Jak pozbyć się spalenizny z garnka?

katarzyna | 11 października 2019

Nawet najlepszy gospodarz i gospodyni będą prędzej czy później musieli zmierzyć się z pytaniem „jak pozbyć się spalenizny z garnka”. Niezależnie od tego, czy spalisz wszystko za jednym razem, czy zabrudzenia nawarstwiają się z czasem – prędzej czy później będziesz musiał zająć stanowisko przy zlewie, z szorstką gąbką w ręku. Im szybciej zaczniesz pozbywać się spalenizny, tym lepiej. Choć nie jest to łatwe, na pewno nie jest niemożliwe. Wystarczy jedynie znać odpowiednie sposoby, a pozbycie się tych uporczywych zabrudzeń zajmie mniej czasu niż myślisz. 

Rodzaje garnków, a usuwanie spalenizny

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przed doborem metody czyszczenia, jest rodzaj garnka. Nie każda metoda zadziała tak samo na różne typy powierzchni. 

  • Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej? W przypadku takiego naczynia powinieneś pamiętać, aby podczas czyszczenia zachować szczególną ostrożność. Ten materiał można przypadkiem bardzo łatwo uszkodzić i porysować. Niestety, ten typ naczynia nie należy do najtańszych. Aby pozbyć się spalenizny z takiego garnka zagotuj w nim wodę, a do środka dodaj trochę kwasku cytrynowego. Po takim zabiegu spalone resztki jedzenia powinny odejść od powierzchni garnka. Innym sposobem jest zalanie garnka octem i zostawienie go tak na 2-3 godziny. 
  • Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić przypalony garnek emaliowany, wystarczy zalać przypaloną powierzchnię gorącą, osoloną wodą i pozostawić na kilka godzin. W tym czasie garnek namoknie a spalenizna łatwo odejdzie. W razie trudności, po wylaniu wody z naczynia możesz wspomóc się miękką gąbką. 

Proste i szybkie sposoby na spaleniznę

Jak umyć spalony garnek domowymi sposobami? Jeśli nie ufasz środkom chemicznym lub zwyczajnie zapomniałeś się w nie wyposażyć, istnieje kilka metod, które wcale nie wymagają płynów czy detergentów. Oprócz soli, octu oraz kwasku cytrynowego, w swoich kuchennych szafkach znajdziesz jeszcze kilka innych produktów przydatnych w pozbywaniu się zabrudzeń.

Spalony garnek można doczyścić

Prawdopodobnie nie spodziewałbyś się, że odpowiedzią na pytanie „jak pozbyć się spalenizny z garnka” może być ryż. Wystarczy wsypać jego garść do garnka, zalać wodą i zagotować. Po wszystkim wystarczy umyć naczynie, a spalenizna odejdzie sama. 

Inną metodą jest napełnienie brudnego garnka wodą i octem w proporcjach 1:1. Zagotuj tak, aby doprowadzić do wrzenia i dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej. Następnie zdejmij naczynie z ognia i pozwól mu odstać około 15 minut. Mieszankę wylej do zlewu, a następnie użyj gąbki lub druciaka, aby delikatnie zeskrobać wszelkie przypalone resztki. Jeśli nie ściągniesz wszystkiego, sporządź pastę z sody oraz wody i pozostaw na zabrudzeniach na kilka minut, zanim znowu wyszorujesz.

Więcej domowych sposobów

Produktem, które dodatkowo radzi sobie z rdzą jest Coca Cola. Jej wspaniałe właściwości (niekoniecznie spożywcze) zapewniają świetne efekty sprzątania. Sprawdzają się nie tylko w przypadku usuwania rdzy, ale także do walki z przepalonym dnem garnka. Wystarczy gotować ją przez kilkanaście minut, a potem wylać i przestudzony garnek dodatkowo umyć zwykłym płynem. Ten sposób daje rezultaty podobne do najlepszych detergentów. 

Jak pozbyć się spalenizny z garnka

A czym wyczyścić spalony garnek, jeśli akurat nie masz pod ręką powyższych składników?

Niezawodną sodą oczyszczoną – a raczej mieszanką tego proszku z gorącą wodą i płynem do mycia naczyń. Pozwól garnkom lub patelniom namoczyć się w takiej miksturze przez 15 do 30 minut. Po upływie tego czasu, wyszoruj powierzchnię garnka gąbką lub szczotką. 

Jak pozbyć się spalenizny z garnka?

Środki chemiczne też pomogą pozbyć się spalenizny z garnka! 

Kostki do zmywarki mają silne właściwości czyszczące. Wlej do garnka trochę wody, a do środka wrzuć kostkę. Tak przygotowany roztwór zostawiamy w garnku na całą noc. 

Na rynku znajdziesz także środki chemiczne dedykowane przypalonym powierzchniom. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie dał sobie rady z Twoimi naczyniami, zawsze możesz sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do czyszczenia przypalonych powierzchni. Te naprawdę dobre są sporo droższe, ale także i skuteczniejsze. Musisz jednak pamiętać, aby po użyciu silnego środka czyszczącego dokładnie wypłukać mytą powierzchnię. Żadne pozostałości płynu czy proszku nie powinny znaleźć się w Twoim jedzeniu. 

Zobacz więcej naszych artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x