Zmywarka nie domywa naczyń

katarzyna | 28 lutego 2017

Jedną z głównych zalet zmywarki jest skuteczne i dokładne automatyczne zmywanie, nawet bardzo zabrudzonych naczyń i garnków. Wystarczy wrzucić tabletkę do zmywarki i urządzenie wszystkie czynności wykonuje za nas. Jak każdy sprzęt domowy posiada swoje wady i zalety. Najgorszym problemem są niedomyte naczynia. Brudne talerze, szklanki z zaciekami mogą nas zniechęcić do korzystania z urządzenia. Przyczyn tego problemu może być wiele. Sprawdzamy, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? – rozwiązanie

Nieodpowiedni program lub złe ułożenie naczyń

Może się okazać, że detergent jest za słaby lub program nieodpowiednio dobrany pod naczynia jest przyczyną niedomytych naczyń w zmywarce. Każda zmywarka posiada szeroką gamę programów – dostosuj odpowiedni do zabrudzenia naczyń. Istotną rzeczą jest prawidłowe ułożenie naczyń w koszach zmywarki.

Jeśli włożymy ich zbyt dużo lub ustawimy je zbyt blisko siebie, mogą blokować swobodny przepływ wody. Wkładanie zbyt wysokich talerzy czy garnków skutecznie blokuje swobodny ruch spryskiwaczy, przez co woda nie rozprowadza się odpowiednio w komorze zmywania.

Zapchany filtr w zmywarce

Możliwe, że zapchał się system filtrów w zmywarce, poprzez nieregularne usuwanie resztek jedzenia z naczyń. Jeżeli zauważysz, że filtr jest zapchany lub przerwany przez np. potłuczone szkło, wymień go na nowy. Nie wkładaj do zmywarki popękanych naczyń, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury mogą pokruszyć się i uszkodzić pozostałe elementy w urządzeniu. Natomiast drewniane elementy będą gnić i się zniszczą. Takie rzeczy, jak tarki czy wyciskacz do czosnku pokryte są warstwą aluminium. Materiał ten utlenia się i po wyjęciu ze zmywarki będzie całkowicie matowy. To samo dotyczy młotka do rozbijania mięsa oraz sitek do mielenia mięsa.

Zabrudzony resztkami jedzenia filtr należy wyjąć i wyczyścić, np. za pomocą ciepłej wody z detergentem. Jeżeli jego niedrożność spowodowana jest osadami z kamienia, warto wyposażyć się w środek odkamieniający lub użyć octu z wodą.

Zapchane spryskiwacze w zmywarce

Spryskiwacze transportują wodę na naczynia. Jakakolwiek blokada może zaburzyć swobodny przepływ i w efekcie zmywarka nie domywa naczyń. Z biegiem czasu, resztki pożywienia mogą dostać się w otwory spryskiwacza i go zatkać. Najczęściej są to pestki, kości, fusy po kawie. Można je samodzielnie przetkać np. wykałaczką lub drucikiem.

W przypadku mocnego zabrudzenia lepiej wymienić na nowy spryskiwacz. Czasami te elementy ulegają rozszczelnieniu i woda zamiast kierować się na naczynia pryska na ściankę zmywarki. Tutaj również będziemy mieć problem z domyciem naczyń.

Jeżeli zmywarka nie domywa naczyń w konkretnym koszu np. tylko w górnej części lub dolnej – sprawdźmy ułożenie naczyń. Czasami niedokładne ustawienie talerzy lub kubków skutkuje zablokowaniem spryskiwacza.

Brak soli w zmywarce

Jeżeli Twoje szklanki czy talerze po wyjęciu ze zmywarki pokryte są smugami i osadami, oznacza to twardą wodę. Jej zmiękczanie jest zadaniem soli – smugi na naczyniach oznaczają więc, że zabrakło jej w Twojej zmywarce. Brak soli w urządzeniu to nie tylko niedomyte naczynia, ale także rozwijający się kamień, który może być przyczyną wielu problemów. Używanie tabletek 2w1 czy 3w1 nie zastępuje używania tego środka osobno. Ilość, która znajduje się w takich kapsułkach jest zazwyczaj zbyt mała, zwłaszcza, jeżeli w Twojej okolicy twardość wody jest wysoka. Pamiętaj, aby regularnie uzupełniać sól i robić to zgodnie z zaleceniami producenta.

