Zasysanie drzwi lodówki

katarzyna | 28 października 2021

Zasysanie drzwi lodówki

Każdy z nas z pewnością miał problem z zasysaniem drzwi lodówki. Szczególnie latem, kiedy jest duża różnica temperatury. Dlaczego lodówka zasysa drzwi i czy można coś z tym zrobić? Podpowiadamy w artykule.

Uszczelka zbyt mocno przyciąga drzwi

Uszczelka w lodówce posiada z jednej strony magnes. Dlatego drzwi automatycznie zamykają się i nie odbijają od obudowy. Magnes może być tak silny, że zasysa drzwi lodówki. Z tym niewiele da się zrobić, jeśli od nowości tak uszczelka się zachowuje.

Ważne, aby zachować ją w czystości, czyli jak myjemy wnętrze lodówki, półki, balkoniki to uszczelkę też trzeba przetrzeć szczególnie w załamaniach. Zbiera się tam brud, resztki jedzenia, kurz a to jest świetne miejsce do rozwoju bakterii.

Uszczelki do lodówek, magnetyczne uszczelki chłodziarek i zamrażarek

Zasysanie drzwi lodówki

Podciśnienie w uszczelce

Producent zaleca naciśnięcie na róg uszczelki, dzięki czemu zmniejszymy siłę ssania. Niektórzy proponują częściowe rozszczelnienie uszczelki, ale może to mieć negatywny wpływ na pracę lodówki. Taki zabieg może zlikwiduje zasysanie drzwi lodówki, jednak w dłuższej perspektywie narażamy urządzenie na problemy z utrzymaniem prawidłowej temperatury.

Podciśnienie w lodówce jest zjawiskiem normalnym. Warto zaznaczyć, że mieszanie się ciepłego powietrza z zimnym zawsze prowadzi do powstania siły ssania.

lodowka zdjecie w tle

Poziomowanie lodówki

Kluczowa i podstawowa zasada, to ta, żeby każdy sprzęt AGD odpowiednio wypoziomować. Pralki, zmywarki, piekarnik i lodówka muszą być wypoziomowane względem podłoża, które nie zawsze jest proste w naszym domu. Do tego celu służą regulowane nóżki. Jeśli Twój model lodówki nie został wyposażony w stopki to zastosuj matę wygłuszającą.

W każdej instrukcji obsługi chłodziarko – zamrażarki widnieje zapis, że kolejne otwarcie drzwi jest możliwe po odczekaniu 1 – 2 minuty.

Zabrudzony odpływ w lodówce

Większość lodówek posiada z tyłu odpływ, który trzeba regularnie czyścić, aby woda ze skraplania spływała do tacki. Zabrudzony odpływ sprawia problemy nie tylko z gromadzącą się wodą, ale również z zasysaniem drzwi lodówki. Udrożnij odpływ korzystając z przetykacza.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Anka

Ja przyczepilam spinacz do uszczelki na gorze drzwiczek i problem z glowy. Tak lodowka sie zasysala na pare min.

jon

A nie lepiej udrożnić odpływ skroplin? Odpływ służy odprowadzaniu nadmiaru wody skroplonej we wnętrzu lodówki oraz wyrównaniu ciśnień. Fabrycznie może być zatkany korkiem, który należy usunąć przy pierwszym uruchomieniu lodówki.

Sławek
3
0
Będę wdzięczny za komentarze.x