Suszarka niszczy ubrania

katarzyna | 20 czerwca 2017

Czasami zdarza się, że pranie po wysuszeniu w suszarce prezentuje się znacznie gorzej, niż tuż po wyjęciu z pralki. Mogą się na nim pojawiać przetarcia, rozdarcia lub odbarwienia. Objaw ten nie zawsze świadczy o awarii urządzenia, a o jego nieprawidłowym użytkowaniu. Co powoduje, że suszarka niszczy ubrania?


Dlaczego suszarka niszczy ubrania?

Niektórzy uważają, że suszarka niszczy ubrania w porównaniu z tradycyjnym suszeniem. Nic bardziej mylnego. Podstawa to dobre czytanie metek, konserwacja urządzenia i naprawa na czas. Jak każdy sprzęt AGD może ulec awarii.

Ubrania nie nadają się do suszenia

Czy ubrania nadają się do suszenia w suszarce?

Zanim włożymy ubranie do bębna, powinniśmy sprawdzić jego metkę. Znajdziemy na niej symbol, który albo przedstawia okrąg w kwadracie, oznaczający, że można użyć suszarki, albo ten sam przekreślony symbol przy pomocy czarnego X – w tej sytuacji tkanina nie będzie nadawała się do suszenia. Warto zwracać również na temperaturę suszenia, która nie jest przypadkowa i segregować odpowiednio ubrania. Unikniemy skurczonych sweterków i innych przykrych niespodzianek.

źródło: westwing.pl

Zbyt wysoka temperatura – nieodpowiedni program

Czy program suszenia jest odpowiedni?

Jeśli symbol na etykiecie dopuszcza wykorzystanie suszarki to oprócz niego powinniśmy na niej znaleźć jeszcze jedną lub dwie kropki. Jedna oznacza, że ubranie może być suszone wyłącznie w niskiej temperaturze, bo wysokiej tkanina nie zniesie. W przypadku ubrania oznaczonego dwiema kropkami, takiego problemu nie będzie. Możliwe też, że źle dopasowaliśmy program suszenia, przez co ubranie było zbyt długo wystawione na działanie wysokiej temperatury. Sprawdźmy, jaki program dla danej tkaniny rekomenduje producent suszarki.

suszarka kurczy ubrania

Uszkodzenie termostatu suszarki

Czy termostat suszarki jest sprawny?

Zadaniem termostatu jest włączenie i wyłączenie grzałki w suszarce wtedy, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę. Jeśli jednak jest uszkodzony to nie będzie w stanie wyłączyć jej w porę. Tkanina będzie wówczas dłużej narażona na wysoką temperaturę, co może powodować jej uszkodzenie. Działanie termostatu jest bardzo ważne w wielu urządzeniach wykorzystujących grzałkę. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie.


Uszkodzony bęben suszarki

Czy bęben nie ma uszkodzeń?

Jeśli bęben zostanie mechanicznie uszkodzony to może to doprowadzić do darcia i przecierania się ubrań. Element ten jest co prawda dość solidny, jednak ze względu na obciążenia, jakim zostaje poddany podczas normalnej eksploatacji, również narażony jest na zniszczenie. Uszkodzony bęben należy wymienić na nowy. Szczególnie zadziory są niebezpieczne dla ubrań. W niektórych modelach suszarek w środku bębna są tzw. zabieraki, jak w pralce. Z biegiem czasu mogą się połamać lub uszkodzić. Na szczęście koszt naprawy nie jest duży i możesz to zrobic na własną rękę.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x