Błąd E09 w zmywarkach Bosch Siemens

katarzyna | 27 lipca 2020

Ten popularny błąd w zmywarkach Bosch Siemens Gaggenau i Neff może nieźle uprzykrzyć życie oraz nadszarpnąć budżet domowy. Jednak przy odrobinie większej świadomości i zrozumienia, dlaczego pojawia się w urządzeniu, możemy trwale usunąć go raz na zawsze. Zadbaj o swoją zmywarkę do naczyń, aby służyła jak najdłużej – oczywiście bezawaryjnie. Odpowiednia reakcja na usterkę uchroni Cię przed dodatkowymi kosztami związanymi z naprawą.

Co oznacza błąd E09 w zmywarkach BSH?

W instrukcji obsługi dołączonej do każdego urządzenia z grupy BSH bardzo często można spotkać objaśnienie kodów błędów. Część z usterek oczywiście opisana została w instrukcjach serwisowych, które niestety póki co nie są dostępne dla szerszego grona odbiorców. Ustawa o „prawie do naprawy” może to zmienić, jednak trzeba jeszcze troszkę na nią poczekać.

Pod kodem E09, jak to producent określił, kryje się problem z grzaniem wody w zmywarce. Za podgrzewanie wody odpowiada kilka elementów, które muszą zgrać się w czasie, aby rozpoczął się sam proces. Najpierw sygnał o grzaniu wysyła moduł sterujący (dokładniej przekaźnik) do grzałki jako części wykonawczej. Nad całym procesem czuwa czujnik temperatury, aby nie przekraczać zadanych temperatur przez program.

W przypadku zmywarek Bosch, Siemens większość modeli wyposażona jest w pompę myjącą zintegrowaną z grzałką. Czyli część nie występuje osobno tylko jako integralny element pompy. Rozwiązanie takie sprawia, że koszt naprawy usterki E09 znacznie wzrasta, ponieważ wymiana spalonej grzałki wiąże się z wymianą pompy, która może być akurat sprawna. Kolejnym rozwiązaniem technicznym stosowanym przez BSH są grzałki przepływowe (nieliczna grupa) występujące wraz z rozdzielaczem strumienia wody.

blad e09 w zmywarkach Bosch
Grzałka przepływowa do zmywarki Bosch

Można je spotkać bardzo sporadycznie, głównie w leciwych modelach zmywarek, dlatego nie będziemy o nich opowiadać. Skupimy się na pompo-grzałkach.

Co powoduje błąd E09 w zmywarkach Bosch Siemens?

Najczęstszą przyczyną jest wyciek oraz osadzanie się zanieczyszczeń na grzałce. Czasami zbyt duża ilość piany lub użycie płynu do mycia naczyń zamiast kapsułek/ tabletek może skutecznie osłabić działanie grzałki i przede wszystkim doprowadzić do jej zwarcia. Nowa pompo-grzałka powinna rozwiązać problem, ale uwaga, jest mały haczyk!

Pompo – grzałka do zmywarki Bosch

Problem może szybko powrócić, gdy podczas wymiany nie odciągniemy strzykawką resztek wody ze zbiornika. W zbiorniku musi być sucho, w innym przypadku zalejemy nową pompę. Po drugie montaż nowej części do starego, zdeformowanego zbiornika zawsze kończy się przeciekiem. Dlatego zalecamy od razu wymianę zbiornika w zmywarce. Tym sposobem zyskamy pewność, że części będą kompatybilne i w 100% szczelne. Czasami wystarczy dokupić samą uszczelkę zbiornika, jednak w większości przypadków producent zrezygnował z tej opcji na niekorzyść konsumenta i wprowadził uszczelkę klejoną do zbiornika. Przez to dochodzą dodatkowe koszty, aby usunąć usterkę.

blad e09 w zmywarkach Bosch
Odciąganie wody ze zbiornika w zmywarce

Jak widać jest trochę „zabawy” w przypadku błędu E09 w zmywarkach Bosch Siemens, ale ratowanie sprzętu przed utylizacją jest bardziej opłacalne. Po co rezygnować z naprawy, jeżeli urządzenie jest sprawne i popracuje jeszcze przez kilka ładnych lat.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 30

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agata

W mojej zmywanie typBoschpokazal się komunikat na wyswietlaczu E 19 co to może oznaczać czy ktoś może mi pomoc

ECU PERFORMANCE

Elektrozawór

Nati

Bosch zszedł do poziomu chińskiego badziewia, niestety cała moja kuchnia to sprzęt Bosch, który pada jeden po drugim. Nie warto przepłacać za taki badziew. Jeszcze lodówka się trzyma jako tako, reszta to ciągle psujące się trupy, dodam, że mają zaledwie kilka lat.

Wojtek

Użytkownik złomu marki Bosch

Wojtek

Podpisuję się pod powyższym: blender 3wyniany w 2lata-zwrot gotówki! Odkurzacz bezprzewodowy 2 naprawy w 3 lata, zmywarka 3 naprawy w 5 lat, na szczęście resztę sprzętów mam innej firmy ! I nie obrażał bym Chińszczyzny :)a na powaznie firma Bosch powinna się mocno zastanowić ponieważ trwałość staje się przeciwieństwem tej marki.

Jacek

Zmywarka teściowej popracowała 3 lata i trup- tyle w temacie. Właśnie spalił mi się odkurzacz Bosch pół roku po gwarancji. Serio, chyba Bosch się skończył. Kupiłem teraz Amica za ok. 400 cebulionów i zobaczymy. Piekarnik, okap i lodówkę z Amica mam 11 lat i na razie luzik.

Krzysztof

W 50 proc przyczyną jest rozszczelnienie pomiędzy płaszczem bocznym A plastikiem i jest to w zasadzie nie naprawione nawet przez serwis, potem leci przepływomierz, potem sterownik, więc jeżeli ma więcej jak pięć lat to wyrzucić i kupić coś tańszego też tyle wytrzyma , stwierdzono organoleptycznie i przez wszystkie fora, wymieniłem zgodnie z instrukcjami serwisowym i po przekroczeniu 1000 kupiłem nową za 1000 plus 1000 na naprawę starej.

Krzysztof

„Problem może szybko powrócić, gdy podczas wymiany nie odciągniemy strzykawką resztek wody ze zbiornika.”
czy ktoś może mi podpowiedzieć o jakim zbiorniku mowa? Tej tacy ociekowej z pływakiem ze styropianu w środku?

Natalia

Pod sitkiem lub między sitkiem

Aleks

Warszawa – Czy ktoś ma doświadczenie w naprawie zmywarki opisaną metodą i na poziomie niskich kosztów ?
Mam Bosch SPV53M70EU/38 z błędem E09 i jestem między wyborem naprawy za kilkaset złotych , a kupnem nowej zmywarki za 2x więcej na kolejne 4 lata ?

Bartek

Witam,
Jak w temacie błąd e09, pompogrzałka sprawdzana miernikiem i uszkodzona. Zamówiona nowa i po pierwszym cyklu błąd e09 i nowa również uszkodzona…? Co w takim przypadku.?
pozdr.

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x