Uszkodzony moduł sterujący odkurzacza – objawy

katarzyna | 23 listopada 2022

Uszkodzony moduł sterujący odkurzacza to dość problematyczna awaria. Ten skomplikowany układ elektroniczny różni się w zależności od modelu urządzenia. Po czym poznać, że nagłe problemy są wynikiem usterki tego właśnie elementu?


Odkurzacz nie włącza się

Najczęstszym objawem uszkodzenia modułu sterującego odkurzacza jest całkowita odmowa współpracy. Odkurzacz wówczas, mimo podłączenia do prądu, nie chce wystartować. Co prawda problem ten może mieć również inną przyczynę, między innymi awarię silnika lub włącznika. Jednak w przypadku zaistnienia takiej usterki, modułowi sterowania będziemy musieli przyjrzeć się szczególnie uważnie. Uszkodzony moduł sterujący odkurzacza to problem, który nietrudno rozpoznać. Trzeba jednak brać pod uwagę, że nie jest jedynym elementem, który może wywoływać podobne objawy.

Odkurzacz wyłącza się tuż po starcie

Większość współczesnych odkurzaczy jest wyposażona w zabezpieczenia, które dezaktywują je, gdy pojawia się ryzyko przegrzania. Jeśli jednak zabezpieczenie wyłącza urządzenie jeszcze zanim na dobre się rozgrzeje, to odpowiedzialne będzie za to najprawdopodobniej uszkodzenie modułu sterującego odkurzacza.

Nieprawidłowe działanie regulacji ssania, a uszkodzony moduł sterujący odkurzacza

Zaawansowane odkurzacze są często wyposażone w mechanizm regulacji siły ssania, dzięki któremu użytkownikowi łatwiej jest dopasować działanie urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb. W takich konstrukcjach moduł sterowania będzie nieco bardziej złożony i wyposażony w większą liczbę funkcji, niż w standardowych. Zakłócenia regulacji przeważnie wynikają właśnie z problemów z modułem sterującym. Moduł sterujący może ulec uszkodzeniu, np. wskutek zwarcia lub mechanicznie. Ostatecznie, aby potwierdzić jego awarię będziemy musieli użyć miernika.

Uszkodzenie modułu sterującego odkurzacza to awaria, która wymaga szybkiej reakcji. Podejmując działania – naprawa czy wymiana – odpowiednio wcześnie, upewnisz się, że ta usterka nie pociągnie za sobą innych. Pamiętaj także, aby w razie wymiany, nowy moduł sterujący dobierać tak, by pasował do modelu Twojego odkurzacza.

Znajdź nowe części do odkurzaczy.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x