Lodówka sama się rozmraża

katarzyna | 11 stycznia 2018

Z pewnością wiele osób spotkało się z widokiem kałuży zaraz pod drzwiami lodówki – pierwszy instynkt podpowiada, że nie oznacza to nic dobrego. I słusznie. Najprawdopodobniej oznacza to, że lodówka sama się rozmraża. Czym mogło to być spowodowane? Które elementy warto sprawdzić?


Problemy z zasilaniem

Na samym początku powinieneś sprawdzić najbardziej oczywiste rozwiązanie, czyli problemy z zasilaniem. Samoistne rozmrażanie się lodówki może – ale nie musi – świadczyć o poważnej awarii. Zamiast więc zakładać najgorsze, sprawdź podłączenie lodówki, a także upewnij się, że nie było żadnych długotrwałych przerw w dostawie prądu. Możliwym scenariuszem byłoby także wybicie bezpieczników. To wszystko spowodowałoby, że Twoje urządzenie nie miało dostępu do energii, a więc naturalnie zaczęło się samodzielnie rozmrażać. Jeśli to nie to było przyczyną problemu, bardzo możliwe, że któryś z podzespołów uległ usterce.

Zanieczyszczony skraplacz

Możliwym powodem samoistnie rozmrażającej się lodówki, jest zabrudzony skraplacz. To właśnie przez skraplacz przechodzi czynnik chłodzący, którego zadaniem jest rozpraszanie ciepła i chłodzenie wnętrza urządzenia. W przypadku zabrudzonego skraplacza, lodówka nie będzie w stanie utrzymać odpowiedniej, ustawionej temperatury. Jeśli lodówka sama się rozmraża i jest to wina właśnie tego elementu, solidne czyszczenie skraplacza powinno rozwiązać problem.

Niski poziom czynnika chłodzącego

Czynnik chłodzący jest substancją, która krąży we wnętrzu lodówki i, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za chłodzenie. Jeśli jest go niewystarczająco, lodówka nie będzie działać prawidłowo. Ponieważ jest on ważnym elementem systemu chłodzenia, urządzenie zacznie się samodzielnie rozmrażać. Jeżeli substancja jest na wyczerpaniu, należy skontaktować się z serwisem, ponieważ rozwiązanie problemu wymagałoby specjalistycznych narzędzi.

Uszkodzony termostat

Innym powodem, dla którego lodówka sama się rozmraża, może być uszkodzony termostat. Jest to element, którego zadaniem jest regulacja temperatury w komorze. Jeśli jest zepsuty, lodówka może się rozmrozić lub przeciwnie – mrozić ciągle, ponieważ nie będzie dawać prawidłowych odczytów temperatury. Przetestowanie sprawności termostatu jest na szczęście bardzo proste. Wystarczy przekręcić pokrętło od najniższej wartości do najwyżej, aż usłyszysz charakterystyczny dźwięk kliknięcia. Jeżeli kliknięcie się nie pojawi, oznacza to, że problem leży właśnie w termostacie i powinieneś go wymienić na nowy. Możesz to zrobić samodzielnie lub zlecić specjaliście.

Uszkodzony czujnik temperatury

Jeśli Twoja lodówka sama się rozmraża, powinieneś sprawdzić także czujnik temperatury. Ma on za zadanie sprawdzać temperaturę panującą w urządzeniu i przesyłać te informacje do modułu sterującego. Następnie na podstawie tych odczytów lodówka reguluje zasilanie sprężarki i wentylatora. W przypadku uszkodzenia czujnika, zarówno sprężarka jak i wentylator nie będą działać prawidłowo. Urządzenie przestanie chłodzić i w konsekwencji dojdzie do rozmrożenia. Sprawność czujnika temperatury można przetestować multimetrem. Rezystencja powinna zmieniać się w połączeniu z temperaturą w lodówce. Jeśli się nie zmienia, należy wymienić czujnik na nowy.

Automatyczne rozmrażanie

Niektóre modele lodówek wyposażone są w funkcję automatycznego rozmrażania. Często oznacza to, że urządzenie samodzielnie przejdzie w ten tryb, jeżeli ilość lodu i szronu tworzącego się w komorach przekroczy określony poziom. Ta funkcja ma na celu zapobieganie zamrażania elementów, znajdujących się wewnątrz. Jeśli jednak lodówka „utknie” na właśnie tej funkcji, może się to skończyć nieprzerwanym rozmrażaniem urządzenia.

Objawem, na który powinieneś zwrócić wtedy uwagę, jest dźwięk sprężarki. Jeśli część nie włącza się, nie usłyszysz tego charakterystycznego buczenia. Podczas rozmrażania lodówka z zasady nie wydaje żadnych dźwięków. Jeśli więc będzie to trwać zbyt długo, to sygnał, że mogła wystąpić awaria. Może to jednak oznaczać problem zarówno z systemem rozmrażania, jak i samą sprężarką. Pamiętaj jednak, że automatyczne rozmrażanie może zajmować nawet do około 30 minut i uruchamiać się co 10 godzin. Aby dowiedzieć się, jak system automatycznego rozmrażania wygląda dla konkretnego modelu urządzenia, zajrzyj do instrukcji obsługi swojej lodówki.

Uszkodzona lub luźna uszczelka

Uszczelka to element urządzenia, który ma zatrzymywać zimne powietrze w środku i powstrzymywać ciepłe powietrze z zewnątrz przed dostaniem się do komory. Rzadko zdarza się jednak, by była uszkodzona lub poluzowana do tego stopnia, że lodówka zacznie samoistnie się rozmrażać. Mimo to, jest to część warta sprawdzenia. Jeśli od dłuższego czasu przepuszczała ciepłe powietrza z pomieszczenia do środka urządzenia, mogło to poskutkować także spadkiem wydajności i szybszym psuciem się produktów. Część niezwłocznie powinieneś wymienić na nową.

Większość usterek i awarii powodujących problem rozmrażania możesz łatwo zdiagnozować i naprawić samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteś w stanie znaleźć przyczyny samoistnego rozmrażania się lodówki na własną rękę, bądź winowajcą jest czynnik chłodzący, skontaktuj się z fachowcem.

Znajdź nowe części do lodówki

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 35

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x