Blender to urządzenie na pewno przydatne, ale nie niezbędne. Jedni korzystają z niego każdego dnia, inni zaś od czasu do czasu (albo nawet wcale). Mimo wszystko półki sklepowe i tak uginają się pod ciężarem różnych modeli tego typu sprzętów, a producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych, praktyczniejszych funkcji.
Aby blender działał prawidłowo, należy go odpowiednio użytkować (na przykład zwracając uwagę na to, by się nie przegrzewał), a także czyścić. Czasem jednak i to nie wystarczy, aby uchronić urządzenie przed awarią. Co zrobić, kiedy sprzęt się zepsuje? Jak wygląda budowa i nazewnictwo części w blenderze? Zapoznaj się z poniższymi schematami!

1 – Silnik z obudową do blendera
2 – Nasadka miksująca do blendera
3 – Pokrywka miarki do blendera
5 – Sprzęgło trzepaczki do blendera
8 – Pokrywka rozdrabniacza do blendera
9 – Pokrywa pojemnika do blendera
10 – Nóż tnący rozdrabniacza do blendera
11 – Pojemnik rozdrabniacza do blendera
12 – Stopka do blendera
13 – Rozdrabniacz kompletny do blendera

3 – Tarcza tnąca rozdrabniacza grube wiórki
4 – Tarcza tnąca rozdrabniacza przecierająca
6 – Pokrywa pojemnika blendera z przekładnią
7 – Mocowanie tarcz rozdrabniacza
10 – Mieszak do ugniatania do blendera
Jak naprawić blender?
Na początek warto zaznaczyć, że rzadko kiedy psuje się tak naprawdę sam blender. W korpusie urządzenia może dojść jedynie do awarii silnika bądź też uszkodzenia/połamania obudowy. W większości przypadków problemy wiążą się z przystawkami, które producenci dodają do zestawów. Są to różnego rodzaju trzepaczki, rozdrabniacze czy nakładki miksujące. Nie wszystkie da się naprawić bądź rozłożyć na części – niektóre są po prostu jednorazowe. Natomiast zazwyczaj uda się dokonać wymiany:
- Pokrywy, tarczy tnącej, zbieracza tarcz, korpusu, koła pasowego, pojemnika i popychacza w rozdrabniaczu,
- Różnorakich uszczelek, montowanych w przystawkach,
- Przycisków na obudowie,
- Stopek i podstawek antypoślizgowych,
- Zaślepek oraz sprężyn.
Do trudniejszych napraw należy na przykład wymiana modułu sterującego czy sprzęgła (zazwyczaj w każdej z końcówek znajduje się osobne). Kiedy blender się zepsuje, warto dobrze sprawdzić, czy problem aby na pewno leży w samym urządzeniu – być może winowajcą jest właśnie uszkodzona przystawka.
Blender ręczny nie należy może do najdroższych urządzeń, ale i tak szkoda go wyrzucać – zawsze lepiej dokonać domowej naprawy. To sposób budżetowy, przyczyniający się do ochrony środowiska oraz sprawiający wiele satysfakcji. Wiedza dotycząca tego, jak wygląda budowa i nazewnictwo części w blenderze, na pewno pomoże w świadomej wymianie. Powodzenia!
Dzien dobry,
kupilem u was blendera recznego MPM model MBL 16 i zepsuly sie mnie zlacze trzpienia sprzegla blendera. Jest mozliwe u was zamowicz?
Bardzo dziekuje
František Žák
Prosimy o kontakt na nasz adres e-mail, sprawdzimy dostępność części.
ja mam problem z wymianą sprzęgla silnika do blendera ręcznego BRAUN.Nie mogę wyjąć wyłamanego- starego sprzęgła.Proszę o pomoc jak wyjąć.
proszę o pomoc
Panie Leszku, niestety nie mamy instrukcji wymiany do konkretnych modeli urządzeń, ponieważ producenci ich nie udostępniają. Możemy ewentualnie poratować rysunkiem złożeniowym, jeśli posiadamy takowy w bazie, ale do tego potrzebujemy dokładnych danych z tabliczki znamionowej.