Dlaczego zbiera się lód w lodówce?

katarzyna | 23 marca 2020

Lód na tylnej ścianie lodówki to nie jest dobry znak, a pierwszą oznaką tego, że może się pojawić, jest zbierająca się na dnie urządzenia woda. Kiedy zamarza, zaczyna negatywnie wpływać na działanie wielu podzespołów, co w efekcie może doprowadzić do poważnej awarii. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec.

Lód w lodówce a codzienne użytkowanie

Skraplanie się wody na tylnej ścianie komory lodówki to zjawisko całkowicie normalne, trzeba jednak pamiętać, że powinno mieścić się w granicach normy. Dopuszczalna jest delikatna warstwa wilgoci lub kilka widocznych kropel, które są następstwem standardowego korzystania z urządzenia. Skąd bierze się woda?

Po pierwsze – z częstego otwierania drzwi. Urządzenie, jakim jest chłodziarko-zamrażarka, to podstawowe wyposażenie każdej kuchni i siłą rzeczy, w ciągu dnia nie da się uniknąć zaglądania do środka. W efekcie dochodzi do wymiany temperatur i ze względu na kontakt z ciepłym powietrzem, w komorze zaczyna skraplać się woda. Można również zauważyć dłuższą pracę sprężarki, która chce zapewnić urządzeniu właściwe chłodzenie, a co za tym idzie – krople zamarzają.

Co więcej, na tworzenie się wody oraz lodu wpływa także wiele innych czynników, np. temperatura otoczenia. Jeżeli jest zbyt wysoka, czyli chociażby latem, to lodówka będzie chłodzić o wiele intensywniej. Swoją rolę odgrywają także produkty, wkładane do środka. Ważne jest, aby nie były ciepłe, ponieważ wewnątrz komory dojdzie do parowania. Składniki, które zawierają w sobie dużo wody, warto wkładać do specjalnych szuflad typu BioFresh.

Pojawienie się lodu w lodówce nie musi równać się z awarią czy złym działaniem. Czasami oznacza to, że sprzęt jest po prostu nieodpowiednio użytkowany. W instrukcji, dołączonej do urządzenia, zawsze są wyszczególnione najważniejsze zasady dotyczące przechowywania żywności oraz właściwego użytkowania jego funkcji.

lód-w-lodówce-e1551962659734-683x1024

Nieszczelność drzwi

Pojawienie się lodu może też niestety świadczyć o awarii którejś części lodówki. Najbardziej banalną, a zarazem najprostszą przyczyną do sprawdzenia, jest uszkodzona uszczelka drzwi. Odpowiada ona za prawidłowe doleganie drzwiczek do komory i jeśli jest przerwana, zużyta lub pokruszona, wówczas ze środka będzie uciekał chłód. Zaleca się również skontrolować zawiasy – czasami trzeba je wyregulować, szczególnie jeśli na balkonikach są poustawiane ciężkie butelki.

uszczelka drzwi

Uszkodzony termostat

Części, związane z kontrolowaniem temperatury wewnątrz lodówki, stanowią podstawę do jej prawidłowego funkcjonowania. Jeśli termostat przestanie odczytywać właściwe informacje o tym, ile stopni jest w komorze, poda dalej błędne dane i co za tym idzie – urządzenie albo zacznie działać bez przerwy, albo będzie wyłączało się po kilku sekundach. Termostat ma wpływ na załączanie się wielu innych podzespołów, np. sprężarki, dlatego w przypadku awarii – trzeba go koniecznie wymienić.

Dlaczego zbiera się lód w lodówce

Moduł sterujący a lód w lodówce

Serce chłodziarko-zamrażarki stanowi moduł sterujący, który kieruje działaniem innych podzespołów. Niestety, przez problemy w dostawie prądu albo zwarcie, wynikające z uszkodzenia innej części, może się przepalić. Wtedy dochodzi do zaburzenia pracy całego urządzenia, zaczynając od problemów ze światłem czy panelem sterowania, aż po zbyt niską temperaturę. Jeśli zbiera się lód w lodówce, warto skontrolować również moduł, choć ten, ze względu na trudność naprawy, najczęściej wymaga ingerencji specjalisty.

moduł sterujący

Jaką lodówkę wybrać, aby nie osiadał w niej szron? Można skorzystać z popularnych w ostatnich latach modeli no-frost. Minusem tego rozwiązania jest niska wilgotność i co za tym idzie, szybkie wysychanie żywności.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 259

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
40 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Łucja

Dlaczego lodówka Wirpol napl

Łucja

Co pół roku tak się dzieje z lodówka na plecach w lodówce jest bardzo duży lód co mam zrobić

Luiza

A jaki model Pani posiada? Proszę o dane z tabliczki

Łucja

5YearsFREEGUARANTEEON Motor/Com Pressor

Martyna

Niestety nie są to dane lodówki.
Przesyłam informację gdzie można odnaleźć tabliczkę znamionową lodówki: https://north.pl/baza-porad/tabliczka-znamionowa-lodowki/.

