Jak wyczyścić lodówkę?

katarzyna | 3 kwietnia 2020

Czyszczenie lodówki czeka każdego z nas. Przed okresem świątecznym szczególnie zauważamy wzrost aktywności związanej z pozbywaniem się zbędnych rzeczy, sprzątaniem i myciem okien. Chcesz wyczyścić lodówkę szybko i skutecznie? Skorzystaj z naszych porad, zaoszczędzisz czas oraz dowiesz się, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia konserwacja urządzenia. Zadbaj o swoją lodówkę, aby służyła na lata.

Od czego zacząć czyszczenie lodówki?

Kuchnia to serce każdego domu. Tam rozgrywają się wszystkie imprezy, kolacje i inne ważne daty dla każdej rodziny. Większość sprzętów AGD usytuowana jest właśnie w kuchni, więc najwięcej do sprzątania mamy właśnie w tym pomieszczeniu. Lodówka pełni szczególną rolę, ponieważ chętnie do niej sięgamy do przygotowania posiłków dla bliskich.

Zadbanie o czystość na zewnątrz i wewnątrz jest nie lada wyzwaniem, gdy mamy mało czasu lub za rzadko przeprowadzamy gruntowne czyszczenie. Wtedy trzeba więcej czasu poświęcić na usunięcie uporczywych zabrudzeń np. po rozlanej zupie lub kilkucentymetrowej warstwie lodu w zamrażalniku.

Na początek rozmroź lodówkę

Zanim zaczniesz myć lodówkę, najpierw rozmroź ją. Odłącz kabel zasilający z gniazdka. Ten podstawowy krok pozwoli pozbyć się gór lodowych, które już dawno zagnieździły się na parowniku. Lód blokuje odpływ i wpływa na gorsze funkcjonowanie lodówki. Urządzenie po prostu ciężej pracuje i zużywa więcej prądu niż zwykle. Rozmrożenie lodówki pozwoli również pozbyć się nadmiaru wody, która przyczynia się do gromadzenia zanieczyszczeń i namnażania bakterii.

jak wyczyscic lodowke

Jeżeli nagromadziło się sporo lodu i dawno przegapiłeś moment rozmrożenia, wykorzystaj skrobak do lodu. Szybko i bezpiecznie usuniesz największe hałdy mrożonek. Dobrym sposobem na szybkie pozbycie lodu jest włożenie miski z parującą, gorącą wodą do zamrażalnika. Pilnuj skraplającej się wody, żeby nie zalać kuchni. Podłóż miskę i bawełniane ręczniki, które z łatwością wsiąkną wodę.

Lodówki z system no frost mimo zastosowanej technologii również wymagają rozmrożenia raz na pół roku. Dlatego apeluję: czytajmy instrukcję obsługi, jeżeli mamy wątpliwości, co do swojej lodówki. Tam znajdziesz wiele przydatnych informacji, które niestety często pomijamy. Czasami słyszymy trzaskanie, odgłosy strzelania z lodówki, tak działa no Frost. Rozszerzalność cieplna i różnice temperatur powodują, że plastikowe elementy w lodówce wydają odgłosy.

jak wyczyscic lodowke i jej elementy

Namocz wcześniej uporczywe zabrudzenia

Aby szybciej wyczyścić lodówkę, namocz zabrudzenia. Pozwoli to rozmiękczyć zastygnięte i uporczywe plamy oraz przyczyni się do łatwiejszego mycia urządzenia. Plamy po zupie, rozlane sosy nieprędko zejdą, jeżeli zabrudzenie ma przeszło kilka dni.

Nie zapominaj o zamrażarce. Tam też gromadzą się zarazki i osiadają plamy. Zeschnięte mrożonki przyczepiają się do lodu, a zatem to dobra okazja do przeprowadzenia kontroli, czy nie za długo trzymamy w lodówce niektóre produkty. Mrożone mięso ma również swój termin leżakowania w zamrażarce. Warto zająć się tym tematem, jak najszybciej, gdy zależy nam na zdrowiu.

Przejdź do mycia zasadniczego lodówki

Na początku przygotuj środki czystości, które pozwolą uporać się z zabrudzeniami pochodzenia żywieniowego. Głównie mowa o tłuszczu oraz pozostałościach po produktach spożywczych. Namocz pojemniki i balkoniki w wodzie. Następnie wyjmij szyby z lodówki. Ciepła woda z płynem do naczyń jest sprawdzonym sposobem na mycie lodówki. Dobrym rozwiązaniem są również środki czyszcząco – odświeżające, które nie tylko usuwają nieestetyczne plamy, ale również pozostawiają przyjemny zapach.

jak wyczyscic lodowke

Nie zapomnij o obudowie zewnętrznej. Odciski palców i tłuste plamy to norma. Przetrzyj szmatką również te powierzchnie i użyj płynu dezynfekującego na bazie alkoholu.

Niech w lodówce pachnie

Większość preparatów czyszczących nie wymaga spłukiwania, więc od razu można włożyć jedzenie z powrotem do lodówki. Miłym akcentem będzie aplikacja pochłaniacza zapachów. Wyeliminuje on mieszanie się zapachów w lodówce i zachowa świeżość produktów na dłużej. Wystarczy, że postawisz odświeżacz na górnej półce i zapominasz o jego istnieniu przez kilka dobrych miesięcy.

Podsumowanie

Wykonanie tych wszystkich kroków pozwoli skutecznie wyczyścić lodówkę. Usunięcie lodu z wnętrza zamrażalnika oraz dokładnie umycie wewnątrz sprawi, że lodówka będzie pachnieć świeżością. Wszystko, co w niej przechowamy będzie zachowywało swoje walory smakowe oraz zapachowe.

Pamiętaj, że regularna pielęgnacja sprzętu pozwoli utrzymać go w najlepszej kondycji. Poświęć kilka godzin na dokładne mycie lodówki, a na pewno opłaci się to w przyszłości. Czyste i zadbane urządzenie przedłuża jego żywotność.

Jeśli znasz dodatkowe sposoby, jak wyczyścić lodówkę podziel się z nami w komentarzu na pewno wypróbujemy u siebie.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata

a jak wybielić pożółkłą lodówkę (chodzi o drzwiczki zewnętrzne)?

Krzysztof

Pożółkłą w środku lodówkę można doskonale wyczyścić utleniaczem 12% w tym celu musimy skorzystać z letniego słońca.. usytuować lodówkę na słońcu rozproeadzic w niej utleniacz cieniutka warstewkę.. jest ona konsystencji mleczka CIF I przykryc folią spożywczą plastikowa. W takim stanie pozostawić ją otwarta skierowaną do slonca na 24 godziny.. po tym czasie usunąć folie i umyć całą lodówkę od środka. Jeśli gdzieniehdzie pozostałych żółte plamy to po umyciu czynność powtożyc.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x