organizatorka, pragmatyczna marzycielka. Humanistka, która pisze o sprzęcie AGD.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x