Blender kielichowy nie działa

pawel | 1 lutego 2018

Blender kielichowy to niezastąpiony sprzęt kuchenny dla wielu osób, umożliwiający przygotowywanie smacznych koktajli, smoothie i innych pysznych napojów. Wiele osób korzysta z niego do przygotowania zupy typu krem. Jednak jak to często bywa z elektronicznymi urządzeniami mogą wystąpić problemy, zwłaszcza gdy sprzęt nagle przestaje działać. W tym artykule przyjrzymy się możliwym przyczynom i potencjalnym rozwiązaniom, gdy blender kielichowy odmawia współpracy.  

Uszkodzony silnik blendera

Bez względu na to czy posiadamy w domu blender kielichowy czy ręczny ważne jest, aby pamiętać, że oba te rodzaje urządzeń mogą ulec awarii silnika. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce podczas intensywnego użytkowania, zwłaszcza gdy miksujemy twarde składniki, które wymagają dużego wysiłku od urządzenia. Gdy silnik jest już zimny a blender nadal nie reaguje, możliwą przyczyną usterki może być spalenie silnika. Konieczne jest ostrożne zdemontowanie obudowy (o ile to możliwe). Po demontażu sprawdźmy wizualnie silnik, upewniając się, że nie ma widocznych uszkodzeń oraz czy nie wydobywa się zapach spalenizny z powodu zwęglenia elementów. Może również dojść do uszkodzenia bezpieczników lub rezystora.

Naprawa silnika miksera na własną rękę nie jest zadaniem łatwym. Nie zaleca się podejmowania takiej próby, jeśli nie ma się doświadczenia w naprawach.

Blender kielichowy nie działa

Uszkodzony przycisk blendera

Zawsze warto szukać przyczyny usterki w najprostszych częściach. Możliwe, że blender kielichowy nie działa przez przycisk ON/OFF. Warto samodzielnie sprawdzić, czy nie jest obluzowany lub zerwany. Mocno eksploatowane urządzenie zużywa się, tak samo jak każda jego część. Uszkodzenie przycisku może spowodować, że nie dochodzi on do styków odpowiadających za uruchomienie blendera. 
Może być również sytuacja, gdy urządzenie nie włącza się przy naciskaniu przycisku startowego, ponieważ został uszkodzony moduł sterujący. Blender nie włączy się bez naprawy lub wymiany.

Nieprawidłowo zamontowane elementy blendera

Większość urządzeń wyposażona jest w mechanizm blokady bezpieczeństwa, który zapobiega przypadkowym wypadkom przy niewłaściwym złożeniu części. Dokładnie sprawdź i upewnij się, że wszystkie elementy są poprawnie zamontowane. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli kielich blendera lub nakrętka z ostrzem nie są dokładnie spasowane to blender nie włączy się. Jeśli problem nadal występuje po prawidłowym montażu komponentów, może to wskazywać na usterkę czujnika. W takim przypadku zaleca się jego wymianę.

Odwiedź nasz sklep – części do blenderów

Uszkodzony kabel zasilający

Jeżeli blender nie działa to pierwszym krokiem jest skontrolowanie gniazdka poprzez podłączenie innego urządzenia. Gdy gniazdko dostarcza prąd, ale sprzęt nie reaguje to należy sprawdzić kabel zasilający oraz bezpiecznik. Konieczne może być zastąpienie uszkodzonych podzespołów nowymi. W przypadku, gdy te elementy są sprawne, a wtyczka wykazuje widoczne uszkodzenia to zaleca się natychmiastowe odłączenie od prądu. Przeciążenie może skutkować uszkodzeniem silnika, co można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu spalenizny. Wymagana jest wymiana uszkodzonej wtyczki na nową. Ewentualnie konieczne może być skorzystanie z usług serwisu lub zakup nowego sprzętu.

Blender kielichowy choć zwykle niezawodny, czasami może napotkać problemy. Warto przeprowadzić kilka prostych kroków diagnostycznych, aby sprawdzić czy problem można rozwiązać samodzielnie. Jeśli jednak blender nadal sprawia trudności to warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem, aby uniknąć dalszych uszkodzeń i cieszyć się smacznymi napojami już wkrótce.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 21

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Krzysztof

właśnie udało mi się uratować blendee kielichowy Bosch csnm14. uzwojenie stojana silnika było mechanicznie, fabrycznie uszkodzone (?!?).
polutowałem zaizolowałem i pomalowałem lakierem elektroizolacyjnym. niestety bezpiecznik na płytce musiałem zaimprowizować cienką nitką miedzianą. po prawidłowym złożeniu chodzi (2 biegi). to kosztuje ponad 130zł, a wykonanie i konstrukcja poniżej wszelkiej krytyki … wykonano w Chinach, ale Bosch to firmuje – naprawdę wstyd …

max

wyrzucic i kupić nowy

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x