Zasysanie drzwi lodówki

katarzyna | 28 października 2021

Myślę, że każdy z nas miał problem z zasysaniem drzwi lodówki. Szczególnie latem, jak jest duża różnica temperatury. Chociaż ja mam tak u siebie cały czas w lodówce Whirlpool. Dlaczego lodówka tak robi i czy można coś z tym zrobić? Podpowiadamy w artykule.

Uszczelka zbyt mocno przyciąga drzwi

Uszczelka w lodówce posiada z jednej strony magnes. Dlatego drzwi automatycznie zamykają się i nie odbijają od obudowy. Magnes może być tak silny, że zasysa drzwi lodówki. Z tym niewiele da się zrobić, jeśli od nowości tak uszczelka się zachowuje. 

Ważne, aby zachować ją w czystości, czyli jak myjemy wnętrze lodówki, półki, balkoniki to uszczelkę też trzeba przetrzeć szczególnie w załamaniach. Zbiera się tam brud, resztki jedzenia, kurz a to jest świetne miejsce do rozwoju bakterii. 

Podciśnienie w uszczelce

Producent zaleca naciśnięcie na róg uszczelki, dzięki czemu zmniejszymy siłę ssania. Niektórzy proponują częściowe rozszczelnienie uszczelki, ale może to mieć negatywny wpływ na pracę lodówki. Taki zabieg może zlikwiduje zasysanie drzwi lodówki, jednak w dłuższej perspektywie narażamy urządzenie na problemy z utrzymaniem prawidłowej temperatury. 

Podciśnienie w lodówce jest zjawiskiem normalnym. Warto zaznaczyć, że mieszanie się ciepłego powietrza z zimnym zawsze prowadzi do powstania siły ssania. 

Zasysanie drzwi lodówki

Poziomowanie lodówki

Kluczowa i podstawowa zasada, żeby każdy sprzęt AGD odpowiednio wypoziomować. Pralki, zmywarki, piekarnik i lodówka muszą być wypoziomowane względem podłoża, które nie zawsze jest proste w naszym domu. Do tego celu służą regulowane nóżki. Jeśli Twój model lodówki nie został wyposażony w stopki to zastosuj matę wygłuszającą.

Generalnie w każdej instrukcji obsługi chłodziarko – zamrażarki widnieje zapis (w Whirlpool na pewno), że kolejne otwarcie drzwi jest możliwe po odczekaniu 1 – 2 minuty. 

Zabrudzony odpływ w lodówce

Większość lodówek posiada z tyłu odpływ, który trzeba regularnie czyścić, aby woda ze skraplania spływała do tacki. Zabrudzony odpływ sprawia problemy nie tylko z gromadzącą się wodą, ale również z zasysaniem drzwi lodówki. Udrożnij odpływ korzystając z przetykacza. 

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x