Nietypowe zastosowania tabletek do zmywarki

aleksandra | 18 listopada 2019

W dzisiejszych czasach właściwie wszystko ma swoje z góry założone zastosowanie. Proszek do prania, odkamieniacz do ekspresu, płyn do podłóg, tabletki do zmywarki… A przecież tego typu środki są jedynie mieszaniną różnych substancji chemicznych i wcale nie muszą być wykorzystywane jedynie do zaproponowanych przez producenta powierzchni czy urządzeń. Niektóre z nich świetnie sprawdzą się również przy innych zadaniach. Jakie są nietypowe zastosowania tabletek do zmywarki? Sprawdź!

Konserwacja pralki

Nie da się ukryć, że ten sprzęt jest wyjątkowo narażony na zanieczyszczenia. Nie tylko dlatego, że ma stały kontakt z wodą, ale również ze względu na pozostałości ubrań, włosy czy sierść. W połączeniu z wapiennymi osadami i piaskiem, który przez niewystarczającą filtrację wydostaje się z rur, może powodować:

  • Gromadzenie się szlamu w kołnierzu pralki,
  • Zakamienienie najważniejszych podzespołów (np. grzałki),
  • Problem z odpływem wody,
  • Brzydki zapach wewnątrz urządzenia.

Okazuje się, że świetnym rozwiązaniem na takie problemy są właśnie tabletki do zmywarki. Mają one bowiem właściwości rozpuszczające brud, a także dezynfekujące. Wystarczy raz na jakiś czas wrzucić jedną kapsułkę do pustego bębna, nastawić wysoką temperaturę (ok. 60°C) i poczekać na zakończenie cyklu.

Nietypowe zastosowania tabletek do zmywarki

Domywanie przypalonych naczyń

Nawet najlepszemu kucharzowi kiedyś na pewno zdarzyło się coś przypalić. A niestety w parze ze zmarnowanym jedzeniem idzie również konieczność wyszorowania patelni, brytfanki, blachy czy garnka. Nie jest to prosta sprawa. Spalone resztki przywierają mocno, natomiast ich zeskrobywanie wiąże się ze zniszczeniem delikatnej powierzchni naczynia. Jak więc poradzić sobie z tym problemem?

Otóż brud bez problemu rozpuści wrzucona np. na patelnię tabletka do zmywarki, zalana bardzo gorącą wodą. Taki roztwór należy zostawić do działania na przynajmniej godzinę, a najlepiej – nawet na całą noc. Wówczas przypalone zanieczyszczenia odkleją się od dna czy ścianek i pozostanie tylko dokładne mycie.

Nietypowe zastosowania tabletek do zmywarki

Odplamianie białych ubrań tabletkami

Białe tkaniny, które przez przypadek zafarbowały się na inny kolor, można uratować za pomocą tabletek do zmywarki. Poradzą sobie one również z niezbyt głębokimi plamami. Pierwszy sposób to standardowe pranie. Tutaj wystarczy potraktować ubrania normalnym cyklem, razem z kapsułką, bez płynu do płukania. Natomiast po nim, dla pewności, warto powtórzyć proces w sposób konwencjonalny, czyli z proszkiem czy żelem.

Druga metoda jest miejscowa, więc sprawdzi się w przypadku plam. Należy zwilżyć zabrudzone miejsce wodą, po czym pocierać je tabletką i zostawić na jakiś czas. Środek zadziała wówczas jak odplamiacz. Następnie materiał można wrzucić do pralki.

kapsułki

Czyszczenie piekarnika

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, usuwanie spalenizny bywa prawdziwą udręką. Niestety osoby, które często pieką, doskonale zdają sobie sprawę, że w przypadku piekarnika również nie jest to najłatwiejsze. Stary tłuszcz, spalone resztki, zacieki, zapieczone okruchy – to tylko niektóre problemy, jakie wiążą się z eksploatacją tego sprzętu.

Aby ułatwić sobie pozbywanie się brudu, można użyć tabletki do zmywarki. Po rozpuszczeniu jej w wodzie, należy namoczyć ściereczkę i wyczyścić komorę. Jeśli zanieczyszczenia są wyjątkowo uporczywe, warto zwilżyć ręcznik papierowy przygotowanym wcześniej roztworem, przykleić go na ścianki czy spód, a następnie zostawić na jakiś czas do wchłonięcia. Trzeba tylko pamiętać, by później bardzo dokładnie umyć wnętrze piekarnika innymi środkami.

Nietypowe zastosowania tabletek do zmywarki

Tabletki do zmywarki a toaleta

Musza klozetowa jest miejscem, w którym gromadzi się dużo zarazków. Ale nie tylko – z biegiem czasu jej powierzchnię zaczynają pokrywać nieestetyczne zacieki, osady oraz brud. Niestety kamień, który znajduje się w wodzie, a także częste spłukiwanie, wcale nie pomaga w pozbywaniu się tych zanieczyszczeń. Tutaj również mamy do zaproponowania nietypowe zastosowanie tabletek do zmywarki. Można bowiem użyć ich jako detergentu do umycia toalety.

Na szczęście nie trzeba robić nic skomplikowanego. Wystarczy wrzucić kapsułkę do muszli, poczekać aż się rozpuści i dać jej kilka minut na zadziałanie, a następnie rozpocząć standardowe czyszczenie. Przy pomocy szczotki oraz ścierki bez problemu uda się doprowadzić armaturę do idealnego błysku.

czyszczenie toalety

Interesujących i praktycznych sposobów na użycie tabletek do zmywarki jest całkiem sporo. Warto je zapamiętać, by nie musieć inwestować w kolejne środki. A czy ty masz jakieś sposoby na niekonwencjonalne użycie kapsułek? Daj znać w komentarzu!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 6

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły