Twoje rachunki za wodę rosną w zastraszającym tempie? Nie wiesz, co zrobić, by je ograniczyć? Sprawdź nasze wskazówki i uratuj domowy budżet przed ruiną – dowiedz się, jak zaoszczędzić wodę.
Jak zaoszczędzić wodę? – wodooszczędne sprzęty agd
Nie wiesz, jak zaoszczędzić wodę? Zamiast tradycyjnego mycia ręcznego, zainwestuj w wodooszczędną zmywarkę. Specjalne programy pozwolą na odpowiednie dawkowanie i zaoszczędzenie wody nawet do około 90 metrów sześciennych w ciągu roku. Wymień pralkę na tę nowszego typu. Posiada ona ekonomiczne rozwiązania technologiczne, dzięki którym dopasuje odpowiednią ilość wody potrzebną do prania na podstawie wagi wsadu.
Wodooszczędne baterie
Korzystaj z baterii termostatycznych. Dzięki nim woda wypływa z wylewki dopiero wtedy, gdy uzyskana zostanie odpowiednia, wcześniej ustawiona na pokrętle temperatura. Wybieraj także takie, które posiadają przycisk eko – blokadę sterującą strumieniem wody. Obecnie na rynku producenci oferują także baterie bezdotykowe i dotykowe pozwalające na ograniczenie zużycia wody o nawet ponad 50%.
System ten pozwala na wyłączenie strumienia wody zaraz po tym, jak odsuniemy ręce od wylewki. Dostępne są także baterie elektroniczne, sterowane pilotem, dzięki któremu możesz ustawić odpowiednią temperaturę wody i jej natężenie. Jeśli jednak nie masz w planach wymiany baterii, zainwestuj w perlatory. Jest to rodzaj sitka na kran, którego głównym zadaniem jest napowietrzenie wody, dzięki której możesz zminimalizować jej zużycie nawet do 15%. Ich wadą jest jednak szybkie zakamienianie się.
Wodooszczędne spłuczki
Korzystaj ze spłuczek typu Stop, które zatrzymują strumień wody w określonym momencie. Pozwoli to na zaoszczędzenie wody i wykorzystanie tylko takiej ilości, która jest niezbędna do spłukania ubikacji.
Instalacje nawadniające
Jak zaoszczędzić wodę, posiadając ogród, który często musisz podlewać? Zainwestuj w instalacje nawadniającą, która dzięki swej konstrukcji dokładnie podleje powierzchnie zielone. Staraj się podlewać je rano, gdy temperatura jest jeszcze niska – unikniesz strat związanych z wyparowywaniem wody.
Instalacje deszczowe
Jak zaoszczędzić wodę, zamiast tego wykorzystując tę z deszczu? Zainwestuj w instalacje deszczową. Jest to dość drogi i trudny do wykonania system, jednak zwracający się po dłuższym okresie wykorzystywania. Deszczówkę w dużym stopniu można wykorzystać do prania, do toalet, podlewania kwiatów czy mycia samochodów. Taka woda nie nadaje się jednak do picia. Jest to woda, którą za to bez obaw możesz podlewać większość roślin, zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Ponad to, nie jest ona twarda i nie znajdziesz w niej wapnia czy magnezu, a to – z wyjątkiem oczywiście oszczędności – dodatkowy plus.
Prysznic zamiast kąpieli – jak zaoszczędzić wodę?
Choć mogłoby wydawać się inaczej, prysznic jest bardziej wodooszczędną opcją od wanny, mimo stałego strumienia wody. Wybierając kąpiel, zużywamy około 150 do 200 litrów wody, podczas gdy prysznic to tylko 15 do 50, w zależności od tego, jak dużo czasu pod nim spędzasz. Na skalę roczną, jest to ogromna oszczędność.
Jak zaoszczędzić wodę jeszcze bardziej, jeśli już wybrałeś prysznic? Istnieją specjalne przejściówki, które zmieniają kolor na czerwony, aby zasygnalizować, że Twój prysznic trwa zbyt długo i marnujesz więcej wody. Możesz także zainstalować specjalną słuchawkę, która przepuszcza jej mniej.
Ładuj zmywarkę oraz pralkę do pełna
Oba urządzenia są bardziej wydajne, jeśli zostaną wypełnione – ale nie przepełnione. Dzięki temu będziesz włączać je rzadziej, tym samym oszczędzając wodę, energię i pieniądze. Nie ma sensu włączać cyklu, aby umyć do połowy wypełniony naczyniami kosz bądź bęben, w którym znajduje się tylko kilka bluzek.
Pozbądź się drobnych wycieków
Jak często zdarza Ci się słyszeć kapiące z kranu pojedyncze krople? Prawdopodobnie myślisz, że to nic takiego – w końcu to tylko małe kropelki. Czasem pojawiają się z powodu niedokręconego kurka, w niektórych przypadkach mogą pojawiać się też wycieki z powodu nieszczelnej uszczelki. Niestety, tak małe wycieki na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi na dłuższą metę będą robić sporą różnicę w rachunkach.
Jak zaoszczędzić wodę, myjąc auto?
Mycie samochodu na własnym podjeździe z wykorzystaniem specjalnych środków i węża lub kilku wiader wody, jest nie tylko mało efektywne, ale także jest marnotrawstwem. Takie praktyki mogą zużyć nawet kilkaset litrów. Na większą skalę, mycie auta w taki sposób wychodzi zdecydowanie drożej, niż zrobienie tego w myjni. Dodatkowo, myjnie często wykorzystują recykling wody. Takie programy mycia są także bardziej efektywne i krótsze, sprawiając, że mogą zużywać nawet o połowę wody mniej. Nie mówiąc już o tym, że mycie samochodu na własnym podjeździe jest szkodliwe dla środowiska i grozi mandatem.
Zakręcaj wodę
…podczas mycia zębów. Wielu z nas myśli, że to przecież tylko 2 minuty – nic się nie stanie. Podobnie jak w przypadku drobnych wycieków czy niedokręconych kurków, finalnie takie praktyki będą sporo kosztować. Już tak mała zmiana, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów, może oszczędzić sporo wody i pieniędzy.
Zobacz inne nasze artykuły: