Jak dbać o suszarkę do ubrań?

katarzyna | 31 marca 2020

Coraz częściej podejmujemy tematykę zakupu suszarki do ubrań. Urządzenia te stały się bardzo popularne, ponieważ w znaczny sposób ułatwiają codzienne obowiązki domowe związane z praniem. Samo użytkowanie suszarki jest proste, ale zadbanie o nią może nie być już takie oczywiste. Poznaj szczegóły, jak dbać o suszarkę do ubrań, aby służyła przez wiele lat.

Suszarki do ubrań dzielą się na kilka rodzajów: pralko – suszarki, suszarki kondensacyjne, które zbierają skropliny pochodzące z mokrych ubrań do specjalnego zbiornika i te z pompą ciepła.

Suszarki z pompą ciepła są najdroższe w porównaniu do reszty urządzeń, ale za to z perspektywy czasu najoszczędniejsze. Dlaczego? Ponieważ zużywają mniej energii elektrycznej i są bardziej przyjazne dla środowiska.

jak dbac o suszarke do ubran

Na co zwrócić uwagę podczas korzystania z suszarki?

Przede wszystkim im lepiej odwirowane pranie w pralce, tym szybciej je wysuszymy. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody. Potrzeba więcej czasu na wysuszenie jego i większy pobór energii elektrycznej. Kolejnym ważnym aspektem jest niedopuszczenie do przepełnienia bębna w suszarce. Gorsza cyrkulacja ciepłego powietrza w obrębie urządzenia doprowadzi do problemów z wysuszeniem ubrań. Dodatkowo będą one bardzo pogniecione.

Dbanie o suszarkę do ubrań wiąże się również z czyszczeniem skraplacza i wymiany filtrów przy skraplaczu. Zapchanie skraplacza może znacznie pogorszyć pracę suszarki i nieefektywnie suszyć ubranie. Koszty naprawy związane ze skraplaczem w suszarce nie należą do najtańszych, więc lepiej zapobiegać niż doprowadzić do usterki. Można pomóc sobie odkurzaczem i wciągnąć kurz nagromadzony w okolicy skraplacza.

Jak wyczyścić pojemnik na wodę w suszarce?

W przypadku suszarek kondensacyjnych warto często zaglądać do pojemnika na skropliny i go czyścić. Samo opróżnianie wody nie pomoże. Zbierają się tam osady po płynach i kamień. Wymyj zbiornik w ciepłej wodzie z użyciem płynu do naczyń. Należy również pamiętać o filtrze puchu/ kłaczków. To na nim osadza się najwięcej nitek, puszku ze swetrów (szczególnie wełnianych), włosów. Regularnie opróżniać zawartość i przemyć całość pod bieżącą wodą. Niestety w kanałach wentylacyjnych gromadzi się kurz i pyłek z ubrań, szczególnie zauważalne w pralko – suszarkach. Tutaj pomoże rozkręcenie urządzenia i fachowa konserwacja.

Pora zadbać o suszarkę do ubrań od zewnątrz. Nie zapominajmy o obudowie, panelu sterowania oraz o uchwycie drzwiczek. Odciski palców choć nie zawsze są widoczne, na pewno pozostawiają ślady. Warto zdezynfekować powierzchnie środkiem na bazie alkoholu, który skutecznie odkazi i usunie tłuste ślady. Obudowę urządzenia wystarczy potraktować wodą z dodatkiem płynu, przetrzeć szmatką okolice drzwiczek i blat.

Podsumowanie, jak dbać o suszarkę do ubrań

  • czyść skraplacz i wymieniaj filtry na bieżąco
  • pamiętaj o filtrze puchu/kłaczków
  • regularnie opróżniaj wodę z pojemnika na skropliny i czyść pojemnik
  • odkażaj panel sterujący wraz z przyciskami
  • nie przepełniaj bębna w suszarce
  • stosuj sprawdzone środki do odkamieniania suszarki
  • wietrz pomieszczenie, w którym znajduje się suszarka

Udało się wyczyścić suszarkę? Daj znać w komentarzu i podziel się swoimi poradami.

Zobacz nasze inne artykuły:

Odwiedź nasz sklep – części do suszarek bębnowych

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x