Czy okap musi być podłączony do wentylacji?

anna | 1 sierpnia 2017

Odpowiedź jest prosta – nie, okap nie musi być podłączony do wentylacji. Ale jeśli istnieje taka możliwość, lepiej z niej skorzystać.


Okapy kuchenne – rodzaje

W zależności od działania i sposobu podłączenia okapy kuchenne dzielą się na wyciąg i pochłaniacz. Wyciąg jest podłączony do przewodu wentylacyjnego. Warto zaznaczyć, że nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze wskazane. Okap wyciąg odprowadza na zewnątrz zapachy i tłuszcze. Okap pochłaniacz nie jest podłączony do przewodu wentylacyjnego. Pochłania i oczyszcza powietrze, które następnie powraca do pomieszczenia. Ważną rolę w jego prawidłowym działaniu odgrywa stan filtrów węglowych, w które jest wyposażony.

Dlaczego podłączenie do wentylacji jest lepsze?

  • Bo okap wyciąg jest skuteczniejszy i wydajniejszy. Wszystkie zapachy odprowadza na zewnątrz. Jeżeli ktoś dużo i często gotuje, polecany jest właśnie taki sprzęt, przy założeniu, że istnieje możliwość przyłączenia do przewodu wentylacyjnego. Nawet, jeśli kratka wentylacyjna nie znajduje się bezpośrednio nad okapem, warto poprowadzić rurę od okapu do kratki.
  • Okapy pochłaniające zatrzymują o wiele mniej zanieczyszczeń i zapachów, dość często trzeba też wymieniać w nich filtry. Jeżeli o tym się zapomni, do kuchni będzie powracać nieświeże powietrze. Sprawdzają się głównie wtedy, gdy nie gotuje się dużo i często. Ich wydajność jest niemal dwa razy mniejsza niż wyciągu.
  • Plusem jest niewątpliwie to, że pochłaniacz można zamontować w każdej kuchni. W przypadku wyciągu musi być możliwość podłączenia do przewodu wentylacyjnego, a nie zawsze ona istnieje. Trzeba wspomnieć, że współczesne okapy często mogą pracować zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza.

Czego robić nie należy?

Niewskazane jest podłączanie okapu wyciągu do przewodów odprowadzających spaliny, chociażby z kuchennego gazowego podgrzewacza wody. Jeżeli chcemy zainstalować wyciąg, to w domu nie powinno być kominka opalanego drewnem oraz kotła albo podgrzewacza gazowego z otwartą komorą spalania. Nie jest też dobre montowanie wyciągów w mieszkaniach z jednym kominem, bo może to zaburzać ciąg kominowy także u sąsiadów, poprzez wpychanie do niego oparów.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o