Jak sortować pranie?

katarzyna | 13 kwietnia 2021

Pranie to czynność, która towarzyszy nam na co dzień, choć zazwyczaj nie przywiązujemy do tego większej wagi. Wrzucamy ubrania do pralki i włączamy odpowiedni program. Okazuje się jednak, że czasem może być to niemałe wyzywanie. Jedną z ważniejszych rzeczy jest segregacja ubrań. Jak więc sortować pranie tak, żeby zrobić to szybko i sprawnie? Sprawdź w naszym artykule!

Czytaj metkę!

Pierwszy krok to skontrolowanie, czy dane ubranie może w ogóle zostać wyprane w pralce. Pamiętaj, że istnieją materiały, które nadają się wyłącznie do prania ręcznego – dlatego że w pralce mogą się rozciągnąć, zmechacić lub zwyczajnie zniszczyć. Dlatego tak ważna jest pierwsza segregacja na rzeczy, które można prać w pralce i te, których nie można tam w ogóle umieszczać.

Jeżeli chodzi o delikatne tkaniny (np. jedwab, koronkę), zaleca się używać specjalne worki do prania z siateczki, dzięki którym jest mniejsza szansa na ich uszkodzenie. Warto stosować także odpowiednie programy, przygotowane przez producenta, które posiadają mniejszą ilość obrotów czy niższą temperaturę.

Podział na kolory

Podstawowym podziałem materiałów przed wykonaniem prania jest oczywiście podział kolorystyczny. Wykonuje się go ze względu na to, by nie doszło do zafarbowania tkanin w bębnie. Najczęściej stosuje się wymienioną poniżej klasyfikację:

Jak sortować pranie

Białe – białe ubrania wymagają szczególnej troski, ponieważ szybko szarzeją. Dlatego pierz je wyłącznie z białymi i unikaj dodawania jasnych, pastelowych kolorów.

Jak sortować pranie

Jasne – często zwane „kolorowe”, czyli materiały beżowe, różowe, szare. Nie należy ich prać z ciemnymi, aby nie zafarbowały na ciemny kolor, ani z białymi, by nie zabarwiły białych tkanin.

sortowanie prania

Czerwone – materiały w kolorze czerwonym i jego pochodnym posiadają często intensywny pigment, co grozi zafarbowaniem. Dlatego uważaj, kiedy pierzesz czerwone tkaniny. Sprawdź, czy w kontakcie z wodą puszczają kolor.

Ciemne – czyli tkaniny czarne, granatowe, ciemnobrązowe. Wydają się być najbezpieczniejsze, ale niestety często płowieją. W związku z tym podczas prania ciemnych tkanin warto zastosować proszek dla ochrony koloru.

Jak sortować pranie – materiały

Kolejną zasadą jest sortowanie ubrań ze względu na materiał, z którego są one wykonane. Taką metodę stosuje się szczególnie w przypadku skrajnych tkanin (np. syntetyków i wełny), ponieważ wymagają zupełnie innych ustawień (temperatury czy prędkości obrotów w trakcie wirowania).

  • Tkaniny bawełniane i lniane – bawełna, ze względu na to, że jest najbardziej popularnym gatunkiem tkaniny, posiada najwięcej programów w pralce (np. kolorowa, biała). Tego materiału bardzo często używa się do produkcji ubranek dziecięcych. Warto więc dostosować rodzaj programu do zaleceń producenta na metce;
  • Tkaniny delikatne oraz wełna – tak jak wcześniej wspomnieliśmy, przy wrażliwych ubraniach często potrzebne będą woreczki, które zagwarantują ich bezpieczeństwo podczas cyklu. Nowsze modele pralek są za to wyposażone w programy parowe czy powietrzne, np. ActiveOxygen, które odświeżają tkaninę bez stosowania detergentów, a więc nie trzeba jej tak często prać;
  • Tkaniny syntetyczne – czyli inaczej poliakryl, poliamid, poliester, polipropylen, oraz lycra i elastan. Te materiały można prać w standardowych temperaturach.

Wiedza o tym, jak sortować pranie, jest przydatna głównie dlatego, że pomaga przedłużyć życie ubrań. Kiedy są czyszczone w prawidłowy sposób, wolniej się zużywają, a co za tym idzie – nie trzeba kupować nowych. Oprócz klasycznych podziałów, istnieje również kilka innych zasad, na przykład – ubrania z dużymi nadrukami lepiej prać ręcznie, aby nie popękały. Tekstylia oraz ręczniki czy ściereczki warto zaś prać osobno.

Jak-sortować-pranie

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x