Jak wyczyścić filtr węglowy?

katarzyna | 20 maja 2020

Filtr węglowy to popularne rozwiązanie, stosowane w procesie oczyszczania zarówno wody, jak i powietrza. Swoje miejsce znalazł w dużych przedsiębiorstwach, fabrykach czy miejskich oczyszczalniach, ale od lat montuje się go również w różnego rodzaju sprzętach AGD, na przykład odkurzaczach, okapach, lodówkach czy oczyszczaczach powietrza. Dziś odpowiemy na bardzo często zadawane pytanie, a mianowicie – jak wyczyścić filtr węglowy?

Zastosowanie filtrów węglowych

Przedmiot naszych dzisiejszych rozważań odgrywa ogromną rolę w procesie filtracji wody i powietrza. W pierwszym z wymienionych przypadków pomaga oczyścić wodę pitną z zarazków, szczepów bakterii, drobnych zanieczyszczeń (np. piasku). Odpowiada także za wchłanianie brzydkich zapachów czy posmaku chloru. Używa się go głównie w dzbankach lub butelkach do filtrowania wody oraz w lodówkach, wyposażonych w kostkarki. Zapewnia neutralny smak wody i sprawia, że jest ona gotowa do bezpośredniego spożycia, a w chłodziarko-zamrażarkach dodatkowo pomaga utrzymać świeżość produktów.

Natomiast w kwestii oczyszczania powietrza, filtr węglowy wykorzystuje się głównie w okapach czy odkurzaczach, gdzie ma za zadanie usuwać kurz, drobnoustroje, formaldehydy oraz brzydkie zapachy (w tym dym papierosowy). Ważne jest zatem, żeby filtr wymieniać regularnie i utrzymywać go w dobrej kondycji – inaczej sprzęt będzie po prostu nieefektywny. Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej.

Jak-wyczyścić-filtr-węglowy

Czy można myć filtr węglowy?

Najczęstszą zagwozdką dla użytkowników wymienionych wcześniej sprzętów, jest pytanie: jak wyczyścić filtr węglowy? Czy można myć go pod bieżącą wodą albo przy pomocy środków chemicznych? Wbrew pozorom odpowiedź jest trochę bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Wkład z węgla aktywnego ulega stopniowemu wyeksploatowaniu, co oznacza, że z biegiem czasu traci swoje właściwości. Wynika to z jego absorpcyjnego działania, a dokładniej z tego, że może w siebie wchłonąć tylko określoną ilość zanieczyszczeń. Niestety, w większości przypadków umieszczony w środku węgiel nie jest odnawialny i jego umycie wiąże się ze zniszczeniem wkładu. Mowa tutaj jednak tylko o filtrach, które zużywają się w około pół roku.

W nowoczesnych urządzeniach do oczyszczania powietrza – głównie okapach – niektórzy producenci decydują się na stosowanie filtrów węglowych o przedłużonej żywotności (ok. 2 lata). Takie wersje można myć ręcznie pod bieżącą wodą (bez gąbki i detergentów) lub w zmywarce. Trzeba jednak pamiętać, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, wykorzystywane w niewielkiej ilości sprzętów, dlatego przed umyciem filtra należy sprawdzić w instrukcji obsługi, czy producent dopuszcza taką opcję.

Krótko mówiąc, w większości przypadków filtrów węglowych nie można myć. Wynika to ze specyfiki samej części i wówczas tylko wymiana jej na nową przywróci urządzeniu pełną sprawność. Co do zasady – nawet filtry o długiej żywotności należy wymienić w momencie, gdy przestają całkowicie wchłaniać aromaty albo wydają z siebie dziwny zapach.

Jak wyczyścić filtr węglowy

Czyszczenie i odświeżanie filtra węglowego

To, że filtra węglowego nie należy myć, nie oznacza jednak całkowitej bezradności. Można go na bieżąco oczyszczać z zewnętrznych zabrudzeń – kurzu, sierści, włosów i tym podobnych rzeczy. W jaki sposób? Najprostszą opcją jest jego zwyczajne odkurzenie. Sprawdzi się głównie ssawka szczelinowa albo do mebli. Takie czyszczenie zaleca się wykonywać z odpowiedniej odległości – nie za bliskiej, by nie spowodować uszkodzenia wkładu.

Do wydmuchania kurzu ze środka przyda się suszarka do włosów, natomiast zewnętrzne zabrudzenia z pewnością zejdą przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Dbałość o właściwą konserwację filtrów węglowych i ich regularna wymiana to gwarancja, że urządzenia AGD nigdy nie zawiodą efektami swoich działań.

Jak wyczyścić filtr węglowy

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 34

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Waldek

Są filtry węglowe, które można regenerować, Ikea i elektrolux

Waldek

Numer produktu wg oznaczeń Ikea: 004.019.55

Filtr węglowy dzięki płukaniu mniej więcej co trzy miesiące, może być wykorzystywany wielokrotnie i zachowuje swoje właściwości przez około 2-3 lata.

https://www.electrolux.pl/support/support-articles/gotowanie/okapy/filtry-wglowe-w-okapie–czyszczenie-zapewnienie-dugiej-ywotnoci/

4
0
Będę wdzięczny za komentarze.x