Drzwi pralki skrzypią

katarzyna | 10 sierpnia 2017

Skrzypiące drzwi pralki, choć niezbyt groźne dla sprawności całego urządzenia, mogą być uciążliwe. Jeśli mamy z nimi problem warto będzie jak najszybciej pozbyć się usterki, tym bardziej, że nie jest to ani szczególnie trudne, ani kosztowne. Gdzie może znajdować się przyczyna tego, że drzwi pralki skrzypią i jak możemy pozbyć się tego irytującego objawu?

Zanieczyszczenie zawiasów pralki

Jeśli drzwi pralki skrzypią, to przyczyny należy szukać przede wszystkim w zawiasach. Spróbuj zdemontować drzwi i sprawdzić, czy do zawiasów nie dostały się żadne zanieczyszczenia – piasek, kurz lub cokolwiek innego – po czym postaraj się jak najdokładniej je oczyścić i nasmarować.

Wytarcie się smaru

Skrzypienie często wynika z tego, że smar który pierwotnie pomagał im w płynnej pracy po prostu się zużył. Jeśli samo przeczyszczenie zawiasów nie pomogło spróbujmy je naoliwić. Zadanie to nie należy do trudnych – wystarczy kilka kropli smaru, aby przywrócić drzwiom prawidłowe funkcjonowanie.

Źle wyregulowane zawiasy pralki

Skrzypienie może również wynikać z tego, że drzwiczki nie zostały prawidłowo zamontowane. Zwróć na to uwagę zwłaszcza, jeśli pralka nie jest fabrycznie nowa i była już wcześniej naprawiana. Regulacja zawiasów nie jest trudna, ale wymaga żmudnego stosowania metody prób i błędów, aż do znalezienia takiego ustawienia w którym drzwi przestaną skrzypieć.

Uszkodzony fartuch pralki

Jeśli jednak masz pewność, że to nie zawias odpowiada za skrzypienie, jednym z możliwych winowajców jest fartuch pralki. Z jego wymianą nie warto zwlekać, bo jeśli skrzypi to wkrótce może zacząć przeciekać.

Uszkodzony pasek napędowy

Pasek napędowy to element, który z czasem zaczyna się zużywać – może się rozciągnąć lub zwyczajnie pęknąć. Poluzowany pasek przestanie trzymać się powierzchni, co spowoduje różnego rodzaju dźwięki, jak właśnie skrzypienie czy trzaskanie. Zsuwający się pasek powinien zostać wymieniony.

Obce elementy w bębnie

Piorąc ubrania z metalowymi elementami, guzikami czy zapominając opróżniać kieszenie, musisz liczyć się z ryzykiem przyblokowania urządzenia. Takie luźne elementy mogą spowodować np. zatkanie filtra, ale też zahaczyć o bęben i być źródłem dziwnych dźwięków, jak właśnie skrzypienie.

Zużyte sprężyny

Winowajcą dziwnych dźwięków mogą być także zużyte sprężyny, które ocierając się o obudowę, wydają skrzypiący odgłos. W takim wypadku należy sprawdzić gniazdo i zawleczki.

Pralka skrzypi przy wirowaniu

Jak widzisz, skrzypiąca pralka wynika zazwyczaj z drobnych usterek, których samodzielna naprawa nie powinna być problemem. Starając się dojść do źródła hałasu, powinieneś zacząć od sprawdzenia zawiasów – są one najczęstszym powodem skrzypienia. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas je nasmarować.

Aby zapobiec zahaczaniu ostrych elementów odzieży o bęben, zastanów się nad używaniem materiałowych woreczków, np. do prania bielizny lub butów. Odpadające kawałki ubrań mogą niestety siać poważniejsze szkody, niż tylko skrzypienie.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x