Jak działa lodówka?

katarzyna | 27 stycznia 2023

Zasada działania lodówki jest dość prosta, choć korzystając z urządzenia rzadko się nad tym zastanawiamy. Wykorzystuje ona kilka procesów fizycznych, dzięki którym może prawidłowo spełniać swoją rolę. Zrozumienie, w jaki sposób działa lodówka i które komponenty są kluczowe może pomóc w zdiagnozowaniu wielu usterek i nie tylko.

Budowa lodówki

Lodówka, a tak naprawdę chłodziarko-zamrażarka, składa się z kilku ważnych elementów, tj.:

  • Agregat (sprężarka),
  • Parownik,
  • Skraplacz.

Co najważniejsze, w obiegu musi krążyć czynnik chłodniczy R600A, który jest gazem, poruszającym się w obiegu zamkniętym. Oczywiście nie można również zapomnieć o czujnikach temperatury NTC, termostatach, oświetleniu i module sterującym. Niektóre nowsze modele lodówek posiadają dwa agregaty, działające niezależnie od siebie. Zazwyczaj jeden jest dla chłodziarki a drugi dla zamrażarki.

Jak działa lodówka
Agregat lodówki

Jak działa lodówka?

Agregat pobiera prąd z gniazdka elektrycznego, dzięki czemu możliwy jest przepływ czynnika chłodniczego i zmiany stanu jego skupienia, tj. parowanie, sprężanie, skraplanie i rozprężanie. W dużym skrócie – procesy fizyczne umożliwiają oddawanie ciepła do otoczenia, a wpuszczanie chłodnego powietrza do wnętrza komory lodówki.

Przepływ powietrza realizowany jest przez wentylatory, dlatego tak ważne jest nie zatykanie kanałów wentylacyjnych produktami spożywczymi. Oczywiście cykl ten stale się powtarza. Każde zaburzenie cyklu może powodować różnego rodzaju usterki, np. lodówka nie chłodzi, nie utrzymuje żądanej temperatury itp.

Sprężarka załącza się kilka razy w ciągu dnia. Dostaje sygnał od klixona (startera) na podstawie zmian temperatury wewnątrz lodówki. Do nastawiania temperatury w lodówce służy termostat (pokrętło termostatu w starszych modelach lub nastawa na elektronicznym wyświetlaczu – nowe lodówki).

Jak działa lodówka
Wentylator w lodówce

Jaką temperaturę ustawić w lodówce?

Optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić od 1 do 5 stopni Celsjusza, choć ta najlepsza wynosić będzie 2-3. Przyjmuje się, że nigdy nie powinna ona spadać poniżej 0 i nie powinna być wyższa od 5 stopni Celsjusza. W innym wypadku produkty będą zamarzać lub będą w zbytnim cieple. Zbyt wysoka temperatura sprawi też, że szybciej zaczną namnażać się bakterie. Ważne jest, aby prawidłowo dostosować temperaturę w swojej lodówce np. w zależności od tego, jakie produkty w niej przetrzymujesz bądź jak bardzo jest napełniona.

Dobrym rozwiązaniem są wydzielone komory specjalnego zastosowania, np. komora szybkiego schładzania czy komora świeżości, gdzie panują odrębne warunki klimatyczne, niż w całej lodówce. Większość nowoczesnych lodówek wyposażona jest w rozwiązania, ułatwiające przechowywanie ryb, warzyw czy mięsa.

Warto mieć także na uwadze to, że lodówka w trakcie prawidłowej pracy może wydawać przeróżne dźwięki, np. stukania czy przelewania wody. Zazwyczaj dzieje się to, kiedy załącza się sprężarka i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jest to częsty powód do niepokoju – niepotrzebnie. W instrukcji obsługi urządzenia często znajdziesz informację na temat dźwięków wydawanych przez lodówkę. Warto się z tym zapoznać, aby niepotrzebnie nie martwić się wystąpieniem usterki.

Ile czasu chłodzi lodówka?

To, ile konkretnie chłodzi lodówka zależeć będzie od wielu czynników, jednak zasada jest taka sama. Jeśli urządzenie wykryje, że temperatura wzrasta i jest wyższa, niż ustawiona, załącza się sprężarka, a lodówka zaczyna ochładzać powietrze. Średnio, lodówki włączają się co 45 minut na 5 do 10 lub 15 minut. Tyle czasu najczęściej zajmie ochłodzenie do wymaganej temperatury. Mimo to, aby oszacować czas jej pracy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Po pierwsze, ważną rzeczą jest wielkość i pojemność urządzenia, a także to, ile w środku znajduje się produktów. Większe lodówki będą, co logiczne, potrzebować dłuższego czasu, aby się ochłodzić. Dodatkowo, im bardziej wypełnione urządzenie, tym będzie ono wydajniejsze. Kolejnym czynnikiem jest to, w jakim stanie jest lodówka lub to, czy jest to już starszy i mniej zaawansowany technologicznie model. Te nowsze będą schładzać się szybciej. Kolejne dwa czynniki są ze sobą powiązane – temperatura na zewnątrz oraz to, jak często otwierasz i zamykasz drzwi lodówki. Z każdym kolejnym otwarciem do środka wpływa ciepłe powietrze z zewnątrz, które może mieć cieplejszą bądź chłodniejszą temperaturę. Jeśli lodówka stoi w gorącym pomieszczeniu, będzie schładzać się dłużej. Podobnie jeśli stoi blisko urządzeń wytwarzających ciepło.

Jak działa lodówka
Balkonik do lodówki

Znajdź nowe części do lodówki

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.9 / 5. Liczba głosów: 71

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek

Witam. Mam lodówkę Amica z zamrażalnikiem i mam nietypowy problem. Mianowicie zbiera mi się woda ale nie w lodówce na ścianach czy w zamrażarce ani nie cieknie dołem tylko woda zaczynam się zbierać na zewnątrz zamrażarki woda wychodzi z obudowy na zewnątrz. Pomoże ktoś?

Fff

Wygląda, że zamrażarka nie ma otuliny. Na granicy ciepła tj. pomieszczenia i chłodu- zamrażalnik najwidoczniej skrapla się woda tak jak np. na nie otulonej rurze od zimnej wody

Tęczowy Jednorożec

Dobre

olek

kamienie trzymasz w lodówce ?

lololololol

„Im mniej artykułów, tym temp. nie musi być specjalnie niska, ponieważ mało ciepła żywność wytwarza.” SERIO???? 😀 😀 😀 zapewniam was, ze zywnosc, jesli jest martwa, to nie wytwarza ciepla 😀

5
0
Would love your thoughts, please comment.x