Uszkodzony dozownik detergentu

Nieprawidłowe otwieranie i zamykanie dozownika detergentów wiąże się z jego awarią. Uszkodzenie któregoś z elementów, np. klapki, mikroprzełącznika czy sprężynki może spowodować niewłaściwe działanie dozownika. Jeśli dozownik się nie otwiera, umycie naczyń za pomocą detergentu nie będzie możliwe.

Warto sprawdzić, czy naczynia nie zawadzają o klapkę dozownika. Czasami taka sytuacja zdarza się, gdy niewłaściwie włożymy je do koszy. Zwykłe niedopatrzenie może skutkować nieumytymi naczyniami w zmywarce.

Uszkodzony elektrozawór

Elektrozawór odpowiada za dopływ wody do zmywarki. Występuje w zmywarce w postaci węża aquastop lub zaworu zamontowanego z tyłu zmywarki. Jeżeli jest zatkany lub posiada wadliwą cewkę, to zmywarka nie otrzyma wystarczającej ilości wody i nie umyje dostatecznie naczyń. Czasami występuje sytuacja, gdzie elektrozawór jest sprawny, jednak nie otrzymuje odpowiedniego ciśnienia. Woda nie pobiera się w zadanym przez program czasie i wyskakuje błąd na urządzeniu. Zazwyczaj jest to symbol czerwonego kranu. 

Zbyt niskie ciśnienie wody wydłuży jej czas pobierania. Do prawidłowego funkcjonowania elektrozawór potrzebuje odpowiedniego ciśnienia. Dlatego najpierw sprawdź ciśnienie wody w instalacji. Możliwe, że przez twardą wodę elektrozawór zapchał się i bardzo pomału pobiera wodę. Aby sprawdzić czy część działa, najlepiej podać jej napięcie – sprawy elektrozawór otworzy się.

zmywarka nie domywa naczyń

Uszkodzona pompa myjąca

Pompa myjąca wykorzystuje silnik i wirnik, aby przepompować wodę do spryskiwaczy. Zmywarka nie domywa naczyń, gdy pompa myjąca jest uszkodzona. Jest to jeden z ważniejszych elementów w całym urządzeniu i zarazem najdroższy. Jeśli silnik nie wydaje żadnego dźwięku lub słychać szum po pobraniu wody przez zmywarkę, może to oznaczać, że jest spalony. Uszkodzona pompa myjąca będzie także dawać objawy takie, jak hałas, zacinanie się turbiny, wzmożone pobieranie wody, czy nawet wycieki.

Najpierw upewnij się, czy dochodzi prąd do silnika i czy obraca się wirnik. Sprawdź również czy zanieczyszczenia nie blokują obudowy pompy. 

Jeżeli silnik jest zasilany, a pompa jest wolna od zanieczyszczeń, może to oznaczać, że silnik wymaga wymiany. W przypadku uszkodzenia wirnika pompy lub jeśli panewki pompy wygięły się, to nie wytworzy odpowiedniego ciśnienia, aby wypchnąć wodę do spryskiwaczy. Całkiem prawdopodobne, że będziesz musiał wymienić całą pompę. Pamiętaj, że wymiana pompy myjącej może stanowić wyzwanie, jednak jest wykonalna.

dlaczego zmywarka nie domywa naczyn

Uszkodzona grzałka przepływowa

Zmywarka potrzebuje wody o odpowiedniej temperaturze, aby dobrze umyć naczynia. Niektóre modele tych urządzeń posiadają możliwość podłączenia węża zasilającego bezpośrednio do ciepłej wody. Jednak standardowo, pobór pochodzi z zimnej wody, którą następnie urządzenie podgrzewa do temperatury zadanej przez program. Jeśli grzałka nie działa prawidłowo i się nie nagrzewa – naczynia pozostaną niedomyte, szczególnie z mocniejszych zabrudzeń.

