Budowa i nazewnictwo części w blenderze

katarzyna | 2 lipca 2019

Blender to urządzenie przydatne w każdej kuchni. Jedni korzystają z niego każdego dnia, inni zaś od czasu do czasu. Półki sklepowe wręcz uginają się pod ciężarem różnych modeli tego typu sprzętów, a producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych i praktyczniejszych funkcji. Aby jednak być świadomym konsumentem warto najpierw sprawdzić jak wygląda budowa samego blendera oraz ocenić funkcjonalność oferowanych dla niego przystawek.

Aby blender działał prawidłowo, należy go odpowiednio użytkować. Na przykład zwracając uwagę na to, by się nie przegrzewał, a może dojść do takiej sytuacji gdy ma małą moc a my próbujemy rozdrobnić wyjątkowo twarde czy zamrożone produkty. Blender jak każde urządzenie należy również czyścić. Czasem jednak i to nie wystarczy, aby uchronić urządzenie przed awarią. Co zrobić, kiedy sprzęt się zepsuje? Jak wygląda budowa i nazewnictwo części w blenderze? Zapoznaj się z poniższymi schematami!


budowa i nazwy czesci blender reczny

1 – Silnik z obudową do blendera

2 – Nasadka miksująca do blendera

3 – Pokrywka miarki do blendera

4 – Miarka do blendera

5 – Sprzęgło trzepaczki do blendera

6 – Trzepaczka do blendera

7 – Trzepaczka ze sprzęgłem do blendera

8 – Pokrywka rozdrabniacza do blendera

9 – Pokrywa pojemnika rozdrabniacza do blendera

10 – Nóż rozdrabniacza do blendera

11 – Pojemnik rozdrabniacza do blendera

12 – Stopka do blendera

13 – Rozdrabniacz kompletny do blendera

14 – Nóż do blendera


budowa i nazwy czesci blender reczny

1 – Tarcza do krojenia w grube plastry

2 – Tarcza do krojenia w cienkie plastry

3 – Tarcza przecierająca na wiórki

4 – Tarcza do przecierania ziemniaków

5 – Popychacz rozdrabniacza

6 – Pokrywa pojemnika rozdrabniacza ze sprzęgłem

7 – Mocowanie tarcz rozdrabniacza

8 – Pojemnik rozdrabniacza XL

9 – Nóż rozdrabniacza

10 – Mieszak do ugniatania do blendera

Jak naprawić blender?

Na początek warto zaznaczyć, że rzadko kiedy psuje się tak naprawdę sam blender. W korpusie urządzenia może dojść jedynie do awarii silnika bądź też uszkodzenia/połamania obudowy. W większości przypadków problemy wiążą się z przystawkami, które producenci dodają do zestawów. Nie wszystkie da się rozłożyć na części – niektóre są po prostu wymieniane jedynie w całości jak na przykład trzepaczki czy nasadki miksujące. Ale są też takie przystawki jak na przykład rozdrabniacz, w którym uda Nam się dokonać wymiany:

  • pojemników,
  • pokrywek oraz ich uszczelek,
  • noży oraz ich uszczelek,
  • tarcz trących lub przecierających,
  • stopek i podstawek antypoślizgowych.

Do trudniejszych napraw należy na przykład wymiana przycisku czy sprzęgła (zazwyczaj w każdej z końcówek znajduje się osobne). Kiedy blender się zepsuje, warto dobrze sprawdzić, czy problem aby na pewno leży w samym urządzeniu – być może winowajcą jest właśnie uszkodzona przystawka.

Blender ręczny nie należy może do najdroższych urządzeń, ale i tak szkoda go wyrzucać – zawsze lepiej dokonać domowej naprawy. To sposób budżetowy, przyczyniający się do ochrony środowiska oraz sprawiający wiele satysfakcji. Wiedza dotycząca tego, jak wygląda budowa i nazewnictwo części w blenderze przede wszystkim pomoże w świadomej wymianie. Powodzenia!

Budowa i nazewnictwo części w blenderze

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta

Dzień dobry, mam problem z blenderem Tefal BL85OD. Pomimo wymiany noża (na poprzednim nożu nie było uszczelki) blender przecieka oraz na sprzęgle noża pojemnika do blendera osadza się czarna substancja. W potrawach wyczuwalny jest także metaliczny posmak. Co może być tego przyczyną? Z góry dziękuję za pomoc

Marta

Czy może mają Państwo schemat ułożenia tych części. Wydaje mi się, że brak jednej podkładki. Ale nie mam pewności.

Jakub

Jak dostać się do sprzęgła w blendarze Tefal HB655, widzę że część kosztuje kilka złotych, ale co z tego jak nie wiem jak się do niego dostać w celu wymiany 🙁

Jan

Dotyczy blendera Camry 4050
Czy jest dostępna plastykowa podstawka łączaca kielich z silnikiem

František Žák

Dzien dobry,
kupilem u was blendera recznego MPM model MBL 16 i zepsuly sie mnie zlacze trzpienia sprzegla blendera. Jest mozliwe u was zamowicz?
Bardzo dziekuje
František Žák

Aleksandra

Prosimy o kontakt na nasz adres e-mail, sprawdzimy dostępność części.

Leszek

ja mam problem z wymianą sprzęgla silnika do blendera ręcznego BRAUN.Nie mogę wyjąć wyłamanego- starego sprzęgła.Proszę o pomoc jak wyjąć.
proszę o pomoc

Aleksandra

Panie Leszku, niestety nie mamy instrukcji wymiany do konkretnych modeli urządzeń, ponieważ producenci ich nie udostępniają. Możemy ewentualnie poratować rysunkiem złożeniowym, jeśli posiadamy takowy w bazie, ale do tego potrzebujemy dokładnych danych z tabliczki znamionowej.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x