Okap może zakłócać wentylację, jeśli jest to okap typu wyciąg, który jest podłączony do przewodu wentylacyjnego. Odprowadza on zapachy na zewnątrz budynku, co może zakłócać działanie wentylacji. Poznaj powody oraz rozwiązania.
Kiedy wyciąg zakłóca wentylację?
Wyciąg pracuje w tak zwanym układzie otwartym, czyli jest podłączony do wentylacji. Wyprowadza zapachy i opary na zewnątrz, ale to nie znaczy, że dzięki temu zawsze będziemy mieć w kuchni czyste powietrze. Mało tego, wyciąg może zakłócać wentylację, a więc być przyczyną pogarszającego się zdrowia. Dzieje się tak, gdy zachodzą dwa zjawiska: powstaje ciąg wsteczny oraz gdy okap wyciąg nie pracuje.
Ciąg wsteczny
Zjawisko ciągu wstecznego polega na tym, że powietrze jest wciągane do domu przez przewód wentylacyjny, służący właściwie do usuwania zapachów i oparów. Dzieje się tak, ponieważ wyciąg ma dużą siłę ssania, mającą doprowadzić do wymiany powietrza w kuchni od 6 do 10 razy na godzinę. Jeżeli do tego mamy małą możliwość napływu świeżego powietrza z zewnątrz, powstaje silne podciśnienie i powietrze jest zasysane z przewodu wentylacyjnego. Może powracać przez kratkę w kuchni albo przez łazienkę. Wraz z powracającym powietrzem, wraca do mieszkania także kurz, roztocza i bakterie. Mogą też wracać spaliny kominowe, co staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia domowników.
Rozwiązanie; aby uniknąć ciągu wstecznego, uchylaj bądź otwieraj okna, kiedy wyciąg jest włączony. W ten sposób ilość powietrza, która napływa do pomieszczenia równa się z tą usuwaną. Najlepiej też, jeśli uchylisz okna w kilku pomieszczeniach na raz.
Niedziałanie wyciągu
Kiedy wyciąg nie działa, prawidłowa wentylacja w pomieszczeniu nie jest możliwa. Okap całkowicie zakrywa bowiem otwór wentylacyjny i powietrze z przewodu nie może skutecznie dostać się do kuchni. Powietrze omija więc blokadę innymi drogami, choćby przez łazienkę, okna. Wentylacja w kuchni zostaje więc w ten sposób zaburzona.
Rozwiązanie; wyjściem z takiej sytuacji byłoby podłączenie okapu tak, aby pozostał wlot do wentylacji. Jeśli w Twojej kuchni jest tylko jeden kanał wentylacyjny, podłącz tak, by pozostał otwór. To nie zablokuje wolnego przewiewu. Możesz także podłączyć okap do kanału, który prowadzi na zewnątrz.
Inne rozwiązanie – okapy z pochłaniaczem
Takiego typu okap nie wyrzuca powietrza na zewnątrz. Stosuje zamiast tego filtry z węglem aktywnym. Mają one za zadanie oczyszczać powietrze po jego wciągnięciu, po czym zwracać je do pomieszczenia – wolne od zapachów. Jest to wyjście, które zapewni brak ciągu wstecznego. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać o wymienianiu filtrów po zużyciu węgla.
Zobacz więcej naszych artykułów:
Witam. Jak poradzić sobie z ciągiem wstecznym? Mam zamontowane dwa nawiewniki w oknach i dodatkowo uchylane jest też okno, a zjawisko nadal występuje. Czy zamontować dodatkowo klapę zwrotną w kratce wentylacyjnej?
Zawor zwrotny