Aby usunąć awarię trzeba najpierw sprawdzić grzałkę. Można zrobić to w domu samodzielnie, używając miernika. Pomiar ciągłości obwodu oraz rezystancji w zupełności wystarczy do zdiagnozowania problemu. Nowa grzałka do zmywarki przywróci jej dawną sprawność i znowu będzie można myć naczynia bez przeszkód.

Niedomyte naczynia są najczęściej skutkiem nieuważnego lub nieprawidłowego korzystania z urządzenia. Aby zachować dobry stan zmywarki, najczęściej wystarczy odpowiednia konserwacja i prawidłowy układ naczyń w komorze.

Zobacz więcej artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 118

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
DobraRada

Podstawą do poprawnego działania zmywarki w całokształcie to na pewno powinien być czyszczony po każdym myciu filtr w podłodze a na pewno i to PROFILAKTYKA OBOWIĄZKOWA !! aby nie było takiego problemu jak tu widać – niedomywania i innych „atrakcji” – czyszczenie zmywarki na pusto najlepiej i nie żadnymi cudnymi środkami a po prostu sodą ale samą SODĄ !!! bez żadnego octu w parze !!! Soda zasada + ocet kwaśny =” zero woda”. Zawsze ale to zawsze soda i ocet osobno, no chyba, że ktoś lubi efekty specjalne optyczne i tyle a działanie zerowe, poza wytworzeniem piany. Dlatego też, przy… Czytaj więcej »

Irek

Mam problem ze zmywarką bosch SPV40M10EU/14. Nie domywa naczyń zarówno na dolnej i górnej półce. Zaczęło się od dziwnego buczenia w trakcie programu myjącego, a w zasadzie pod jego koniec. Korzystają z porad na Waszym forum przeczyściłem filtry, wąż odpływowy, zajrzałem do pompy myjącej, w której znalazłem wykałaczkę, nie pomogło. Zakupiłem i wymieniłem pompę myjącą i niestety bez efektu. Nadal nie domywa naczyń i buczy w pewnych momentach. Buczenie dochodzi spod zmywarki. Normalnie nabiera, podgrzewa i wypuszcza wodę. Zdarzyło się, że nie rozpuszcza tabletki. Ma ktoś jakiś pomysł

Sebastian

Witam. Mam zmywarkę Beko DIN 5834. Od pewnego czasu nie domywa mi naczyń na całej powierzchni. Zrobiłem szereg testów poczynając od wyczyszczenia całości, filtrów, uszczelek itp. Wyczyściłem też wirniki które były czyste i nie zapchane. Sprawdziłem temperaturę i też jest ok. Podczas pracy nie słychać żadnych dziwnych hałasów – słychać też działanie śmigieł. Próbowałem też oszukać zmywarkę i uruchomiłem ją lekko otwartą i widziałem na własne oczy że wszystko pracuje. Mimo to naczynia są nie domyte. Na dole zmywarki jest też woda podczas pracy i cała schodzi przy zakończeniu. Nie wiem tylko czy jest jej wystarczająco. Jakieś pomysły czemu nie… Czytaj więcej »

Karolina

Mam 10 letnia zmywarkę bosch. Ostatnio coraz gorzej myje naczynia nawet kiedy nie jest cała zapelniona. Czy to czas na nową czy próbować cos naprawiać samodzielnie?

Łukasz

Witam mam zmywarkę Beko Din26421 zmywarka nie domywa naczyń tylko w górnej szufladzie gdzie są przeważnie szklanki dzieje się tak od jakiegoś czasu dodam że zmywarka nie jest przepełniona bo próbowałem też opcji z prawie pustą dolną szufladą,czyściłam ją środkiem do mycia zmywarek , opływw natrysków wody sprawny, grzałka działa, kanaliza i odpływ sprawne, filtry wyczyszczone myślę że problem jest z nabłyszczaczem bo po mimo pełnego zbiorniczka pokazuje gwiazdkę czyli jak by go nie widziała tylko czy nabłyszczacze odpowiada za niedomyte naczynia? Co robić proszę o pomoc…

