Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach robienie prania to proces bajecznie prosty. Istnieją przecież zaawansowane technologicznie pralki, skuteczne środki, pięknie pachnące płyny… Co jednak zrobić, gdy zakupi się nowe urządzenie albo pojedzie w gości i nie wiadomo, gdzie wsypać proszek do prania, włożyć kapsułkę bądź wlać żel? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Gdzie włożyć kapsułkę do prania?
Kapsułki w ostatnich latach stały się niezwykle popularną alternatywą dla tradycyjnego proszku. Są bowiem o wiele łatwiejsze w użyciu, gdyż nie trzeba się zastanawiać, ile detergentu należy odmierzyć i gdzie go wsypać. Ot, wystarczy wyciągnąć jedną sztukę preparatu z opakowania i… No właśnie.
Najważniejszą zasadą jest to, aby kapsułkę położyć na dnie bębna – jeszcze zanim wrzuci się do niego pranie. Ubrania powinny przykrywać produkt, aby miał szansę dobrze się rozpuścić. W innym przypadku, np. gdy zostanie umieszczony w bębnie na końcu, może zawieruszyć się wśród tkanin i spowodować, że nie zostaną one dobrze wyprane.
Gdzie wsypać proszek do prania?
Dozownik proszku w pralce zazwyczaj podzielony jest na trzy komory. Z takim ułożeniem spotkasz się między innymi w produktach marki Amica, Samsung, Bosch, Beko, Candy. To, do której przegrody należy wsypać proszek, zależy od oznaczeń, umieszczonych w jej wnętrzu lub na obudowie. Podział wygląda następująco:
- Ikona kwiatka – komora na środek zmiękczający (płyn do płukania),
- Symbol I lub 1 – środek piorący dla prania wstępnego,
- Symbol II lub 2– środek piorący dla prania zasadniczego (proszek do prania).
Komora detergentów w pralce Amica ⇑
Komora detergentów w pralce Samsung ⇑
Szuflada detergentów w pralce Bosch ⇑
Komora detergentów w pralce Indesit ⇑
Producenci stosują także półokrągłe komory na proszek. W nich zazwyczaj budowa wygląda na nieco bardziej skomplikowaną, ponieważ w środku może znajdować się wyjmowany dozownik na wybielacz.
Komora detergentów w pralce Hotpoint Ariston ⇑
Jeśli masz wątpliwości, do której przegródki wsypać proszek w swojej pralce, bo symbole wytarły się lub są niewidoczne, poszukaj informacji w instrukcji obsługi. Gdy jej nie posiadasz – spisz numery pralki z tabliczki znamionowej i znajdź dokument w internecie. Gwarantujemy, że producent na pewno umieścił tam opis poszczególnych elementów komory dozownika.
Gdzie wlać żel/płyn do prania?
Zazwyczaj butelki z żelem do prania zawierają w zestawie plastikowy dozownik (w postaci kubeczka, nakrętki). Do niego należy wlać odpowiednią ilość środka (w zależności od zaleceń producenta), a następnie ustawić go na dnie bębna. Dopiero później wrzucamy ubrania do pralki.
Preparatu nie powinno się wylewać prosto na ubrania, gdyż może on powodować tworzenie się plam. W teorii nie zaszkodzi, jeśli umieści się go w komorze na proszek do prania, jednakże najlepsze rezultaty uzyska się po zastosowaniu metody kubeczkowej.
Pamiętaj, że aby Twoje pranie było czyste i pachnące, komorę dozownika należy regularnie przecierać z wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości po detergentach. Nie zapomnij również o podstawowej zasadzie konserwacji pralki, czyli czyszczeniu filtra. Powodzenia!
Zobacz więcej naszych artykułów:
Co to za niebieskie części w dozowniku do płukania w pralce Sharp?
Są to elementy syfonu dozownika na detergenty.
Wszystko fajnie tylko co w momencie kiedy moja pralka eco bubbel samsung pobiera płyn do płukania ale pranie wcale nie pachnie. Gdzie leży błąd lub awaria
U mnie to samo, czekam aż będzie ostatnie płukania wlewam płyn i pranie nie pachnie
Nadmiar wilgoci w urządzeniu tworzy pleśń, która może powodować taki stan. Warto przeprowadzić gruntowne czyszczenie urządzenie. Sprawdzenie filtrów pompy odpływowej i węża dopływowego, wyczyścić ze złogów szufladę na detergenty wraz z komorą. Przeprowadzić pranie konserwacyjne pralki. By zapobiec ponownie takiej sytuacji warto zawsze po każdym wykonanym cyklu pozostawić szufladę i drzwiczki uchylone.
U mnie to samo
mam 37 lat i robię 1 raz pranie Mame mame pomóż 🙁
muahahahaha ty debilu!!
Ty wcale nie grzeszysz mądrością.
Zamiast człowiekowi pomóc, to pisząc Swój kometarzach pokazujesz poziom -0! 🙂 (Jeżeli tu wszedłeś, to jesteś takim samym debilem)