Suszarka do prania buczy

katarzyna | 20 lipca 2021

Ten kto ma w domu suszarkę do ubrań wie, jak skraca domowe obowiązki związane z praniem i suszeniem odzieży. Ręczniki są puszyste, a pościel i kołdry idealnie rozbite i napowietrzone. Nie trzeba zanosić delikatnych rzeczy do pralni, ponieważ ma tyle programów, że sami poradzimy sobie z wyborem odpowiedniego i zadbamy na własny rachunek. Problem zaczyna się, gdy coś zacznie się psuć. Stuki, puki i hałas. Jak sobie poradzić, gdy suszarka do prania buczy i jest nieznośna. Podpowiadamy.

Odgłos buczenia może dopaść praktycznie każdy sprzęt elektryczny. Szczególnie, gdy do funkcjonowania wykorzystuje wentylator, silnik i/lub pompy. Diagnoza problemu może być szybko namierzona akustycznie. Później pozostaje dostęp do części i sprawdzenie mechaniczne. Warto przygotować sobie narzędzia i sporo wolnego miejsca, ponieważ suszarki do ubrań są sporych gabarytów.

Suszarka do prania buczy podczas suszenia

Narastający odgłos buczenia suszarki podczas pracy może sygnalizować poważniejsze problemy. Suszarki do prania z pompą ciepła wykorzystują różnice temperatur na skutek pracy sprężarki, która jeśli jest uszkodzona może wydawać charakterystyczny odgłos buczenia, zatarcia. Naprawa sprężarki jest bardzo kosztowna i w wielu przypadkach wiąże się z wymianą całego zespołu wraz z pompą ciepła. Koszt około 1000 – 1200zł. Tylko niektóre modele Sharpa oferują wymianę praktycznie wszystkich części w suszarce do prania, natomiast czołowi producenci LG, Samsung, Electrolux oferują całe podzespoły części. W wielu przypadkach są one zespolone lub zgrzewane.

suszarka do prania buczy

Bucząca suszarka do prania bywa irytująca szczególnie, gdy włączamy ją na noc. Jeśli jesteśmy wrażliwi na jakiekolwiek hałasy w domu to ten nie da nam spać. W tym przypadku naprawa na własną rękę może być trudna, chyba że posiadamy wiedzę techniczną, jak działa suszarka do ubrań

Sprawa jest prostsza, gdy nasza suszarka do ubrań zgłasza kod błędu. Za pomocą smartfona i funkcji Smart diagnosis jesteśmy w stanie określić co jest przyczyną usterki i wezwać bezpośrednio z aplikacji serwisanta. Warto również przejrzeć instrukcję obsługi urządzenia, gdzie producent często zapisuje najważniejsze informacje dotyczące usterek i konserwacji urządzenia. 

Najczęstsze przyczyny buczenia suszarki do prania to:

  • uszkodzony wentylator w suszarce
  • zabrudzone filtry (skraplacza, kłaczków)
  • zablokowany silnik
  • nieściągnięte śruby i blokady transportowe
  • przeładowanie urządzenia, za dużo ubrań
  • uszkodzona pompa odpływowa

Łatwo można pomylić buczenie suszarki z ogólnie pojętym hałasem. Za oba zjawiska odpowiadają inne części, więc aby uniknąć pomyłki w identyfikacji problemu warto dokładnie wsłuchać się w urządzenie. Za hałas w suszarce do prania może odpowiadać: zatarte łożysko bębna, zabrudzone uszczelki bębna, rolka napinająca, pasek napędowy lub połamane łopatki w turbinie. 

Jak sprawdzić uszkodzone części w suszarce?

O ile śruby i blokady transportowe są łatwe do zlokalizowania, ponieważ występują od nowości urządzenia to zresztą już tak gładko nie pójdzie. W trakcie transportu suszarki do prania producent zabezpiecza dodatkowo bęben nylonową taśmą, którą trzeba usunąć przed suszeniem.

Uszkodzona pompa lub silnik w buczącej suszarce do prania może stanowić wyzwanie dla laika. Nie mniej warto sprawdzić turbinkę i łopatki, czy przypadkiem nie doszło do pęknięcia lub luzu na osi. 

W suszarce do ubrań kluczowe jest regularne czyszczenie filtrów. Po każdym suszeniu osiada masa kłaczków, które pochodzą z ubrań. Jeśli zaniechamy tej czynności lub wyjątkowo rzadko będziemy to robić, może się okazać, że suszarka do prania zacznie buczeć. Zanieczyszczenia zaczną przedostawać się do dalszych podzespołów w urządzeniu, a to grozi poważniejszymi usterkami. 

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x