Pralka nie pobiera wody

katarzyna | 19 grudnia 2017

Uszkodzony wąż dopływowy

Woda dostaje się do pralki poprzez wąż dopływowy i następnie dalej do elektrozaworu. Warto, zatem sprawdzić czy przewód nie jest nigdzie zagięty lub przyciśnięty. To może okazać się rozwiązaniem problemu. Warto też skontrolować, czy wąż jest drożny. W przypadku zapchania węża, może wydawać się, że pralka nie pobiera wody – nie będzie ona miała jak dostać się do bębna. W przypadku uszkodzenia węża, należy wyposażyć się w nowy.

Wąż dopływowy do pralki to klasyczny wąż ze śrubunkiem 3/4 cala. Standardowo przy zakupie pralki dołączony jest wąż 1,5 m, natomiast można dokupić dłuższy np. 2 m; 2,5 m; 3,5 m. Wszystko zależy od odległości dzielącej urządzenie od źródła wody. Lepiej zostawić sobie zapas, żeby w razie awarii móc wysunąć pralkę.

Niedomknięte drzwi pralki

Kolejną prostą przyczyną, że pralka nie pobiera wody mogą być niedomknięte drzwiczki pralki. Jeżeli haczyk w zamku odbija, to nie domkniemy drzwiczek. Naprawa zamka w drzwiczkach jest dosyć prosta. Ważne jest, aby zachować kolejność w trakcie składania. Cykl pralki nie rozpocznie się, jeżeli na wyświetlaczu nie pojawi się ikonka czerwonej kłódki. Dlatego kolejny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę to blokada elektromagnetyczna.

Domknięcie drzwiczek w pralce to jedno, ale na potwierdzenie, że blokada została uruchomiona, powinieneś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Blokada przesyła sygnał do modułu o domknięciu, jeżeli jest uszkodzona, pralka nie będzie pobierać wody, ponieważ drzwi nie są zabezpieczone. Większość usterek z pralką dotyczy właśnie blokady, ponieważ w pewnym momencie przestaje działać magnes. Jeżeli wymiana blokady nie rozwiąże problemu i dalej nie będzie świecić się czerwona kłódka, to przyczyną może być uszkodzony przekaźnik od blokady na module sterującym. Jeżeli drzwi są domknięte, ale nadaj widzisz błąd, możliwe, że zawiniły styki kabli lub niedociśnięta kostka.

Hydrostat do pralki Indesit

Uszkodzony hydrostat

Każda pralka wyposażona jest w hydrostat – jego funkcją jest regulacja ilości wody w urządzeniu. Odchodzą od niego wężyki, które mogą się zapchać, zakamienić. By dostać się do hydrostatu musimy rozebrać pralkę od góry. Część ta znajduje się w tylnej części pralki. Hydrostat to niewielki, owalny element z wpiętymi kabelkami. Na tym elemencie znajdują się plastikowe wkręty. Są to regulatory poziomu wody. Niepotrzebne majsterkowanie przy tym elemencie może doprowadzić do rozregulowania pralki, więc lepiej zostawić hydrostat w spokoju, jeżeli nie mamy wiedzy technicznej.

Dzięki hydrostatowi możliwe jest określenie poziomu napełnienia lub przepełnienia wody w pralce. Uszkodzony hydrostat sprawi, że w pralce będzie zbyt mało wody lub nie będzie jej pobierać w ogóle. Woda może być także stale odprowadzana. Jeżeli hydrostat jest sprawny to dmuchnięcie w okolice rurki sprawi, że usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. To dobra oznaka, po niej sprawdzamy samą rurkę. Jeśli okazało się, że nie jest drożna trzeba ją odetkać. Przepłukać kilka razy, użyć odkamieniacza. Należy także skontrolować w jakim stanie są styki – możliwe, że trzeba będzie je przeczyścić. Jeśli jednak uległy uszkodzeniu, hydrostat będzie wymagać wymiany.

