Jak działa zmywarka?

katarzyna | 29 kwietnia 2021

Zmywarka do naczyń to jedno z najpopularniejszych urządzeń AGD. Wyręcza nas z nieprzyjemnych, rutynowych czynności mycia naczyń i garnków oraz pozwala zaoszczędzić czas. W tym artykule przyglądamy się działaniu tego urządzenia, a także procesom zachodzącym w jego wnętrzu. Sprawdź, jak działa zmywarka!

Główne elementy zmywarki

Właściwie wszystkie zmywarki wolnostojące i do zabudowy składają się z podobnych elementów. Oczywiście w zależności od producenta czy też linii produkcyjnej poszczególne części mogą mieć inną budowę czy też charakterystykę, jednak główne podzespoły pozostają takie same. Najpopularniejsze z nich to:

pompa myjąca

Pompa myjąca – tłoczy wodę wraz z detergentem pod ciśnieniem do ramiona spryskiwaczy, aby umyć umieszczone w komorze naczynia. Krótko mówiąc, odpowiada za obieg wody w zmywarce.

Jak działa zmywarka

Grzałka przepływowa – podnosi temperaturę wody podczas pracy zmywarki, czyli dba o to, aby nastawiony program mycia osiągnął zadaną temperaturę.

Jak działa zmywarka

Ramiona spryskujące – elementy, przez które wydostaje się woda pod ciśnieniem. W zależności od modelu urządzenia spryskiwacz może mieć od 2 do 3 ramion, a w urządzeniach Samsung jest tzw. kurtyna wodna (WaterWall).

pompa odpływowa

Pompa odpływowa – odprowadza brudną wodę z komory urządzenia do instalacji kanalizacyjnej.

Oprócz wymienionych powyżej podzespołów, w każdej zmywarce znajduje się filtr, odpowiedzialny za zatrzymywanie zabrudzeń przed przedostawaniem się do wnętrza sprzętu, co mogłoby spowodować awarię. Są oczywiście także kosze (górny, dolny i na sztućce). W koszach umieszczamy naczynia. W zależności od modelu urządzenia możemy układać naczynia do 2, 3 poziomów plus osobny kosz na sztućce. Niektóre sprzęty oferują regulowane kosze, dzięki czemu dopasowujemy ich wysokość do wielkości naczyń.

Zasada działania zmywarki

Jak działa zmywarka? Wbrew pozorom, ten proces nie jest szczególnie skomplikowany, choć taki może się wydawać. Cały cykl rozpoczyna się od umieszczenia naczyń w koszach, co należy zrobić w taki sposób, aby na siebie nie nachodziły – wówczas brud nie zostałby usunięty do końca. Następnie trzeba wsadzić tabletkę do dozownika i nacisnąć przycisk z wybranym programem. Wtedy rozpoczyna się magia.

Jak działa zmywarka

1. Najpierw woda pobierana jest z instalacji do wnętrza zmywarki. Za jej pobór odpowiada elektrozawór, umieszczony na wężu, bądź też Aquastop. Zmywarka nabiera wodę w ilości określonej przez program, a dzięki tym elementom nie napływa jej za dużo.

Jak działa zmywarka

2. Silnik w zmywarce napędza pompę myjącą, która następnie tłoczy wodę do ramion spryskiwaczy. Dzięki otworom w ich powierzchni woda natryskiwana jest pod różnym kątem i trafia do wszystkich zakamarków komory.

grzałka

3. Grzałka podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury (około 30 – 60 stopni Celsjusza, w zależności od programu). Za kontrolę ciepła odpowiada czujnik NTC (temperatury).

Jak działa zmywarka

4. Za pomocą dozownika detergentów w odpowiednim momencie wypuszczana jest tabletka myjąca lub kostka 2w1, która ma za zadanie rozpuścić zabrudzenia na naczyniach. Dalszy krok to sukcesywne odprowadzanie brudnej wody i płukanie w trakcie mycia.

płukanie naczyń w zmywarce

5. Pod koniec odbywa się płukanie ostateczne. Tutaj dodatkowo używany jest nabłyszczacz, który niweluje zacieki na naczyniach. Potem pompa odpływowa odprowadza wodę do kanalizacji.

Jak działa zmywarka

6. Ostatni proces to suszenie. Wówczas uruchamia się wentylator osuszający i drobinki wody wyparowują z naczyń, aby były one gotowe do schowania do szafki. Przedostatni etap mycia polega na odprowadzeniu brudnej wody do kanalizacji.

O zakończonym cyklu urządzenie poinformuje sygnałem głosowym lub świetlnym.

