Jak wymienić zabierak w pralce?

katarzyna | 12 listopada 2020

Zabierak to część, która jest widoczna za każdym razem po otworzeniu drzwiczek w pralce, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, do czego tak naprawdę służy. Ten podłużny element, wykonany z plastiku lub metalu, pełni bardzo ważną rolę i jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia cyklu prania. Jak działa i w jaki sposób go wymienić? Przeczytaj w poniższym artykule.

Do czego służy zabierak?

Na początek warto wyjaśnić czym jest zabierak i gdzie się znajduje. To wypukły element, umieszczony we wnętrzu pralki, a dokładniej w bębnie. Czasami nazywa się go również mieszakiem – dlatego że jego główne zadanie polega właśnie na mieszaniu ubrań i innych tkanin włożonych do pralki. Materiały, zamiast zwijać się w zwartą, poskręcaną bryłę, mogą swobodnie poruszać się w bębnie, dzięki czemu:

  • Detergent dokładniej wnika we włókna, co zwiększa efektywność czyszczenia,
  • Nie ma problemów z wypłukaniem resztek proszku,
  • Ubrania nie rozciągają się przez plątanie,
  • Wyjmowanie zawartości bębna nie jest kłopotliwe,
  • Płyn do płukania dociera do wszystkich tkanin.

Jak dbać o zabierak bębna, by nie uszkodził się mechanicznie?

Zabierak najczęściej wykonany jest z trwałego tworzywa sztucznego, ale czasami zdarzają się również wersje metalowe. To część, która ze względu na solidne materiały wykorzystane podczas produkcji, najczęściej służy przez wiele długich lat. Warto jednak pamiętać o opróżnianiu kieszeni z ostrych czy twardych przedmiotów, a także zamykaniu wszystkich zamków błyskawicznych w bluzach bądź kurtkach. Dlaczego?

Najczęstsze usterki zabieraka to różnego rodzaju pęknięcia, ukruszenia czy luzy, spowodowane ciągłym zderzaniem z twardymi przedmiotami. Niebezpieczne są również fiszbiny oraz inne odstające elementy, które mogą zahaczyć się o mieszak i w efekcie wyłamać jego zaczepy. Z tego powodu sztywną odzież, buty i plecaki należy prać w specjalnie przeznaczonych do tego celu workach. Uszkodzenie zabieraka to przede wszystkim niebezpieczeństwo dla ubrań – kiedy pęknie, może podziurawić zawartość pralki.

Jak wymienić zabierak w pralce

Jak wymienić zabierak w pralce?

W większości pralek zabierak wymienia się w ten sam, bardzo prosty sposób: otóż jest on montowany na kilku plastikowych hakach, które wystarczy delikatnie podważyć i wówczas część sama odskoczy. Podczas ponownego montażu należy podważyć specjalne zaczepy w bębnie, by po wsunięciu zabieraka trzymały go w miejscu. Nie trzeba rozkręcać całej pralki, by dostać się do bębna, aczkolwiek w niektórych modelach może być to konieczne (choć to raczej rzadka sytuacja).

Czasami zabieraki montowane są na śrubach, które należy odkręcić i dopiero wtedy wymienić część. Instrukcja obsługi dołączona do każdej pralki powinna zawierać zapis o tym, jak w prosty sposób wymienić mieszak. Nie trzeba sięgać po pomoc fachowca – zwykle samodzielnie uda się przeprowadzić cały proces. Ceny zabieraków wahają się od 15 do 100 zł – w zależności od modelu pralki.

 

Jak wymienić zabierak w pralce
źródło: youtube.com

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 21

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pralkowcy.pl

Trzeba pamiętać żeby odpowiednio wygiąć „język” zabezpieczający zabierak żeby sam zabierak się nie wysunął ponownie. Także należy pamiętać żeby wszystkie mocowania do bębna odpowiednio się zatrzasnęły przy wsuwaniu.

Mariusz

I o taką odpowiedź mi chodziło. Ja się głowiłem czy nie należy czasem zdemontować bębna żeby te mocowania odgiąć od zewnątrz.

Szczepan

To tak nie działa 🙁 nie fajnie

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x