Hydrostaty do pralek

Hydrostat do pralki Bosch
4690
Wyślemy dziś
Hydrostat do pralki Samsung
16400
Wyślemy dziś
Hydrostat do pralki Bosch
2922
Wyślemy dziś
Hydrostat do pralki Electrolux
10790
Wyślemy dziś
Hydrostat do pralki Beko
4490
Wyślemy dziś
Hydrostat do pralki
5390
Wyślemy dziś
Hydrostat do pralki Sharp
5590
Wyślemy dziś
Hydrostat do pralki Sharp
9890
Wyślemy dziś
Hydrostat do pralki Candy
5290
Wyślemy dziś
Hydrostat do pralki Beko
5290
Wyślemy dziś

Uszkodzony elektrozawór

Jeżeli elektrozawór w pralce jest niesprawny, niedrożny lub uszkodzony to pralka nie pobiera wody. Zawór ten steruje przepływem i jest na początku drogi w cyklu prania. Przez niego woda przepływa do dalszych podzespołów w urządzeniu. Elektrozawór zamyka się i otwiera w zależności od cyklu prania. W zależności od modelu pralki i producenta może być pojedynczy, podwójny i nawet potrójny. Ilość zaworków w jednym elemencie zależy od technologii pralki. Np. jeden pobiera wodę wraz z proszkiem z komory, a drugi pobiera płyn do płukania. Dlatego ważne jest ich całościowe działanie.

Dodatkowo, na elektrozaworze znajduje się sitko, które można wyciągnąć i przeczyścić pod bieżącą wodą. Osadza się na nim kamień i bardzo często blokuje przepływ. Jeśli wyczyszczenie elementu nie przyniesie skutków, możliwe, że trzeba będzie wymienić hydrostat. Jeżeli w tylnej części pralki zauważysz wyciek, warto sprawdzić elektrozawór miernikiem.

Elektrozawory do pralek

Zamknięty lub uszkodzony zawór wody

Zawór doprowadzający wodę, który umieszczony jest w ścianie, wyposażony jest w mechanizm, który otwiera i zamyka dopływ wody. Jeżeli Twoja pralka nie pobiera wody, warto skontrolować też, czy zawór nie jest zamknięty lub uszkodzony. W takim wypadku, po uruchomieniu urządzenia, często będziesz mógł usłyszeć hałas, wydawany przez zaciągane powietrze.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 139

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
40 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Malgorzata

Dzien dobry.Pralka whirlpool ffb7238 wv pl nie pobiera wody.Elektrozawor i hydrostat wymienione,waz drozny,filtr wyczyszczony,drzwi zamykaja sie co komunikuje czerwona klodka i nadal brak poboru wody do pralki.Jaka moze byc jeszcze przyczyna?

Luiza

Czy elektrozawór próbuje się załączyć? Słychać jakąś pracę?

Malgorzata

woda dochodzi do elektrozaworu ale on nie przepuszcza wody.Elektrozawor kupioney u was,czy jest mozliwe ze jest on wadliwy mimo ze jest nowy?
.Nie slychac zeby sie zalaczal.

Malgorzata

Woda dochodzi do weza ale elektrozawor nie zalacza sie

Luiza

Czasem zdarzają się nietrafione egzemplarze. Proszę zgłosić się do Nas przez formularz reklamacyjny, sprawdzimy to.

Malgorzata

Dzien dobry.Pralka whirlpool ffb 7238 wv pl nie pobiera wody.Waz i filtr wyczyszczone,elektrozawor i hydrostat wymienione.Dodam ze pralka wypompowywuje wode i wiruje.Drzwi od pralki zamkniete na potwierdzenie wyswietla sie czerwona klodka.Jaka moze byc przyczyna ze pralka nie pobiera wody?

Magda B.

Proszę sprawdzić czy nie jest zatkany wężyk hydrostatu.

Malgorzata

Wezyk jest drozny

Magda B.

Jeśli elektrozawór i hydrostat są sprawne, a węże drożna, to pozostaje elektronika. W tej sytuacji zalecamy kontakt z serwisem.

Marcin

Witam.
Proszę o poradę.
Pralka Elektrolux EWT 13420W.
Nie pobiera i nie wypompowuje wody.
Nie jest wyświetlany żaden nr błędu.
Filtr czysty, programator po uruchomieniu zamyka klapę. Wąż odprowadzający wodę drożny.

Martyna

Na sam początek proszę sprawdzić czy wąż doprowadzający jest drożny oraz czy elektrozawór działa prawidłowo. Na filmiku poglądowym wskazujemy w jaki sposób można sprawdzić elektrozawór: https://www.youtube.com/watch?v=b4Muoolg2-Q.

Marcin

Jak wymontować elektrozawór z pralki Elektrolux EWT 13420W.

Magda B.
Marcin

Elektrozawór sprawny. Co mam zrobić, sprawdzić teraz?

