Zepsute łożysko w pralce – objawy

katarzyna | 27 lipca 2017

Łożysko bębna pralki jest jednym z najbardziej eksploatowanych i narażonych na największe obciążenia elementów urządzenia. Wymiana łożyska nie należy do łatwych i jeśli zdecydujemy się na pomoc specjalisty, może nas to sporo kosztować. Jakie są konsekwencje uszkodzenia tego elementu? Jak rozpoznać zepsute łożysko w pralce?


Jakie będą konsekwencje uszkodzonego łożyska?

Zastanawiasz się jak rozpoznać uszkodzenie łożyska w pralce? Objawy są na szczęście proste do zauważenia – jeśli odpowiednio szybko rozpoznasz problem, będziesz mógł wcześniej zareagować i oszczędzić sobie wystąpienia innych awarii.

Hałas

Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jeśli masz zepsute łożyska w pralce, jest dochodzący z niej hałas – zaczyna buczeć podczas wirowania. Choć z tą usterką urządzenie jest w stanie funkcjonować, to jednak zbyt późna – lub żadna – reakcja sprawią, że dojdzie do uszkodzenia kolejnych elementów. Hałas przy uszkodzonym łożysku nasila się z każdym kolejnym praniem.

Bęben obraca się coraz wolniej

Bęben zacznie obracać się co raz wolniej. Zatarte łożysko może hamować obroty bębna, w wyniku czego cykl prania nie jest tak efektywny, jak powinien być. Jeśli zauważymy taki problem, nie powinniśmy zwlekać z wymianą łożyska, bo wówczas cały mechanizm jest narażony na większe obciążenia, a co za tym idzie, szybciej się zużywa. Przy wymianie łożyska powinniśmy wymienić również simmeringi (gumowe uszczelki), które chronią przed wyciekiem wody ze zbiornika.

Awarie innych podzespołów

Kolejnym znakiem będą awarie innych podzespołów. A co może się psuć wskutek uszkodzenia łożyska? Prawie wszystko – silnik napędowy, pasek klinowy, koło pasowe, układ zawieszenia, a nawet sam bęben. Jeśli awaria po wymianie któregoś z wymienionych elementów powtarza się tuż po zastąpieniu starego podzespołu nowym, może to wynikać właśnie z problemów z łożyskiem.

Dodatkowo, możliwym scenariuszem jest także powstanie wycieków. Uszkodzenie łożyska może poskutkować nieszczelnymi połączeniami hydraulicznymi – warto więc jak najszybciej zareagować i nie zwlekać z wymianą łożyska.

Większe zużycie prądu a uszkodzenia łożyska pralki

Będziesz mógł zauważyć większe zużycie prądu. Jeśli łożysko nie działa prawidłowo, to do wykonania pełnego obrotu bębna silnik potrzebuje po prostu więcej energii elektrycznej. Gdy zauważymy, że nasze rachunki w ostatnim czasie wyraźnie wzrosły, łożysko w pralce będzie jednym z elementów, którym będziemy musieli bliżej się przyjrzeć. W przypadku gwałtownego wzrostu rachunków, w pierwszej kolejności sprawdzona powinna zostać jednak lodówka.

Zepsute łożysko w pralce - objawy

Jak przetestować zepsute łożyska w pralce?

Jeśli zauważyłeś w swoim urządzeniu którykolwiek z powyższych objawów, warto wykonać dodatkowy test, aby mieć pewność. Obróć bęben ręcznie i sprawdź, czy nie słyszysz głośnego dudnienia. Jeśli podczas ręcznego obracania usłyszysz taki dźwięk, prawdopodobnie oznacza to właśnie uszkodzone łożysko. Niekontrolowany ruch luźnego bębna może nawet spowodować poruszanie się całego urządzenia podczas jego pracy.

Przyczyną złego stanu łożysk jest zazwyczaj rdza. Aby to sprawdzić, zdejmij tylny panel. Jeśli zauważysz zardzewiałe części, szczególnie wokół silnika, najpewniej oznacza to, że powodem nieprawidłowej pracy pralki są łożyska.

Czy zepsute łożyska w pralce uniemożliwiają korzystanie z urządzenia?

Wiesz już, jak rozpoznać zepsute łożysko w pralce, ale czy możesz korzystać z urządzenia bez wymiany wadliwego elementu? Dobrą wiadomością jest, że Twoja pralka nadal będzie działać z uszkodzonymi łożyskami. Jednak obracanie się bębna przy zużytym lub wadliwym elemencie z czasem spowoduje uszkodzenie innych części. Taki efekt domino może znacznie skrócić żywotność urządzenia. Dodatkowo, jeśli często korzystasz z pralki, hałas towarzyszący uszkodzonemu łożysku może stać się uciążliwy i irytujący. Nie ma więc wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku uszkodzonych łożysk, jest wymiana na nowe.

Jak widzisz, diagnoza uszkodzenia łożyska pralki jest łatwa. Nie ignoruj więc hałasów, wolniejszej pracy bębna i wibracji wydawanych przez urządzenie podczas pracy. Mogą być one sygnałem usterki, które rozszerzy się na inne podzespoły, jeśli nie zareagujesz odpowiednio wcześnie.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 84

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Yoyo

Moja teściowa z takim łożyskiem już 2 lata robi pranie pralka indesit.

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x