Jakie objawy daje uszkodzony hydrostat pralki?

katarzyna | 19 lipca 2017

Hydrostat zwany również presostatem pełni bardzo ważną funkcję w pralce. Jeśli mamy problemy z tym elementem, działanie urządzenia będzie mocno zakłócone, a efekty prania dalekie od satysfakcjonujących. Czym objawia się uszkodzony hydrostat? Czy jesteśmy w stanie samodzielnie stwierdzić jego awarię?


Po czym poznać uszkodzony hydrostat w pralce, jeśli nie mamy możliwości jego fizycznego sprawdzenia lub nie mamy wystarczającej wiedzy na temat jego działania?

Pralka nie pobiera wody

Najczęstszym objawem uszkodzenia hydrostatu jest brak poboru wody do wnętrza pralki. Usterka ta może mieć również inne przyczyny, jak np. awaria elektrozaworu lub programatora. Hydrostat odpowiada za regulację i kontrolę ilości wody, jaką urządzenie pobiera do prania. Jeżeli jest on uszkodzony, może stopować proces pobierania wody przez pralkę, mimo jej zbyt małej ilości.

Pralka pobiera za dużo wody

Błędne wskazania hydrostatu mogą być również przyczyną pobierania zbyt dużej ilości wody. Jeżeli czujnik wskazuje na zbyt niski poziom wody w pralce to elektrozawór cały czas będzie puszczał wodę. Może dojść do przepełnienia i zalania pralki – to może doprowadzić do wypuszczania wody na zewnątrz urządzenia. Pralka wyposażona jest w czujnik przeciwzalaniowy, który powinien zapobiegać takim wypadkom, jednak nie warto ryzykować.

Woda w pralce po zakończeniu cyklu

Innym objawem awarii hydrostatu w pralce może być woda w bębnie po skończonym cyklu. Nawet odwirowanie nie jest w stanie odpompować całej wody, z uwagi na błędne wskazania hydrostatu. Tu również problem może wynikać z usterki przepływomierza lub elektrozaworu i te elementy powinniśmy sprawdzić przed przystąpieniem do wymiany hydrostatu.

Za mało wody podczas prania a uszkodzenia hydrostatu

Aby pranie przebiegło sprawnie, poziom wody w pralce powinien być taki sam, jak przewidziany w specyfikacji serwisowej przez producenta. Jeśli jest jej za mało to pranie się nie dopierze. Bardzo często za taki stan rzeczy odpowiada właśnie hydrostat.

Pralka nie przechodzi do kolejnego etapu cyklu

Jeśli w wyniku zakłóceń działania hydrostatu pralka ma problem z pobraniem lub odprowadzaniem wody, to kolejny etap może nie zostać aktywowany ze względu na niewłaściwy poziom wody. Dotyczy to zwłaszcza pralek nowszego typu, w których problem z jednym podzespołem powoduje zatrzymanie działania, aby nie doprowadzić do awarii pozostałych.


Jak wygląda hydrostat w poszczególnych modelach pralek?

Hydrostat do pralki Beko
Hydrostat do pralki Amica
Hydrostat do pralki Electrolux
Hydrostat do pralki Bosch
Hydrostat do pralki Whirlpool

Hydrostat w pralce w większości modelach pralek wygląda podobnie. Zazwyczaj przyjmuje kształt okrągłego czujnik z wychodzącymi rurkami na wężyki. Dlatego, aby uniknąć uszkodzenia hydrostatu warto przedmuchać wężyki, ponieważ potrafi się osadzać tam brud i kamień z wody.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 61

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Maciej

Pralka wogole nie pobiera wody. Węże sprawdzone, elektrozawór nowy – jak sprawdzić hydrostat ?

Luiza

jeżeli jest to starej generacji hydrostat jak ten 731-KG-3539 wystarczy dmuchnąć w jego króciec, jeżeli nastąpi kliknięcie powinien być sprawny

Łukasz

Mam pytanie, jak dokładnie działa hydrostat w zmywarce

Sebaatian

Ciecz napiera na membranę ( lub powietrze uwiezione w wężyku pod wpływem slupa wody) zamykając lub otwierając obwód styków wewnątrz „hydrostatu”

Jóxef

Pralka Csndy GC4 1073 D1. ( HYDROSTAT 410350075. 70/50 /.
W ostatnich cyklach prania nie ma wody, a pompa pracuje na sucho i nie widać wirowsnia na koniec pokazujr kod E03.

5
0
Będę wdzięczny za komentarze.x