W lodówce zbiera się woda

katarzyna | 18 października 2021

W lodówce zbiera się woda

Kilka kropel na tylnej ścianie lodówki jest rzeczą całkowicie normalną i nie świadczy o usterce – zarówno w nowszych, jak i starszych lodówkach. Problem pojawia się, kiedy woda zaczyna nadmiernie zbierać się w komorze. Na szczęście zazwyczaj do usunięcia tej usterki nie będziemy potrzebowali szczególnie skomplikowanej technologii ani specjalnych umiejętności. Dowiedz się z czego może wynikać problem, że w lodówce zbiera się woda i w jaki sposób można temu zapobiec.

Dlaczego w lodówce zbiera się woda?

Chłodziarko – zamrażarki wykorzystują wymuszony obieg powietrza, dzięki czemu możliwe jest przetłaczanie czynnika chłodzącego. Zachodzące procesy fizykochemiczne pozwalają na schładzanie powietrza wewnątrz komór do zadanej temperatury. Aby ją utrzymać lodówka cyklicznie włącza się i wyłącza. Na podstawie odczytów z termostatu sprawdza, kiedy sprężarka powinna się załączyć. Jakiekolwiek zaburzenie tego cyklu może doprowadzić do zbierającej się wody w lodówce.

Rodzaje kostkarek w lodówkach

Zatkany odpływ, a woda na półkach

Najczęstszą przyczyną jest niedrożny odpływ lub rurka odpływowa, których zadaniem jest odprowadzanie wody na zewnątrz lodówki. Odpływ może się zapchać przy automatycznym odszranianiu. Rurka odpływowa może zostać zatkana przez brud oraz zalegające resztki żywności. Rozwiązaniem tego problemu jest udrożnienie wymienionych części – można do tego wykorzystać wykałaczkę, pensetę, albo jeżeli zatkana jest cała rurka – cienki drucik. Trzeba tylko uważać, by nie zapchać ujścia wody jeszcze bardziej. Możliwe, że konieczna okaże się wymiana całej rurki, ale na szczęście nie jest to skomplikowana operacja. Odpływ to okrągły otwór, który znajdziesz z tyłu lodówki.

Lodówka bulgocze - czy mam się martwić

Ciepłe produkty w lodówce

Woda w chłodziarce może się również pojawić jeśli włożymy do niej jedzenie, które nadal jest ciepłe. W zimnej komorze ciepłe jedzenie zacznie zwyczajnie parować. Lodówki w ten sposób nie zepsujemy, ale sprawimy, że sprężarka będzie zmuszona do cięższej pracy, dążąc do osiągnięcia zadanej temperatury w komorze, a ponadto zużyje ona znacznie więcej prądu. Przed umieszczeniem potrawy w komorze pozwólmy jej najpierw ostygnąć do pokojowej temperatury.

Złe umiejscowienie lodówki

Skraplanie się wody to zazwyczaj objaw zbyt wysokiej temperatury panującej w chłodziarce. Jedną z możliwych przyczyn może być ustawienie urządzenia w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika albo kuchenki. Optymalna temperatura w komorze powinna wynosić 4-5 stopni Celsjusza, jeśli jest wyższa – poszukajmy dla lodówki innego miejsca lub zmieńmy ustawienia termostatu.

jak ustawić temperaturę w lodówce Samsung?

Niesprawny termostat

Jeżeli Twoja lodówka nie osiąga zadanej temperatury może to oznaczać, że problemem jest uszkodzony termostat. Wymiana termostatu nie należy do najtrudniejszych, szczególnie w chłodziarkach starszego typu.

Sprawność termostatu można sprawdzić stosując metodę schładzania kapilary termostatu. Jeśli odwrócimy pojemnik ze sprężonym powietrzem, dezodorantem lub nawet z lakierem do włosów i będziemy delikatnie dozować, to uzyskamy ciekły azot, którego krople błyskawicznie schłodzą kapilarę. Dzięki temu na dwóch stykach będziemy mogli sprawdzić rozwarcie układu. Jeśli kapilara się odpowiednio schłodzi usłyszymy charakterystyczne ,,kliknięcie”, na stykach nastąpi rozwarcie, a multimetr nie będzie pokazywał ciągłości układu.

Termostaty do lodówek

Nie działa wentylator w lodówce

Wentylator w lodówce ma za zadanie rozprowadzać schłodzone powietrze po całym urządzeniu. W przypadku jego usterki, nastąpi zaburzenie cyrkulacji powietrza, wskutek czego w lodówce może skraplać się woda. Istotne są drożne kanały wentylacyjne. W przypadku ich zatkania przez produkty znajdujące się w chłodziarce możemy mieć problem z utrzymaniem zadanej temperatury.

Wentylatory do lodówek

W-lodówce-zbiera-się-woda

Nieszczelność układu chłodzącego

Uszkodzenie mechanizmu chłodzącego powoduje nierównomierne rozłożenie temperatury w lodówce, przez co następuje skraplanie się pary wodnej wewnątrz komory. Z naprawą tej usterki nie poradzimy sobie samodzielnie, lepiej wezwać profesjonalną pomoc. Aby lodówka działała prawidłowo, musi mieć wystarczającą ilość chłodziwa. Jeżeli w obrębie układu chłodzącego jest nieszczelność, płyn wycieka i w efekcie jest go za mało. W takim przypadku należy wezwać serwisanta, który uszczelni układ chłodzący.

Wadliwa uszczelka

Pojawienie się jednocześnie lodu i wody w lodówce może sugerować problemy z wentylatorem i/ lub uszczelką w drzwiach. Nieszczelna uszczelka sprawia, że drzwi lodówki nie zamykają się poprawnie. Ciepłe powietrze dostaje się do środka urządzenia, a na wewnętrznych ściankach lodówki pojawiają się krople wody. Rozwiązaniem jest wymiana uszczelki w drzwiach na nową.

Uszczelki do lodówek, magnetyczne uszczelki chłodziarek i zamrażarek

Lodówka Amica - jak poradzić sobie z brzydkim zapachem?

Podsumowanie

W lodówce zbiera się woda z wielu powodów. Do głównych z nich należą:

  • zatkany odpływ
  • problemy z temperaturą (awaria termostatu)
  • nieszczelność w uszczelce drzwi
  • uszkodzony wentylator
  • awaria sprężarki

Jeżeli w Twojej lodówce wystąpiła awaria tego typu, teraz już wiesz, co mogło się uszkodzić.
Wszystkie te części do lodówki możesz dostać na north.pl. W sklepie znajdziesz oryginały oraz zamienniki najwyższej jakości. Fachowe doradztwo konsultantów pomoże przy wyborze właściwego produktu. Sprawdzą dopasowanie, zamówią potrzebną część i następnego dnia paczka czeka do odbioru. Na własną rękę można pozbyć się awarii w zaciszu domowym.

Części do lodówek

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 38

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x