Naprawa blendera

pawel | 19 października 2021

Blender kuchenny, jak wiele innych domowych urządzeń może podlegać awarii a naprawa blendera wcale nie musi byc skomplikowana. Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące blenderów i sam podejmij decyzję, czy chcesz naprawić sprzęt, czy skazać go na śmietnik.


Budowa blendera

Prosta budowa blendera sprawia, że w przypadku awarii można spróbować dokonać naprawy domowymi sposobami. Warto jednak znać budowę urządzenia blendera. Zdecydowana większość składa się z silnika, noży tnących oraz obudowy. Sercem urządzenia jest oczywiście silnik i jego sprawność jest w tym przypadku kluczowa. W obudowie znajdują się dwa główne przyciski:

  • uruchamiający urządzenie
  • zwiększający moc przycisk „turbo”.

Obudowa z reguły plastikowa z gumowym uchwytem służy do zwiększenia komfortu użytkowania sprzętu i zapobiegania wyślizgiwaniu się urządzenia z rąk. Blender przewodowy standardowo zakończony jest kablem. Jeszcze nie ma w sprzedaży blenderów bezprzewodowych, ponieważ te małe urządzenia potrzebują sporo mocy, aby ruszyć. Po drugiej stronie, z boku znajdują się dodatkowe przyciski funkcyjne służące do montażu dodatkowych przystawek.


Oryginalne i zamienne części do blendera

Samodzielna naprawa blendera będzie się najprawdopodobniej wiązała z koniecznością zakupu odpowiednich części lub akcesoriów. Wybór wysokiej jakości części do blenderów gwarantuje dopasowanie do urządzenia. Zarówno oryginalne jak i zamienne części pozwolą naprawić blender. Jeżeli niektóre elementy zostały wycofane z produkcji, zbawienne są zamienniki, które nie odbiegają od oryginału. Różnią się po prostu innym dostawcą.

Akcesoria tj. pojemniki, trzepaczki, rozdrabniacze, mieszaki pozwolą rozszerzyć funkcjonalność blendera. Szeroki wybór akcesoriów sprawia, że blender może śmiało konkurować z robotami kuchennymi. Za pomocą jednego urządzenia można wykonać wiele czynności. Wymienne tarcze tnące oraz końcówki blendera pozwalają na szerokie zastosowanie w kuchni.

W zależności od wybranej końcówki blender będzie spełniał różne funkcje: może miksować, siekać lub np. ubijać pianę. Naprawa blendera nie musi być skomplikowana. Należy się jednak liczyć z tym, że nie zawsze domowe naprawy przyniosą pozytywne efekty. Niemniej jednak zachęcamy do podejmowania samodzielnych napraw.

naprawa blendera

Naprawa blendera

Co można naprawić we własnym zakresie w blenderze? Warto przede wszystkim sprawdzić, czy model i producent danego urządzenia przewiduje serwis. Niekóre blendery są nierozkręcane, czyli np. blender ręczny Braun, Hoffer, Silvercrest. Oprócz zdemontowania końcówki blendera nie możemy nic zrobić. W przypadku awarii jednostki napędowej możemy jedynie ją podmienić na nową.

Z kolei w blenderach bardzo często dochodzi do uszkodzenia pierścienia pojemnika, który akurat jest wymienny. Noże tnące zużywają się i tępią. Ich wymiana nie powinna sprawić problemów. Czasami uszczelka noża przepuszcza i cieknie z blendera. W takim przypadku niezwłocznie należy ją wymienić, ponieważ korzystanie z blendera jest niewskazane.

Pod wpływem użytkowania uszkodzeniu i deformacji ulega sprzęgło blendera. Szczególnie, gdy przeciążamy urządzenie. W praktyce oznacza to mielenie zbyt twardych produktów, zbyt długo włączona funkcja turbo. Warto pamiętać, że blender powienien pracować z przerwami, a nie w sposób ciągły.

Blender nagle przestaje działać

Blender przez chwilę pracował, a potem przestał działać. Możliwe, że po prostu się przegrzał i należy chwilę odczekać. Jeśli po odczekaniu blender nie uruchamia się ponownie, możliwe że spalił się bezpiecznik termiczny. Przyczyną może być też awaria, a konkretnie przepalenie się drutu łączącego szczotkę silnika.

Nie działają wolne obroty

To bardzo częsta przypadłość. Co ciekawe, awaria wolnych obrotów wcale nie oznacza, że urządzenie nie działa na pełnej mocy. Często jest tak, że tylko „pierwszy bieg” zawodzi, natomiast cały czas można miksować przy pełnej prędkości. Problem spowodowany jest przez awarię regulatora obrotów. Zaleca się sprawdzenie triaka, diaka i potencjometru.

Może zdarzyć się tak, że w fabryce zrobiono tak, że środkowa nóżka od triaka jest parę milimetrów od spoiwa lutu, a potem ścieżka została zabezpieczona lakierem izolującym. Jeżeli lakier odpadnie i zrobi przerwę w obwodzie, powstaje problem. Rozwiązuje go połączenie kawałkiem przewodu.

Blender pracuje, ale nie miksuje

Sytuacja, w której silnik odmawia posłuszeństwa albo nie ma wody, która ułatwia blendowanie produktów. Mogły zablokować się ostrza, czego dowodem jest specyficzny odgłos blendera, a do jedzenia może przedostać się rdzawy płyn. Blokowanie ostrzy jest następstwem niedokładnego mycia blendera i w konsekwencji jego rdzewienia.

naprawa blendera kuchennego

Blender nie tnie, tak jak powinien

Najczęstszą usterką w blenderze jest problem z nożami. Kiedy blender słabo blenduje, nie jest w stanie pociąć twardszych kawałków to na pewno wina tępych noży. Osłabienie ich struktury, bądź fizyczne ubytki mogą przyczynić się do obniżenia efektywności działania sprzętu. Wymiana tego elementu powinna pomóc oraz rozwiązać problem. Niektóre modele blenderów posiadają nóż kompletny wraz z końcówką. Trzeba zwrócić uwagę, jak jest w naszym przypadku, czy wystarczy dokupić same nożyki, czy całą końcówkę.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba głosów: 60

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta

pierwszą czynnością po otrzymaniu paczki z blenderem ręcznym Adler było zamontowanie końcówki blendującej do części silnikowej.No i to wszystko co zostało wykonane.Po sprawdzeniu że działa chciałam wyjąć końcówkę ale nic z tego.Ani w prawo ani w lewo nie da się tego wyjąć.Co mam zrobić? W zasadzie działa,chociaż jeszcze nie był używany.Zablokował się.Nie mogę odłączyć nasadki blendującej od części silnikowej.Może mi ktoś podpowie?

Tomasz

Witam, nie mogę odkręcić nogi od blendera ręcznego marki Tefal. Zastanawiam się czy to już problem dla serwisu czy może ja czegoś nie wiem?

ANNA

Mam blender kielichowy taki do szejków i koktajli
W urządzeniu utknęła część tnąca do której wkręca się plastikowy przezroczysty pojemnik
Jak wyjąć tę część ?

Joanna

Dzięki. Dzisiaj rano spalił się silnik w naszym blenderze. Następny blender jaki kupie będzie do rozkręcania. Niech będzie 3 razy droższy ale nie kupie już czegoś co wyląduje na stercie śmieci na 5 wieków!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x