Zablokowane drzwi piekarnika – co zrobić?

marta | 19 października 2022

Zablokowane drzwi piekarnika to frustrująca usterka, która może skutecznie zrujnować plany na zrobienie obiadu czy upieczenie ciasta. Aby skutecznie usunąć blokadę i zażegnać problem, warto wiedzieć dlaczego urządzenie nagle odmówiło współpracy. Czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć jak zdjąć blokadę drzwi w piekarniku i co najprawdopodobniej ją spowodowało.

Blokada zamka w drzwiach piekarnika – jak działa?

Zablokowane drzwi piekarnika mają zazwyczaj związek z pyrolizą, czyli cyklem automatycznego czyszczenia. Podczas pyrolizy, urządzenie pracuje na bardzo wysokiej temperaturze. Ze względów bezpieczeństwa, blokada drzwi następuje wtedy automatycznie – jest to szczególnie pomocne, jeśli w domu są dzieci.

Drzwiczki pozostają zabezpieczone przez cały cykl automatycznego czyszczenia i powinny samoczynnie odblokować się po zakończeniu pyrolizy, kiedy temperatura zostanie znacznie obniżona do bezpiecznego poziomu. Jeśli mechanizm zabezpieczający ulegnie uszkodzeniu lub awarii, możliwe jest, że drzwiczki nie odblokują się lub będą się zacinać.

Usterkę lub uszkodzenie mechanizmu blokady rozpoznasz po tym, że drzwi nadal będą zamknięte nawet po cyklu pyrolizy. Nie będziesz w stanie ich otworzyć, pociągając za uchwyt, nawet kiedy temperatura będzie już znacznie obniżona. W takim wypadku nie próbuj otwierać drzwiczek na siłę – może to poskutkować dodatkowymi uszkodzeniami. Zamiast tego wypróbuj kilku sposobów, które powinny Ci pomóc w rozwiązaniu problemu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zdjąć blokadę drzwi w piekarniku, czytaj dalej.

Jak odblokować drzwi piekarnika?

Jak odblokować drzwi piekarnika? Sposoby

Zanim rozpoczniesz próbę odblokowania drzwiczek, odłącz piekarnik od zasilania, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jeśli nastąpiła blokada zamka w drzwiach piekarnika, jest danie urządzeniu więcej czasu. Możliwe jest, że temperatura, choć obniżona, nie jest jeszcze na tyle bezpieczna, aby mechanizm zabezpieczający automatycznie zwolnił się. Odczekaj godzinę lub dłużej i spróbuj otworzyć drzwi ponownie. Dzięki temu upewnisz się, że nie jest to kwestia niezakończonego cyklu pyrolizy, a usterka.

Jeśli to nic nie dało, uruchom cykl czyszczenia ponownie. Choć ten sposób nie działa tak często, może zdarzyć się, że po kolejnym cyklu drzwiczki zostaną odblokowane.

Ta metoda również zawiodła? Spróbuj zrobić to, co robisz z komputerem, kiedy ten się zawiesi – włącz i wyłącz. Po odłączeniu piekarnika od zasilania, odczekaj kilkadziesiąt minut do godziny i podłącz ponownie. Możliwe, że urządzenie się „obudzi” i zwolni blokadę.

W niektórych piekarnikach (np. Electrolux) blokada może nie być związana z automatycznym oczyszczaniem, a blokadą rodzicielską. W takim wypadku zobaczysz symbol kłódki lub napis „safe” (oznaczający bezpieczeństwo), który informuje o tym, że zabezpieczenie jest włączone. Jeśli posiadasz taki właśnie piekarnik, dowiesz się jak wyłączyć blokadę zaglądając do instrukcji obsługi. Sposoby pozbywania się takiego zabezpieczenia różnią się w zależności od modelu urządzenia.

W przypadku, kiedy żaden z powyższych sposobów nie zadziałał, trzeba podjąć bardziej zdecydowane kroki. Proces ten będzie wymagał dostania się do interesującego Cię mechanizmu i wnętrza urządzenia.

Jak zdjąć blokadę drzwi w piekarniku? Krok po kroku

W pierwszej kolejności należy zdjąć górną część urządzenia tak, byś mógł dostać się do odpowiednich elementów. Podczas usuwania panelu należy odkręcić kilka śrubek, a następnie zsunąć część i odłożyć w bezpieczne miejsce. Jeśli masz problem ze zlokalizowaniem śrub, które trzeba usunąć – najpewniej znajdziesz je z samego tyłu, w górnej części. Jeśli bezpiecznie usunąłeś górny element urządzenia, możesz przejść do następnego kroku.

Teraz musisz zlokalizować i rozpoznać część, która odpowiada za blokadę oraz odblokowywanie zabezpieczenia. Aby uzyskać dostęp do tej części, wykręć śruby, którymi jest przykręcona do piekarnika. Teraz możesz odłączyć silnik.

Następnym krokiem będzie już usuwanie blokady. Silnik przesuń – po tym będziesz  w stanie zobaczyć ramię sterujące. Jest to ten element przypominający niewielki drut czy też pręt. Połączony jest z hakiem, który zamyka piekarnik – są to części na których będziesz pracować, aby pozbyć się blokady na drzwiczkach. Na szczęści jest to proste – przekręć ramię sterujące. W ten sposób manualnie je uruchomiłeś. Wykonując ruch ramieniem sterującym, unosisz hak. Ponieważ jego rolą jest zamykanie drzwiczek, unosząc go zostają one odblokowane. Gotowe!

Jak na końcu każdej naprawy, powinieneś przetestować czy faktycznie zażegnałeś problem. Zanim z powrotem nałożysz górny panel, przetestuj czy blokada zamka w drzwiach piekarnika została zwolniona. Zwyczajnie chwyć za uchwyt i pociągnij, tak jak robisz to zawsze. Drzwi otwierają się bez problemu? Usterka została naprawiona. Teraz wystarczy już tylko zresetować blokadę zamka. Osadź zamek w odpowiednich otworach, kiedy będziesz montował ramię sterujące.

Teraz możesz zająć się ponownym montażem pozostałych części urządzenia, dokręcając śruby ramienia. Następnie załóż z powrotem górną część piekarnika i wkręć ją śrubami. Jeśli wszystkie kroki zostały wykonane poprawnie, a Ty już wiesz jak odblokować drzwi piekarnika i wszystko działa tak, jak powinno, pochwal się swoją naprawą na naprawiaj-nie-wyrzucaj.pl

Przeczytaj nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x