Marcin

Wąż drożny

Magda B.

Pozostaje jeszcze hydrostat.

Marcin

Jsk sprawdzić jego działanie i wymontować?

Magda B.

https://north.pl/baza-porad/wymiana-hydrostatu-w-pralce/
Proszę sprawdzić czy rurka od hydrostatu nie jest przytkana

Barbara

Dzień dobry gdy uruchamiam pralkę 40 stopni nie pobiera wody . Tylko tak jakby wypompowywali i miała wirować . Co to może być ? Dziękuję

Martyna

Czy dzieje się tak tylko podczas ustawienia tego programu? Czy są jeszcze jakieś inne objawy?
Proszę również o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia.

ANDRZEJ

MOJA PRALKA SAMSUNG ECO BUBBLE PODCZAS PŁUKANIA I NA KRÓTKICH PROGRAMACH POBIERA WODĘ I STARTUJE.NATOMIAST NA DŁUGICH NIE RUSZ IMAM BŁĄD 4C

Magda B.

Może to oznaczać problem z elektroniką urządzenia. Ale warto też sprawdzić drożność węży, również tych przy hydrostacie oraz wyczyścić filtr.

Marek

Pralka Whirlpool AWO/D 4313 P: Problem- podczas włączania pralki następuje b.niski pobór wody do prania zasadniczego; podczas płukania pobór wody jest normalny; poza tym jedna z cewek elektrozaworu jest rozgrzana (ciepła, niemal gorąca) natomiast druga zimna. Proszę o poradę, z góry dziękuję Marek.

Luiza

proszę przeczyścić sitko, sprawdzić czy nie ma zatoru na wężach połączeniowych, jeśli nie pomoże będzie trzeba wymienić elektrozzawór

Malgorzata

Witam serdecznie chcę zapytać o pralkę Indesit woda cofa się w pojemniku na płyn do płukania i podczas płukania ciągle pobiera wodę oraz nie chce się przełączyć na wirowanie i muszę ręcznie zatrzymać płukanie i przełączyć na wirowanie czy może ktoś miał taki problem

Paweł

Witam moja pralka Bosch pobiera wodę prawa strona szuflady a powinna lewa dla prania zasadniczego i to na każdym programie

Paweł

Witam moja pralka Bosch pobiera wodę z prawej przegrody i to na każdym programie zamiast pobierać z komory lewej zasadniczego prania

Jolanta

Dzień dobry, proszę o pomoc w ustaleniu awarii pralki Amica NAW 6101WSW Otóż migają diody pranie i płukanie jednocześnie,pralka nie wydaje dzwięków i nie pobiera wody. Mechanik stwierdził, że to programator.Programator przetestowała inna osoba, która zajmuje się naprawą keyboardow i innych wynalazków elektrycznych i mówi, że jest sprawny. Mam problem w znalezieniu właściwego mechanika, bo pralka jest w Bieszczadach i jeden ekspert od pralek, w tamtym rejonie.No i on postawił nieprawdziwą diagnozę. Ten co testował programator jest w Warszawie, a ja mam związane ręce, bo nikt mi diagnozy nie chce postawić. Przewalam internet i trafiłam, że to może zepsuty elektrozawór,… Czytaj więcej »

tomasz

Witam mam problem z pralką z firmy woorpool FWSL61052W Pl problem jest taki że nie pobiera wody i zaświecia się czerwona kłotka i dalej nie pobiera wody .

Joanna

Też mam taki problem proszę o odpowiedź

Monika

U mnie wystąpił ten sam problem. Czy udało się go u Państwa rozwiązać?

Luiza

Czy słuchać zablokowanie się drzwi? Możliwe, że to problem z blokadą. Urządzenie nie zacznie pobierać wody przy otwartych drzwiach.

Kuba

Witam mam pralkę Bosch WAE 20260PL Pralka nie pobiera wody z prania zasadniczego co może być przyczyną

Halina

Dzięki informacji o hydrostacie samodzielnie ożywiłam moją pralkę. Dziękuję

Pawel

Dziękuję za poradę. Ale nie wiem czy poradzę sobie.

Patrycja

w razie problemów, proszę o maila na [email protected] postaramy się pomóc! 🙂

waldemar

jak sprawdzić czy działa elektrozawór?

Patrycja
40
0
Będę wdzięczny za komentarze.x