Zmywarka przeprowadza 3 etapy czyszczenia

Domowe urządzenia zmywające naczynia działają bardzo podobnie do pralek automatycznych. Wykorzystują 3 etapy zmywania, aby skutecznie pozbyć się brudu i osadów, resztek jedzenia oraz plam:

  • Wstępne płukanie, czyli uderzenie ciepłą wodą w celu zmoczenia naczyń. Trwa zaledwie kilka minut. Opcja polecana szczególnie do trudnych zabrudzeń i naczyń, które długo leżały w zmywarce. Nie występuje we wszystkich modelach;
  • Mycie zasadnicze – główny cykl zmywania, w którym woda jest podgrzewana i dociera do wszystkich naczyń oraz sztućców. Proces trwa od 20 do 60 minut. Pod koniec brudna woda trafia do węża odpływowego;
  • Płukanie – na naczynia spływa gorąca woda z sieci i opłukuje zalegającą pianę. Również trwa od 20 do 60 minut.

To, jak działa zmywarka w głównej mierze zależy od sposobu dbania o nią. Konserwacja i pielęgnacja urządzeń to połowa sukcesu do ich poprawnego funkcjonowania oraz niezawodności. Pamiętaj, żeby regularnie wykonywać proces odkamieniania oraz czyścić filtr.

Zobacz więcej naszych artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 130

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
52 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
stachu

xd

Justi

Na czym polega proces odkamieniania w zmywarce? Pytam bo powyżej w artykule jest zalecany taki proces a nie bardzo wiem o co chodzi.

Justi

Dziękuję bardzo! Pozdrawiam!

Bartłomiej

Witam! Podczas ostatniego mycia zmywarka wyłączyła się, siłownik do dozownika tabletki cały czas otwiera klapkę. Słychać stukot w elektozaworze. Moduł sterowania nie działa.

Tomek

Zmywarka Bosch. Zaczyna cykl (30 minut), napełnia się woda, po ok 2-3 minutach włącza się sygnał końca cyklu, wypuszcza wodę i po praniu!!! Co może być przyczyną?!

Beata

Witam ,gdzie w zmywarce znajduje się sensor załadunku, jak zmywarka to określa 🙂

Piott

Witam mam zmywarkę beko DIN 36421 zmywarka myje normalnie ale 15 minut przed końcem jakby kończyła cykl wypompowuje wodę i już dalej program nie idzie. Wiązka na drzwiach jest dobra. Pompa i silnik też wszystko wyczyszczone. Moduł sterowania wymieniony na nowy. Tryb testowy nie pokazuje błędu. Jak może być przyczyną nie kończenia programu

Piotr

Dwa lata używam zmywarki BEKO DIN48530. Ogólnie rzecz biorąc działa ale po momentach kiedy kończą się poszczególne cykle mycia śmigłami to dziwnie buczy albo warkoczy. Nie sądzę, że to wina zaworu pobierania wody bo na początku gdy ją pobiera nie słychac takiego dźwięku. Podczas mycia słychać tylko obracanie śmigieł i szum wody. Dlatego myślę, że pompa myjąca działa ok. Śmigła się obracają bo zaglądałem. Tuż po zatrzymaniu pojawia się około 20 sekund warkotu. W momencie kiedy wyrzuca wodę, czyli wtedy kiedy działa pompa wypompowująca też nie słychać żadnych niepokojących dźwięków. Jaki podzespół może generować taki dźwięk?

Piotr

Dziękuję za sugestię ale czy gdyby był uszkodzony to przełączanie wody na górne śmigło a nastepnie na dolne by działało? Bo jak na razie oba się obracają.

Piotr

Witam
Mam problem ze zmywarką whirpool WFC 3C26. Nie pobiera tabletki, nie podgrzewa wody i skraca program. Sprawdziłem grzałkę i pompę, jest wporządku. Czy czujnik zmętnienia mógłby powodować takie objawy? W tej zmywarce chyba jest jakby jeden czujnik zmętnienia i temperatury w jednej obudowie – chyba że się mylę. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Piotr

Dziękuję bardzo. Zamawiam czujnik w takim razi ei zobaczymy co dalej.

Wiesław

Czy można dodać coś o płaszczu wodnym oraz zbiorniku soli?

MAREK

Zmywarka Elektrolux ESF 45010 pobiera wodę myje do momentu kiedy ma wypompować brudną wodę zatrzymuje się kontrolki sygnalizują brak możliwości wypompowania wody.
Po otwarciu drzwiczek i ostudzeniu wody i odczekaniu kilkudziesięciu minut startuje wypompowuje wodę i pracuje do momentu wypompowania wody z płukania znowu odczekanie kilkudziesięciu minut i kończy cały program. Naczynia po zmywaniu są bardzo gorące. Czy przyczyną może być termostat ?. Proszę o pomoc

Monika

Witam, mam nową zmywarka firmy Kernau, drzwi zamykające nie opuszczają się do końca i jest problem z wkładaniem naczyń. Czy jest jeszcze dodatkowe zabezpieczenie,którego mogłam nie zauważyć przy podłączaniu?

