Jak naprawić pralkę – tips and tricks

katarzyna | 9 maja 2019

Awaria pralki to jeden z najgorszych koszmarów, który może przydarzyć się właściwie w każdym gospodarstwie domowym. Bez tego przydatnego urządzenia trudno bowiem wyobrazić sobie codzienne życie. Co należy wtedy zrobić? W jaki sposób poradzić sobie z psującym się sprzętem? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać przydatne tips and tricks, które na pewno sprawią, że cały proces przebiegnie szybciej i sprawniej. Jak naprawić pralkę? Oto podpowiedzi.

Krok pierwszy: bezpieczeństwo

W przypadku jakichkolwiek napraw związanych z pralką, czy to tych niewielkich, jak wymiana szuflady na detergenty, czy dość mocno skomplikowanych, jak wymiana amortyzatorów – trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Jest to bowiem urządzenie elektryczne, które w dodatku posiada nieustający kontakt z wodą. Aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem, spalenia podzespołów bądź nawet pożaru, zalecamy:

 • Uważnie zapoznać ze wskazówkami, znajdującymi się w instrukcji obsługi.
 • Zawsze przed przystąpieniem do pracy odłączyć pralkę od wszelkich źródeł zasilania.
 • Zakręcić zawór doprowadzający wodę oraz odłączyć wąż dopływowy i odpływowy.
 • Upewnić się, że wewnątrz bębna nie znajdują się żadne ubrania.
 • Sprawdzić, czy komora dozownika proszku jest opróżniona.

Wszelkie naprawy należy wykonywać suchymi dłońmi i najlepiej w rękawiczkach oraz roboczych ubraniach, aby się nie zabrudzić.

Jak naprawić pralkę

Krok drugi: miejsce

Kolejny istotny element naprawy stanowi wybranie odpowiedniego miejsca do jej przeprowadzenia. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że rozkręcenie urządzenia to wcale nie taka prosta sprawa. Należy posiadać odpowiednio duże pole do manewru, aby bez problemu dotrzeć do wszystkich śrubek czy zaślepek. Poszczególne elementy trzeba również mieć gdzie odłożyć. Jeśli więc łazienka jest mała czy wąska, najlepiej będzie przenieść pralkę w inne miejsce.

 • Wybierz pomieszczenie, w którym jest dobre światło.
 • Zrezygnuj z napraw na drewnianej podłodze bądź panelach, aby przez ewentualne wycieki nie doprowadzić do uszkodzeń.
 • W zależności od rodzaju naprawy, zadbaj o odpowiednio dużo wolnego miejsca.

Należy pamiętać, żeby pod urządzeniem rozłożyć ręcznik lub ewentualnie zawsze mieć go pod ręką, aby na bieżąco ścierać wodę. Może przydać się również płaskie naczynie do spuszczania wody z węży lub bębna.

Jak naprawić pralkę - tips and tricks

Krok trzeci: narzędzia

Kiedy pralka została już zabezpieczona i można zabierać się do pracy, trzeba również przygotować wszelkie niezbędne narzędzia. W przypadku tego urządzenia zazwyczaj wystarczające okazują się te, które każdy ma swoim domu. Producenci stosują raczej standardowe śruby czy nakrętki. Wobec tego warto naszykować:

 • Wkrętak z zestawem końcówek (bitami) w tym końcówkami typu Torx T15 i T20.
 • Kilka rodzajów śrubokrętów krzyżakowych i płaskich, gdyż w zależności od rozkręcanego elementu, mogą się przydać ich różne wielkości.
 • Klucz nasadowy z grzechotką i zestawem końcówek nasadowych (najczęściej używane to 8, 10 i 12), ewentualnie klusze płaskie lub oczkowe.
 • Tradycyjne kombinerki i ewentualnie kombinerki z wydłużonymi szczypcami (płaskoszczypy).
Narzędzia do naprawy pralki

Krok czwarty: naprawy w pralce

Elementów, które mogą zepsuć się w pralce, jest naprawdę dużo. Grzałka, elektrozawór, drzwi, koło pasowe… Z tego względu dobrze jest pamiętać o kilku praktycznych trickach, które ułatwią wymianę, a przy okazji sprawią, że nie będzie ona frustrująca.

 • Śruby i zaślepki warto wkładać do niewielkiego pojemniczka, aby mieć pewność, że się nie zgubią.
 • Dobrze na zaś naszykować miskę, którą podłoży się pod ewentualny wyciek.
 • Modułom elektronicznym, do których przyczepione są przewody, przed wymianą należy zrobić zdjęcie, żeby potem nie było problemów z prawidłowym podłączeniem.
 • Pomoc drugiej osoby zawsze się przyda – na przykład do podtrzymania drzwi przy montażu.
 • Przy okazji naprawy dobrze jest wyczyścić wnętrze urządzenia z wszelkich zanieczyszczeń oraz dokonać przeglądu części, znajdujących się w pobliżu.
Jak naprawić pralkę - tips and tricks

Jak naprawić pralkę? Przykłady

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, pralka jest urządzeniem awaryjnym, ale jej naprawy można podjąć się samodzielnie. Wystarczy tylko posiadać wiedzę na temat usterki. W naszej Bazie Porad prezentujemy instrukcje, udzielamy porad oraz publikujemy wiele filmów instruktażowych, pokazujących krok po kroku, jak usunąć daną usterkę. Biorąc pod uwagę terminy oraz koszt wezwania specjalisty, dobrze wiedzieć, jak naprawić pralkę. Do najprostszych prac, z którymi na pewno poradzi sobie każdy, należy:

 • Czyszczenie filtra – tutaj zazwyczaj wystarczy jedynie otworzyć klapkę, wykręcić filtr, a następnie wyczyścić go i zamontować z powrotem,
 • Wymiana fartucha – ten element dość często się zużywa. Aby dokonać wymiany, w większości modeli wystarczy jedynie zdemontować drzwi i przednią część obudowy, a potem zdjąć fartuch i osadzić nowy,
 • Wymiana szufladki na proszek – to nic trudnego. Zazwyczaj jest ona mocowana na wcisk, dlatego trzeba tylko podważyć ją lub ewentualnie wcisnąć specjalny przycisk, by ją zdemontować,
 • Wymiana paska napędowego – znajduje się on z tyłu urządzenia, na kole pasowym. By wymienić go na nowy, należy odkręcić tylną obudowę, zdjąć stary pasek i założyć nowy.

Choć domowe naprawy na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane i wiele osób boi się za nie zabierać, to w rzeczywistości na spokojnie da się je wykonać we własnym zakresie. Widać to choćby na przykładzie tego, jak naprawić pralkę. Co daje DIY w zakresie sprzętów AGD? Na pewno ogromną satysfakcję oraz zaoszczędzone pieniądze, a także przyczynianie się do zmniejszania produkcji elektrośmieci i w efekcie – pozytywny wpływ na stan planety. Naprawiaj, nie wyrzucaj!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bASIA

czesc kasia

Leszek

Ja bym chętnie to robił. Ale muszę to robić sam, bo cena naprawy łożyska w pralce + cena części to w serwisie fabrycznym 60% wartości urządzenia. Przy uszkodzonym łożysku chcą wymienić cały bęben. Czy macie jakiś filmik jak wymienić łożysko w pralce?

Lidia

Dlaczego palka nie grzeje wody

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x