Wady i zalety piekarnika z termoobiegiem

katarzyna | 20 września 2017

Termoobieg to funkcja, w którą jest wyposażony praktycznie każdy współczesny piekarnik. Dzięki niej dania mają być lepiej dopieczone, bardziej soczyste i aksamitne w smaku. Czy jednak obietnice producentów mają pokrycie z rzeczywistością? Jakie są zalety i wady piekarnika z termoobiegiem? Przeczytaj w naszym artykule.

Jak działa termoobieg?

Na początku warto krótko wyjaśnić działanie termoobiegu. W zależności od modelu piekarnika, może on funkcjonować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykorzystanie dolnej i górnej grzałki, a także wentylatora. Po nagrzaniu komory do odpowiedniej temperatury śmigła wentylatora równomiernie rozprowadzają ciepło w urządzeniu. Drugi opiera się na montażu dodatkowej grzałki – a mianowicie specjalnie zaprojektowanej grzałki termoobiegu. Ma ona owalny kształt i podczas pracy wprawia powietrze w ruch.

Zalety korzystania z termoobiegu

Termoobieg to funkcja, której głównym celem jest usprawnienie korzystania z piekarnika. Jednak jak w przypadku wszystkich innowacji – choć termoobieg to już nic nowego – znajdziemy zarówno zalety, jak i wady. Zanim zdecydujesz się na korzystanie z opcji termoobiegu, sprawdź jak działa i jak może poprawić jakość Twoich potraw.

Energooszczędność

Niewątpliwą zaletą piekarnika z termoobiegiem jest krótszy czas pieczenia. Szybki proces nagrzewania i schładzania komory pozwala zaoszczędzić nawet do 20% energii elektrycznej w porównaniu do konwencjonalnych piekarników. Szczególnie można to zauważyć w urządzeniach, które posiadają grzałkę termoobiegu – nie trzeba bowiem nagrzewać dwóch grzałek a tylko jedną. Użycie termoobiegu oznacza także pieczenie w niższej temperaturze niż przy standardowych ustawieniach. Zakłada się, że pieczenie przy wykorzystaniu funkcji termoobiegu wymaga ustawienia temperatury o 20°C niższej niż w przypadku pieczenia przy użyciu standardowego ustawienia.

Lepsze efekty pieczenia

Najczęściej wymienianą i również najczęściej reklamowaną zaletą termoobiegu są lepsze efekty pieczenia potraw. Ta funkcja idealnie nadaje się do niektórych wypieków cukierniczych, np. kruchych ciast i bez. Doskonale sprawdzi się również do potraw wymagających przypieczenia powierzchni – mięs, ryb, warzyw czy makaronów. Ze względu na ciągłą cyrkulację powietrza nie trzeba martwić się o przypalenia czy surowy środek. Ciepło dotrze do dań o nawet najbardziej skomplikowanej fakturze. Zalecamy jednak ostrożność przy pieczeniu biszkoptu – może on nie urosnąć.

Pieczenie na kilku poziomach

Dodatkowym atutem termoobiegu jest także możliwość pieczenia potraw umieszczonych na różnych poziomach piekarnika. Eksperci zapewniają, że zapachy nie wymieszają się a poszczególne składniki zachowają swój smak. To zasługa ciągłego ruchu powietrza, które dociera do każdego zakamarka komory.

Parowe czyszczenie piekarnika

Ta opcja znacznie ułatwia utrzymywanie piekarnika w czystości. Parowe czyszczenie piekarnika polega na włożeniu do komory żaroodpornego naczynia wypełnionego wodą. Następnie należy uruchomić termoobieg oraz ustawić temperaturę na zalecane 180°C – wytworzona w ten sposób para wodna zmiękczy nawet najbardziej przypieczone zabrudzenia. Dzięki temu będą one dużo łatwiejsze do usunięcia gąbką lub ściereczką i specjalnym środkiem – bez nadmiernego szorowania i zdzierania powierzchni urządzenia.

Termoobieg a inne funkcje

Opcja termoobiegu może zostać połączona z innymi wygodnymi funkcjami, które posiada piekarnik. Jej uruchomienie wcale nie oznacza ciężkiego wyboru między termoobiegiem a np. grillowaniem. W zależności od tego, jaki efekt potrawy chcemy uzyskać, możemy także wybrać termoobieg z parowaniem. Funkcję najlepiej wykorzystać do przygotowywania mięs, ponieważ ma ona sprawić, że jedzenie będzie soczyste i miękkie, a jego brzegi lub skórka chrupkie.

Wady i zalety piekarnika z termoobiegiem

Wady korzystania z termoobiegu

Dodatkowe funkcje dołączane do podstawowych urządzeń domowych niemal zawsze mają jakieś wady. Podobnie jest w przypadku termoobiegu. Biorąc pod uwagę zarówno plusy, jak i minusy, możesz rozważyć czy ta opcja zadziała w Twojej kuchni przy potrawach, jakie najczęściej przygotowujesz.

Wysuszanie wypieków

Niekiedy zdarza się tak, że wypieki po zastosowaniu termoobiegu ulegają wysuszeniu lub nawet spaleniu. Przyczyną takiego stanu rzeczy są problemy z ustawieniem odpowiedniej temperatury i ustaleniem czasu pieczenia. Warto pamiętać o konieczności ustawienia temperatury o 20°C niższej niż jest to podane w przepisie. W każdej instrukcji obsługi urządzenia znajdziesz także orientacyjne dane (temperaturę i czas pieczenia) przypisane konkretnemu rodzajowi potraw.

Potencjalne awarie

Im więcej części znajduje się w piekarniku, tym łatwiej może dojść do jakiegoś uszkodzenia. Grzałka do termoobiegu może się przepalić a wentylator przestać działać. Oczywiście dochodzi również kwestia modułu sterowania, przełącznika funkcji i okablowania. Zachęcamy do zapoznania się z podpowiedziami na naszej stronie.

Głośniejsza praca

Termoobieg ma to do siebie, że pracuje trochę głośniej niż inne programy. Jest to spowodowane działaniem wentylatora. Aby zniwelować ten problem, warto dość regularnie czyścić jego śmigła, ponieważ z biegiem czasu zaczynają zbierać się na nich zabrudzenia.

Wady i zalety piekarnika z termoobiegiem

Obecnie termoobieg zyskuje coraz więcej zwolenników, nie da się ukryć, że jest to funkcja, która zdaje się mieć więcej zalet niż wad. Pozwala oszczędzić energię elektryczną, zdecydowanie przyspieszając przygotowywanie potraw a jednocześnie wpływa korzystnie na ich smak. Wykorzystanie termoobiegu sprawdza się wielu użytkownikom – jak sprawdza się Tobie?

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 20

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x