Kazimierz

Jaka ????? ……..Wiązka przewodów do do zmywarki Bosch
zmywarka e-nr sps45m102e/46

Są jeszcze takie dane na urządzeniu gdzie są łączone przewody
9 001 276 612
WKTT AI 07 03
24.11.18 09.08. 08
Typ PD(220-230) V AC
RPG 70040

Krzysztof

Problem ze zmywarką Amica ( niestety nie znam modelu) ,przy każdym programie ,zmywarką pobiera wodę i dalej już nic się nie dzieje. Co mogło ulec awarii ,pompa myjąca,silnik zmywarki….?
Jeśli można prosić o podpowiedź będę wdzięczny.

Krzysztof

Bardzo dziękuję za informację.

Jarek

Zmywarka Amica ZWM 415 W
Zmywarka, wydaje się, że pracuje normalnie przez około 1,5 h (w programie „Codzienny”). Potem zaczyna piszczeć i migają kontrolki „Codzienny” i „Eco”. Naczynia są umyte, ale widać resztki piany. Nie dochodzi do fazy suszenia/wygrzewania naczyń. Podobnie zachowuje się, gdy uruchomię program płukania – po jakimś czasie są te same objawy : piszczenie i miganie.
Grzałka jest sprawdzona i ma 29 omów. Czujnik ciśnienia, który jest szeregowo połączony z grzałką też działa.
W instrukcji obsługi nie ma takiego kodu błędu jak opisany.
Co może jej dolegać?

Jarek

Zmywarka Amica ZWM 415 W
Zmywarka, wydaje się, że pracuje normalnie przez około 1,5 h (w programie „Codzienny”). Potem zaczyna piszczeć i migają kontrolki „Codzienny” i „Eco”. Naczynia są umyte, ale widać resztki piany, temperatura w środku chyba za niska. Nie dochodzi do fazy suszenia/wygrzewania naczyń. Podobnie zachowuje się, gdy uruchomię program płukania – po jakimś czasie są te sama objawy : piszczenie i miganie.
Grzałka jest sprawdzona i ma 29 omów. Czujnik ciśnienia, który jest szeregowo połączony z grzałką też działa.
W instrukcji obsługi nie ma takiego kodu błędu jak opisany.
Co może jej dolegać?

Tomek

Dzień dobry. Mam problem ze zmywarka Whirlpool wic 3c26. Wiem że podobne tematy były poruszane ale przedstawię swoję obserwacje. Wyskakuję mi błąd 15 albo błąd 2. Zmywarka chcę odpompować wodę a w zmywarke nie ma wody. Wlałem szklankę wody i ją odpompowalo do kanalizy i nadal chce odpompować cały czas pracuje mimo że w zmywarce nie było już wody. Czy to jest na pewno wadliwa pompa myjąca

Andrzej

Amica Comfort Aqua Spray AAA. Wodę pobiera, lecz wsadu nie myje. Po otwarciu drzwi/po myciu „bucha” ciepła para. Filtry – czyste, pływak styropianowy – okej. Po położeniu zmywarki na bok (aby dostać się do styro-pływaka) – udało się i wykonała jedno mycie! Myślałem, że już po problemie! – niestety nie, naczyń znowu nie myje

Andrzej

Dzień dobry! Pani Katarzyno – dziękuję za odzew!”…wykrywa wyciek i nie przeprowadza dalej cyklu” – niestety cały cykl (zapewne bez wody, gdyż naczynia są nieumyte) – przeprowadza. Myślałem, że skoro wodę usunęła – zapewne już na początku cyklu, to powinna zatrzymać mycie (bo nie ma wody!), a tu moje zdziwienie – cały cykl do końca przebiega. Dziwne – skoro „pozbyła się” wody – to co podgrzewa?! – „powietrze”?!

Andrzej

Nie ma żadnej tabliczki znamionowej, z przodu napisy to: Amica Comfort Aqua Spray AAA.
Mam jeszcze kartę gwarancyjną (in blanco), oraz instr obsługi! W tej instrukcji nic o modelu nie znalazłem. W inecie – „na oko” identyczna, to: ZWA 6648 W.

Andrzej

Pani Katarzyno! Raz jeszcze – dziękuję za zainteresowanie moim problemem i za podpowiedzi! Sprawdzę i dam znać!
Pozdrawiam!
Andrzej

Andezej

Jest to prawdopodobnie ZWA6648W. „Prawdopodobnie”, gdyż model „ustaliłem” na podstawie zdjęć w internecie. Ani na zmywarce, ani w karcie gwar jak i instr obsługi – nie ma modelu zmywarki.

