Regularna eksploatacja każdego z urządzeń elektrycznych prowadzi do zmniejszenia skuteczności sprzętu bądź nawet do całkowitego odmówienia posłuszeństwa. Są to sytuacje stresujące, gdyż wymagają od nas czasu na naprawę. Niekiedy kończą się również wizytą fachowca, co tym samym wymaga od nas sowitej zapłaty za usługę. Dlaczego pralka nie pierze i jak temu zaradzić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Problem z zasilaniem
Pierwszy element warty uwagi to cały system zasilania. Może okazać się, że pralka jest niepodłączona do prądu, kable zasilające są uszkodzone bądź w gniazdku nie ma prądu. Są to najbardziej błahe, jednakże również najczęściej zdarzające się sytuacje, które bardzo łatwo rozwiązać. Dokładne oględziny zasilania pozwolą Ci ocenić czy problem jest większego kalibru. Rozpoznanie źródła awarii zawsze należy zaczynać od tych najprostszych, najbardziej oczywistych opcji, aby szybko je wykluczyć i móc przejść dalej.
Nie działa przycisk on/off
Jeśli chcesz uruchomić urządzenie i zastanawiasz się, dlaczego pralka nie pierze, warto kolejno sprawdzić sprawność przycisku włączającego ją. Jego uszkodzenie może wstrzymywać sprzęt przed jakąkolwiek aktywnością. Dlatego właśnie oględziny tego elementu mogą okazać się owocne. Warto sprawdzić sam przycisk, przewody i miejsce, które łączy przycisk z modułem. Poluzowane złącza mogą okazać się przyczyną problemu. Sprawdź też, czy winowajcą nie jest przypadkiem połamana zębatka w pokrętle.
Awaria modułu sterującego
Tutaj warto sprawdzić przetwornicę zasilającą moduł, jak i punkty lutownicze na przełącznikach programów. Luźne styki, jak i zalane czy zabrudzone łączenia mogły spowodować spięcie i zaprzestanie pracy modułu. Niekiedy problem rozwiązać może dopiero wymiana całego programatora, który jak się okazuje, może nie nadawać się do reanimacji.
Chodź rzadziej, zdarza się, że problemy z działaniem programatora można rozwiązać jego resetem. W wielu modelach, aby to zrobić, wystarczy, że przyciśniesz dłużej przycisk „Start”. To, jak reset powinien przebiegać w Twojej pralce, znajdziesz w instrukcji obsługi – mogą wystąpić różne możliwe kombinacje przycisków.
Osiadający kamień
Sprzęty wykorzystujące wodę do pracy niekiedy przestają być sprawne ze względu na kamień osadzający się wewnątrz urządzenia. Twarda woda to zmora dzisiejszych czasów, dlatego w związku z nią, należy dokładnie obejrzeć bęben, przewody łączące, pompę odpływową i grzałkę (właśnie ona jest najbardziej podatna na gromadzenie kamienia). Elementy te mogą okazać się odpowiedzią na pytanie 'dlaczego pralka nie pierze?’.
Warto zastosować specjalny preparat do czyszczenia pralek, który bardzo dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami tego typu (oczywiście w sytuacji, kiedy pralka jest w stanie puścić program na pustym bębnie). Nastaw urządzenie na minimum 60 stopni i zwykły program prania. W tym czasie po rozpuszczeniu środka odkamieniającego czyszczą się przewody, opaska gumowa, gdzie zalega proszek i zbierają się osady. Pamiętaj, że nie jest to tylko kwestia higieny, ale także żywotności całego urządzenia. Kamień może przyczynić się to zatkania różnych elementów, siejąc tym samym spustoszenie i powodując awarie.
Zapchany filtr w pralce
Bardzo często zdarza się, że pralka nie chce prać, bo filtr jest zapchany od różnego rodzaju zabrudzeń czy też kawałków materiałów, odpadających z ubrań. Wynika to z nieregularnej inspekcji filtra i braku pielęgnacji. Niestety zdarza się sytuacja, że w którymś momencie zapomnimy opróżnić kieszenie spodni i trafi się chusteczka, monety, kłaczki. Wszystko to osiada na filtrze i później jest problem z ruszeniem pralki, ponieważ moduł „wariuje”.
Zużyte szczotki silnika
Tak, szczotki węglowe mają swoją żywotność. Sukcesywnie skracają się, wraz z czasem pracy silnika. Tego problemu nie ma, gdy pralka wyposażona jest w bezpośredni napęd. Sprawdź, jak jest w Twoim przypadku. Może wystarczy wstawić nowe szczotki i pralka zacznie normalnie prać. W innym wypadku wezwij fachowca, jeżeli nie czujesz się na siłach samodzielnie podjąć się naprawy.
Zerwany pasek napędowy
Silnik wprawia w ruch koło pasowe, które połączone jest paskiem napędowym. Jeżeli pasek rozciągnął się, poluzował lub zerwał, pralka na pewno nie będzie chciała prać. Wymiana paska wcale nie musi być trudna. Trochę problemów może pojawić się przy naciąganiu, ale jest na to sposób. Zacznij najpierw od osadzenia na trzpieniu silnika, a później sukcesywnie naciągaj na koło. Pasek zawsze się rozciąga.
Uszkodzona blokada drzwi w pralce
Jeśli nadal zastanawiasz się dlaczego pralka nie pierze, to niekoniecznie musi być wina paska, szczotek czy kamienia. Powodem może być także blokada drzwiczek. Jeżeli moduł nie zarejestruje zamknięcia drzwiczek to nici z prania. Symbol czerwonego kluczyka na panelu to znak, że blokada załączyła się i nie ma możliwości otwarcia drzwiczek. Gdy pomimo domknięcia zamka nie zaskoczyła blokada, istnieje prawdopodobieństwo, że nie działa.
W najgorszym wypadku, może okazać się, że powodem, dla którego pralka nie pierze, jest kombinacja kilku usterek na raz. Wtedy zdecydowanie ciężej będzie je zdiagnozować – a co za tym idzie, także naprawić – i najlepszym wyjściem okaże się kontakt z fachowcem.
Zobacz inne nasze artykuły: