Pralko – suszarka wady i zalety

anna | 19 lutego 2020

Coraz częściej w sklepach AGD możemy spotkać pralko – suszarki. Zyskują na popularności ze względu na kompleksowość, bo i piorą i suszą, a także zajmują 2 razy mniej miejsca niż klasyczne pralki i suszarki do ubrań. Prześledzimy wady i zalety takiego rozwiązania w domu. Czy na pewno pralko – suszarki zasługują na wysokie miejsce w rankingach sprzętu AGD?

Można powiedzieć, że pralko – suszarka to takie urządzenie 2 w 1. Nie dość, że dopiera ciuchy to jeszcze je suszy i można od razu chować do szafy. Jakie to proste w teorii, a w praktyce? Na pewno przez pierwsze lata użytkowania nic się nie dzieje, jak z każdym urządzeniem, ale w późniejszym okresie – no właśnie. Zacznijmy od tej przyjemniejszej kwestii.

Zalety pralko – suszarki

 • Oszczędność miejsca

To jest główna zaleta tych urządzeń. Pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w łazience, ponieważ wszystkie czynności wykonywane są w jednym sprzęcie. Nie trzeba inwestować w dodatkowe łączniki, aby umieścić suszarkę na pralce.

 • Tańsza w zakupie

Pralko – suszarki są w wielu przypadkach tańsze w zakupie niż osobno pralka i suszarka do ubrań. Sama suszarka np. z pompą ciepła to koszt kilku tysięcy złotych.

 • Komfort użytkowania

Nie trzeba przekładać rzeczy z pralki do suszarki. Z urządzenia wyciągamy gotowe ubrania do złożenia i do szafy. Co ciekawe z pralko – suszarki można również osobno korzystać. Np. jako pralka i wtedy latem suszymy pranie na świeżym powietrzu albo jako klasyczna suszarka.

 • Bezpieczna dla ubrań

Pod warunkiem, że czytamy etykiety i stosujemy się do nich. Niektóre elementy garderoby nie nadają się do suszenia, bo nitkują się albo zbiega się materiał. Prześcieradła, pościel, ręczniki wychodzą mięciutkie i puszyste, jak nowe ze sklepu. Na sweterki z wełny trzeba już uważać, a jeansy mogą się czasami nie dosuszyć. Dlatego ważna porada, żeby segregować rzeczy, które razem suszymy.

Pralko-suszarka - wady i zalety

A co z wadami?

 • Dłuższy czas prania i suszenia

Niestety te programy prania i suszenia są bardzo długie nawet do 6 godzin potrafią pracować. Nie ma co sugerować się, że w pralko – suszarce dostępny jest program szybki np. około 14 min., bo to muszą być naprawdę cienkie rzeczy. Suszenie odbywa się za pomocą klasycznej grzałki niklowej w temp. około 75 – 80˚C co jest zdecydowanie dużo w porównaniu z suszarką z pompą ciepła.

 • Mniejsza ładowność

Pralko – suszarka pozwala na suszenie około połowy objętości pralki. Jeśli wyprałeś dużą ilość ubrań, wysuszysz je dopiero na 2 razy. Np. wielkość załadunku dla prania 8kg, a dla suszenia 5kg. W trakcie suszenia pranie potrzebuje więcej miejsca, aby swobodnie gorące powietrze przepływało przez ubrania.

 • Wysoka awaryjność

Część osób może być przeciwna temu stwierdzeniu, ale z doświadczenia tak się niestety dzieje. Urządzenia te narażone są na częstsze zapychanie kłaczkami z suszenia. Kanał powietrzny potrafi oblepić się resztkami płynów zmiękczających, które nasączone są chemią. Niestety podzespoły szybciej zużywają się, a ich wymiana jest utrudniona z uwagi na dostęp do części. Pralko – suszarka jest kompaktowej budowy, dlatego aby wymontować jakąkolwiek część, trzeba połowę elementów wymontować.

 • Wygniecione pranie

Niestety spotkaliśmy się z tym, że pranie wyjęte z pralko – suszarki było mocno pogniecione. Mimo zastosowania dodatkowej opcji „bez zagnieceń” daleko im było do gładkości. Bez żelazka nie obyło się.

 • Ograniczony wybór modeli

Aktualnie kilku producentów zdecydowało się na produkcję tego typu sprzętów. W czołówce wyróżnić można LG, Samsung, Candy. Także wybór jest mocno ograniczony. Praktycznie wszystkie modele są z suszarką kondensacyjną, a dużo bardziej jednak oszczędniejsza jest suszarka z pompą ciepła.

 • Ograniczona liczba programów

W pralko – suszarkach znajdziesz podstawowe programy. Dlatego nie dla każdego będzie to optymalne rozwiązanie. Sportowych rzeczy nie wysuszysz, bo ciężko dopasować odpowiedni program.

 • Droższa w eksploatacji

Koszty związane z eksploatacją pralko – suszarki w ostatecznym rozrachunku są wysokie. Np. dla suszarki Bosch z pompą ciepła roczne zużycie prądu wynosi 236 kWh = 143.96 zł, a dla pralko – suszarki LG 1179,36 kWh = 719 zł.

Jak wygląda pralko-suszarka

Czy warto? Podsumowanie

Zakup tego typu urządzenia to na pewno kwestia indywidualna. Tak naprawdę zależy od ilości miejsca w domu oraz od możliwości finansowych. Jeśli masz duży dom i oszczędności, które pozwolą Ci na zakup dwóch osobnych urządzeń – polecamy zdecydowanie taki wariant. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, ale bardzo zależy Ci na obecności suszarki, bo masz małe dzieci i częste pranie to normalność to pralko – suszarka jest idealnym wyjściem dla Ciebie.

Mocną kartą przetargową jest zużycie roczne prądu. Niestety trzeba liczyć się, że pralko – suszarki są droższe w utrzymaniu i w eksploatacji.

5 sposobów na pachnące pranie

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments