Jak wyczyścić filtr w zmywarce?

katarzyna | 1 marca 2017

Eksperci i producenci zmywarek zalecają utrzymywanie filtrów w czystości. W takim razie, jak wyczyścić filtr w zmywarce, aby mieć pewność, że wszystko dobrze zrobiliśmy? Podpowiadamy w naszych wskazówkach, które przydadzą się każdemu domownikowi. 

Gdzie jest filtr i jak go wyjąć?

W większości modelach zmywarek są 3 filtry – mikrofiltr (siateczkowy), filtr zgrubny i filtr metalowy tzw. talerzykowy. Filtry znajdują się na dole zmywarki. Pierwszy talerzykowy wystarczy podnieść, a pod nim znajdują się pozostałe. Kolejny filtr to zgrubny, który zatrzymuje większość zanieczyszczeń stałych, czyli pestki, skórki i resztki jedzenia. Na filtrze znajduje się oznaczenie w postaci kolorowej strzałki. Filtr wystarczy obrócić o ¼ obrotu i wyjąć z gniazda. Kolejny filtr to siateczkowy, czyli najdrobniejszy. Wychwytuje nawet najmniejsze drobiny i zatrzymuje, aby nie przedostały się dalej do pompy odpływowej. Jest dosyć delikatny i łatwo może uszkodzić strukturę. Dlatego warto sprawdzać jego stan i w razie potrzeby wymienić.

Jak wyczyścić filtr w zmywarce?

Samo mycie filtrów warto przepłukać pod bieżącą wodą. Jej temperatura nie ma znaczenia, choć gorąca będzie znacznie skuteczniejsza, jeśli chodzi o wypłukiwanie tłuszczów i osadów. Do gruntownego mycia wykorzystaj zwykły płyn do mycia naczyń. W przypadku mocniejszych zabrudzeń, warto włożyć filtry do miski i zalać odtłuszczaczem. Delikatnie szczoteczką wyszorować obrzeża i wnętrze. Z siateczkowa częścią trzeba postępować ostrożnie, aby jej nie porwać. Nie zalecamy używać ostrych gąbek lub druciaków, bo można porysować metalowy filtr.

jak wyczyscic filtr w zmywarce

Osady z wody

Jeśli na filtrach pojawił się kamień samo mycie nie wystarczy. Konieczne będzie usunięcie osadu. W tym celu wykorzystajmy ciepły roztwór octu lub specjalny preparat odkamieniający na bazie kwasku cytrynowego. Taka kąpiel sprawi, że pozbędziemy się osadów i odświeżymy filtry w zmywarce. 

Środki do czyszczenia zmywarek

Na sprawność filtrów dobrze zrobi puszczenie od czasu do czasu cyklu bez naczyń wraz z odkamieniaczem. Pamiętajmy jednak, że działanie to sprawdza się jako dodatek a nie zamiennik mechanicznego czyszczenia, jeśli mamy twardą wodę. Musimy się wówczas liczyć z osadzaniem się kamienia. Jeśli chcemy skutecznie dbać o filtry w zmywarce koniecznie trzeba odkamieniać i odtłuszczać urządzenie. 

Teraz już wiesz, jak wyczyścić filtry w zmywarce i nic Cię nie zaskoczy. Pamiętaj, że regularność to podstawa. 

Zobacz nasze inne artykuły:

Odwiedź nasz sklep – części do zmywarki

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x