Tadek

Uszkodzony zawór rozdzielacza wody

Lucyna

Mam zmywarkę bosch 45 cm to moja druga zmywarka pierwsza pracowała idealnie ale naprawa kosztowała bardzo dużo. W drugiej od początku był problem ze nie domywala w jednej części dolnego kosza teraz nie myje prawie wcale. Niestety przegapiłam gwarancję już jest po myślałam że się poprawi. Grzałka działa prawidłowo naczynia też są ułożone prawidłowo. Już nie mogę co to może być. Po wloczeniu nie chlapię w środku tylko jęczy i szumi ale nie jest to szum wody. Pomocy.

Aleksandra

możliwe, że śmigła nie obracają się prawidłowo

Lucyna

Też zaobserwowałam ze dolne śmigło jak go obruce nie wykonuje żadnego ruchu samodzielnie a w starej obracało się 3-5razy. Co zrobić? Wymienić śmigło?

Aleksandra

w sensie, że jest zablokowane? w ogóle się nie rusza?

Karol

Witam. Posiadam zmywarkę Bosch 45cm. Zmywarka ma 2 lata. Na początku użytkowania myła najtrudniejszy brud z naczyń i garnków. Od ponad roku potrafi niedomywac nawet łyżeczki. Temperatura jest bo przy otwieraniu drzwiczek zawsze bucha para. Dysze nie są zatkane. Jedynym problem jest woda stojąca w filtrze. Jeśli się jej nie usunie ręcznie albo nie opróżni zmywarki od razu to później pozostaje tzw. Zapach mokrego psa. W filtrze nie ma zadnych ciał obcych. Dodam, że środki czyszczące też nie dały rady. Co może być przyczyną?

Aleksandra
Ewelina

Posiadam zmywarkę Bosch, od jakiegoś czasu nie domowa mi naczyń( góra i dół), często zdarza się że również tabletka jest nie do końca rozpuszczona. Dodam, że używałam różnych tabletek.Proszę o radę .

Aleksandra

możliwe, że grzałka się uszkodziła i nie podgrzewa dobrze wody

Kamila

Posiadam zmywarkę Elektrolux i nie
domywa naczyń mimo płukania została przeczyszczona finishem i przeczyszczona spryskiwacze dodam jeszcze że podczas mycia wydaje dziwny coś głośny dźwięk co to może być?i dlatego nie domywa ?

DobraRada

A co ma do niedomywania pompa odpływowa, też oczywiście musi być a na pewno powinien być czyszczony po każdym myciu filtr w podłodze / dolne śmigło, a na pewno i to PROFILAKTYKA OBOWIĄZKOWA !! aby nie było takiego problemu jak tu widać – niedomywania i innych „atrakcji” – czyszczenie zmywarki na pusto najlepiej i nie żadnymi cudnymi środkami a po prostu sodą ale samą SODĄ !!! bez żadnego octu w parze !!! Soda zasada + ocet kwaśny =” zero woda”. Zawsze ale to zawsze soda i ocet osobno, no chyba, że ktoś lubi efekty specjalne optyczne i tyle a działanie… Czytaj więcej »

Tomek

Problem ze zmywarką 45cm beko. Nie domywa naczyń ale na dolnym koszu. Co może być przyczyną? Dodam że spryskiwacz wyczyszczony. Filtr również. Wyczyszczony środkiem do czyszczenia zmywarkę. I problem nadal występuje. Na górnym koszy myje idealnie. Hmm ?????

Aleksandra
Basia

Dlaczego zmywarka nie domywa osadu na kubkach? Kubki znajdują się w górnym koszu

Arleta

Najlepiej będzie przeczyścić zmywarkę specjalnym środkiem, który dodaje się do pustej komory. Należy ustawić długi program o wysokiej temperaturze. Jeśli to nie pomoże, warto zmienić detergent – obecny może sobie nie radzić z zabrudzeniami. Warto też przyjrzeć się, tak jak wspomniano w powyższym tekście, filtrom i spryskiwaczom.

21
0
Będę wdzięczny za komentarze.x