Krzyś

Zmywarka hotpoint ariston. Rozkręciłem wszystkie elementy zmywarki, które można znaleźć otwierając ją od dołu. Znalazłem kawałek szkła w wirniku blisko odpływu. Skręciłem wszystko, podłączyłem zmywarkę i załączyłem. Zmywarka rozpoczyna pracę, po czym staje. Dioda on/off mruga oraz na wyświetlaczu mruga cyferka 3. Woda stoi. Przy włączonym zasilaniu cały czas również słychać ciche pykanie. Zakładam, że to z tego silniczka odpowiadającego za otwieranie/zamykanie zaworu trójdzielnego. Nawet wtedy kiedy zmywarka jest wyłączona. Wiecie może co popsułem w trakcie czyszczenia elementów? Będę wdzięczny za porady. Zakładam, że coś mogłem źle złożyć i nie działa tak jak powinno, albo coś mogłem uszkodzić.

Marek

Mam zmywarkę Indesit DSG 051.Po jakimś czasie od otwarcia eletrozaworu mijają dwie skrajne diody .Zmywarka nie zmywa Co może być przyczyną

Sylweriusz

Mam zmywarkę Siemens SE25E865EU. Jest tam taka ikonka kropel wody. Ostatni z programow na pokretle. Trwa 19 minut. Plucze nqczynia. Czy mogę go uzyc po zmywaniu naczyn na sam koniec? Zeby oplukac dodatkowo. Czy program ten wykorzystuje czysta wode?

Aleksandra

to jest wstępne płukanie zimną wodą, niestety nie jestem pewna czy urządzenie po tym cyklu suszy naczynia, trzeba by sprawdzić

Dagmara

Bardzo proszę o jakąś podpowiedz….wskazówkę. Pozdrawiam

Dagmara

Witam. Mam pytanie jak mogę zamontować uszczelkę bo stara uległa zniszczeniu….chodzi mi o uszczelkę na dole drzwi a nie tą ktora jest dookoła nich.

Aleksandra

proszę zerknąć tutaj: https://youtu.be/bV6DTsFmRCI

Paweł

Dzień dobry

orientujecie się Państwo z jakiego materiału zrobione jest dno zmywarki DSG 5741 XN? Mam dziurkę w dnie zmywarki wielkości średnicy szpilki i zastanawiam się czy i jak to zlutować. Niestety kleje starczają na 2 tygodnie.

Paweł

proszę o jakąś odpowiedź.

Aleksandra

jeżeli chodzi o zbiornik: https://north.pl/karta/zbiornik-do-zmywarki-indesit-dsg5741nx,DGZ-IZ-CMMQ-B4B.html to jest on plastikowy. niestety nie wiemy, jakich dokładnie polimerów użył producent, ponieważ takie informacje nie są udostępniane. natomiast jeżeli chodzi o całą komorę myjącą to najczęściej jest wykonana z aluminium, ale nie możemy nic zagwarantować, bo producenci niechętnie dzielą się takimi informacjami

Pawel

Komory myjace sa z tanszych gatunkow stali nierdzewnych. Aluminium nie nadaje sie gdyz nie jest odporne na substancje alkaliczne, a wiekszosc tabletek do zmywarek jest alkaliczna. Z kolei stal nierdzewna stosowana w zmywarkach nie jest odporna na oddzialywanie chlorkow stad zalecenie aby po uzupelnieniu soli w zmiekczaczu wody uruchomic zmywanie – ma to na celu usuniecie resztek solanki i ziarenek soli z zmywarki co zapobiega korozji elementow wykonanych z stali nierdzewnych. Nie istenieje stal nierdzewna odporna na wszystko, tego typu stal sama siebie chroni przed korozja poprzez utorzenie na swojej powierzchni warstwy tlenkow o zwartej strukturze.

Pawel

Elementy metalowe zmywarek sa z stali nierdzewnych.
Otwor rozwiercic do 4mm, i zaslepic sruba z stali nierdzedwnej, pod leb sruby dac troche mocnego kleju do gwintow, to samo pod nakretke.
Po naprawie zmywarke zostawic na 24h aby klej zwiazal.

Najczesciej korozja spowodowana jest pozostawieniem ziarenek soli po jej uzupelnieniu. Dlatego po uzupelnieniu soli nalezy uruchomic zmywanie aby usunac z komory resztki soli i solanki.

Edward Nycz

Zmywarka Electrolux ESL 8610 RO, PNC 911437305/12
Nie kończy płukania ostatecznego
Nie odprowadza brudnej wody
Nie suszy naczyń.
Układ elektroniczny został wymieniony !
Jaką część zapasową kupić ?

Aleksandra

Trudno powiedzieć, to może być grzałka albo pompa.

Edward

Bardzo proszę o podanie cen obu wymienionych podzespołów.

Aleksandra

Proszę napisać na [email protected] i wysłać zdjęcie tabliczki znamionowej, nasi konsultanci dobiorą części

52
0
Będę wdzięczny za komentarze.x