Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza

katarzyna | 14 czerwca 2018

W dzisiejszych czasach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w sezonie grzewczym. Właściwie każdego dnia w sieci pojawiają się ostrzeżenia czy raporty, dotyczące smogu oraz innych związków chemicznych, które wdychamy do płuc. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, na rynku zaczęły pojawiać się urządzenia, mające pomagać w radzeniu sobie z tym problemem. Oczyszczacze, bo to o nich mowa, służą do usuwania smogu, pyłów, alergenów i bakterii z powietrza, a to wszystko za sprawą specjalnych filtrów. Czas trochę o nich opowiedzieć!

Jakie są rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza?

Filtr to najważniejszy element oczyszczacza. Dzięki niemu urządzenie ma szansę poprawnie wykonywać swoją podstawową funkcję, polegającą na dbaniu o odpowiednią jakość powietrza. Ze względu na to, że ta niepozorna część zatrzymuje w sobie cząsteczki brudu i usuwa szkodliwe substancje, trzeba ją regularnie wymieniać.

Najpopularniejsze rodzaje filtrów, które są dostępne na rynku, to HEPA, EPA oraz ULPA. Różnią się one od siebie skutecznością działania oraz tym, jak duże pyły zatrzymują. Są to skróty od angielskich nazw:

  • HEPA – High Efficiency Particulate Air (tłum. wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza),
  • EPA – Efficiency Particulate Air (tłum. efektywny cząsteczkowy filtr powietrza),
  • ULPA – Ultra Low Penetration Air (tłum. filtr absolutny).

Różnica między filtrami HEPA, EPA i ULPA

Pierwszy z wymienionych filtrów, HEPA, znalazł zastosowanie właśnie w oczyszczaczach, ale również klimatyzatorach, odkurzaczach, a nawet na salach operacyjnych, gdzie wymagana jest wysoka sterylność powietrza. Dodatkowe znaczniki, np. H13 i H14, określają skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń o wielkości 0,3 mikrona na poziomie kolejno ≥99,95 i ≥99,995, czyli im wyższy numer, tym dokładniejsze działanie.

Kolejny oznaczenie, EPA, określa tak naprawdę filtry HEPA o niższej skuteczności pracy, ale za to większej chłonności, zapewnionej dzięki dużej powierzchni. Dodatkowo posiadają one mniejszy spadek ciśnienia za filtrem, co sprawia że proces czyszczenia powietrza przebiega bardzo cicho. Warto pamiętać, że różnica między EPA12 a HEPA13 nie jest szczególnie duża, dlatego nie trzeba aż tak bardzo kierować się nazwami.

Teraz czas na filtry ULPA. Ten rodzaj stosuje się w klimatyzacjach oraz innych urządzeniach, wykorzystywanych podczas badań czy eksperymentów. Często można je znaleźć w przemyśle atomowym, farmaceutycznym i nanoelektronice. Są mocno wyspecjalizowane, stąd też nazwa filtr absolutny. Usuwają cząsteczki 0,12 mikrona w 99,999%, ale prawda jest taka, że tańsze wersje HEPA czy EPA w zupełności wystarczą na domowe potrzeby.

Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza

Pozostałe rodzaje filtrów

Oczyszczacze powietrza, w zależności od modelu, marki oraz przeznaczenia, mogą znacząco różnić się swoją budową. Niektóre z nich są proste, więc w środku posiadają tylko jeden filtr, natomiast inne – wręcz przeciwnie. W ich wnętrzu znaleźć można skomplikowane systemy filtracyjne, mające za zadanie jeszcze dokładniej usuwać zanieczyszczenia. Oto pozostałe rodzaje filtrów, które można znaleźć w oczyszczaczach:

  • Wstępny, zatrzymujący duże zabrudzenia, takie jak sierść czy włosy,
  • Węglowy, do pochłaniania zapachów oraz lotnych związków organicznych,
  • Wodny, charakteryzujący się niewielką szansą na powrót zanieczyszczeń z powrotem do powietrza – osiadają one bowiem na powierzchni wody,
  • Zeolitowy, służący głównie do usuwania spalin,
  • Elektrostatyczny, stworzony z myślą o alergenach oraz bardzo małych pyłkach.

W przypadku filtrów do oczyszczaczy powietrza warto pamiętać, że są to części eksploatacyjne i muszą być regularnie wymieniane. W innym przypadku urządzenie nie będzie działać prawidłowo.

Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza

Co ile wymieniać filtr w oczyszczaczu?

W większości przypadków nowoczesne urządzenia sygnalizują konieczność wymiany filtra na swoim wyświetlaczu. Wszystko zależy od producenta i użytej technologii. Wówczas sprawa jest prosta, bo wystarczy dokonać zmiany w momencie pojawienia się komunikatu.

Jeśli sprzęt nie posiada takiej funkcji, to co do zasady filtry HEPA można co cztery miesiące częściowo odkurzać z nadmiaru kurzu, natomiast podmiany na nowy element należy dokonywać raz w roku. Wtedy jest pewność, że powietrze będzie oczyszczane w sposób efektywny oraz ekonomiczny.

Warto pamiętać, że niektóre filtry można myć pod bieżącą wodą. Informacja o tym fakcie znajduje się w instrukcji obsługi urządzenia lub też na opakowaniu zakupionej części.

Rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza

Zalety, wynikające z regularnej konserwacji oczyszczacza

Ze względu na to, że filtr jest stale narażony na kontakt z zanieczyszczeniami, jego nieregularna wymiana to prosta droga do kłopotów. Po pierwsze, nieprawidłowa filtracja powietrza jest niezdrowa dla organizmu i może powodować problemy z oddychaniem. Po drugie, zapchany, brudny filtr stanowi zagrożenie dla samego urządzenia. Warto dbać o regularną konserwację swojego sprzętu, ponieważ jest to gwarancja:

  • Cichej pracy oczyszczacza,
  • Przedłużonej żywotności sprzętu,
  • Mniejszej awaryjności,
  • Poboru energii elektrycznej na poziomie zapewnionym w instrukcji.

Jeśli więc zależy Ci na tym, by urządzenie służyło w domu przez długie lata, zawsze przynosząc oczekiwane rezultaty – nie zapominaj o wymianie filtra.

Oczyszczacz powietrza

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x