Blender ręczny nie włącza się

katarzyna | 14 czerwca 2017

Blender, jako nieodłączny element wyposażenia kuchni dla wielu z nas, może niestety ulec awarii z różnych powodów. W dzisiejszym artykule omówimy, jak samodzielnie zidentyfikować i naprawić niektóre potencjalne problemy, przywracając funkcjonalność temu wszechstronnemu urządzeniu. Niewłaściwe działanie blendera ręcznego może wynikać z jego nieprawidłowego użytkowania, niedokładnego czyszczenia, a także być wynikiem awarii urządzenia, niezależnych od użytkownika. Dotyczy to również sytuacji, w której blender się nie włącza. Poniżej znajdziesz możliwe przyczyny tego problemu.

Spalony silnik blendera

Silnik ulega spaleniu najczęściej w wyniku niewłaściwego użytkowania, na przykład przez dobranie za słabego pod względem mocy urządzenia w stosunku do naszych potrzeb czy nieodpowiedniego, niedokładnego czyszczenia sprzętu. Problem objawia się dość wyraźnie – podczas pracy z urządzenia wydobywa się nieprzyjemny zapach spalenizny. W takiej sytuacji odłączamy blender od źródła zasilania i odczekujemy ok. 1 h w celu ochłodzenia go. Pamiętajmy, że czas ten może się wydłużyć, jeżeli w pomieszczeniu panuje bardzo wysoka temperatura. Gdy po upływie tego czasu blender nie włącza się, może to oznaczać, że nastąpiło spalenie silnika.

Coraz więcej modeli blenderów posiada specjalne zabezpieczenie w postaci automatycznego wyłączania się, gdy silnik się przegrzewa albo pracuje na zbyt wysokich obrotach. Jeśli jednak w naszym urządzeniu doszło do spalenia silnika, naprawa będzie polegała na wymianie właśnie tego podzespołu. Samodzielna naprawa silnika blendera nie należy do prostych zadań.

Uszkodzony przycisk blendera

Jeżeli blender się nie włącza pomimo tego, że wciskamy jego przycisk, najprawdopodobniej oznacza to jego uszkodzenie. Czasami może zdarzyć się, że przyciski blendera połączone są w zestawie z modułem. Awaria może być spowodowana uszkodzeniem zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego przewodu. Jeśli na zewnątrz nie ma widocznych uszkodzeń, konieczne jest zdjęcie obudowy i sprawdzenie stanu wewnętrznego przewodu poprzez demontaż.

Często spotykanym wyzwaniem w przypadku blenderów renomowanych marek jest brak rozkładanej obudowy. Choć taka konstrukcja skuteczniej chroni silnik przed wilgocią, może być przeszkodą podczas demontażu. Czasem jedynym rozwiązaniem jest nadpiłowanie i ponowne sklejenie poszczególnych elementów obudowy. Uszkodzony przewód należy wymienić na nowy. Jeśli wolimy nie podejmować się takiej pracy, niezbędna będzie wymiana urządzenia na nowe.

Spalony moduł sterujący blendera

W przypadku, gdy blender nie reaguje na próby uruchomienia za pomocą przycisku startowego, istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia elementu wewnętrznego. Jeśli uszkodzony jest moduł sterujący w obrębie układu przetwornicy, blender nie włączy się. Konieczna jest naprawa układu scalonego lub wymiana modułu sterującego.

Zacieranie się łożysk blendera

Uszkodzone łożyska ślizgowe można zidentyfikować, gdy oś z nożami zaczyna się zacinać w korpusie blendera, co może prowadzić do problemów z obrotem i potencjalnie spalenia silnika. Gdy pojawia się problem zacierania się łożysk ślizgowych, występujących po obu stronach silnika, konieczne jest dodanie kropli oleju maszynowego i sprawdzenie po kilkunastu minutach, czy urządzenie zadziała. Jeśli nie, problem może leżeć po stronie samego silnika. Zepsuty blender należy zdemontować, następnie oczyścić wnętrza oraz wymienić zużyte łożyska na nowe.

Istnieją również inne przyczyny dlaczego urządzenie nie chce się włączyć np. nieprawidłowo zostały zamontowane elementy blendera. Kiedy nie możemy uruchomić blendera z powodu sygnalizacji niedomknięcia kielicha, przyczyną może być: niedomknięta pokrywa lub brak stabilnego podłoża. Większość urządzeń posiada blokadę bezpieczeństwa, chroniącą przed przypadkowymi wypadkami związanymi z źle zmontowanymi częściami. Jeśli jednak po dokładnym sprawdzeniu wszystko jest w porządku, problem może leżeć po stronie czujnika, który zaleca się wymienić na nowy.

Innym źródłem problemu może być uszkodzony kabel zasilający lub wtyczka. W tej sytuacji naprawa polega na wymianie wadliwych części na nowe.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x