Łucja

Wchilpol Sp40801EU1

Barbara

W lodówce indesit zbiera się szron na tylnej ścianie po tygodniu od rozmrażania Ok.2 cm co może być przyczyną tego?

Magda B.

Któryś z elementów opisanych w tym artykule. Proszę sprawdzić czy uszczelka dobrze przylega, czy nie jest uszkodzona, czy zawiasy się nie rozregulowały.
Kolejnym elementem do sprawdzenia jest termostat.

Aga

jak sprawdzić termostat?

Magda B.

Można zastosować metodę schładzania kapilary termostatu. Jeśli odwrócimy pojemnik ze sprężonym powietrzem, dezodorantem lub nawet z lakierem do włosów, i będziemy delikatnie je dozować, to uzyskamy ciekły azot. Jego krople błyskawicznie schłodzą kapilarę. Dzięki temu na dwóch stykach będziemy mogli sprawdzić rozwarcie układu. Jeśli kapilara się odpowiednio schłodzi, usłyszymy charakterystyczne ,,kliknięcie”, na stykach nastąpi rozwarcie, a multimetr nie będzie pokazywał ciągłości układu.

Zofia

W lodówce zbiera się snieg co jest przyczyną jest to lodówko zamrażarką polar

Danuta

Dlaczego zbiera się lód w pierwszej szufladzie zamrażarki i na tacy szybkeego mrożenia

Daro

Artykuł generalnie spisany z instrukcji obsługi i tabeli z kodami awarii, z całym szacunkiem Pani Autor nie ma za bardzo pojęcia o temacie, więc nie rozumiem po co się za to bierze. Lód w lodówce bez funkcji odszraniania bierze się najczęściej z zatkanej dziurki w tylnej ścianie lodówki w takiej rynience, zlewce. Woda ściekająca po ściance lodówki odprowadzana jest a przynajmniej powinna do miski umieszczonej na agregacie skąd jest odparowywana. Jedną z przyczyn może też być ustawienie lodówki np. w zbyt szczelnej wnęce bez odpowiedniej wentylacji, agregat pracując wydziela ciepło, które powinno być odprowadzane w nadmiarze (mimo tego że ciepło… Czytaj więcej »

Grzesiek

Dobrze opisane. Nie mogę znaleźć przyczyny , otwór spływowy drożny , a do 2 dni od rozmrożenia lodówki pojawia się lód, oczywiście zamarza otwór spustowy i tak non stop.

zygmunt999

Nie ma związku pomiędzy złym oddawaniem ciepła przez lodówkę, a lodem na tylnej ściance od wewnątrz. Lód powoduje że agregat chodzi non stop, to samo może spowodować postawienie lodówki tuż przy ścianie. Tu kończą się podobieństwa. Zatkany odpływ czasem może być przyczyną lodu w rynience (prędzej wody w lodówce), ale nie jest przyczyną lodu na całej ściance tylnej. Wg. mnie dobrze napisano, że przede wszystkim należy szukać przyczyny w nieszczelnościach, we wkładaniu produktów bez opakowań, w częstym otwieraniu lodówki na dłuższy czas. Stąd sie bierze wilgoć w lodówce. Ale … przykład przedmówcy dot. „domów kopułowych” wyjaśnia sprawę. Mamy tu do… Czytaj więcej »

Aga

jak odnaleźć otwór odpływowy na tylnej ścianie nie widać go w Siemensie, jest tylko taki szeroki panel?

Magdalena

Beko,n0 frost i szron na tylnej ścianie.)lodówka ma 2 m-ce).Wg.mnie działa normalnie,poza tym szronem.Jakieś sugestie?

Jacek

Też jestem ciekawym mam ten sam problem lodówka Beko pracuję normalnie żadnych o znaków awarii może częste otwieranie a temperatura w kuchni teraz 26 stopni bo na dworzu 33 stopni może to jest powodem?

Marta

Wczoraj rozmrażalam lodówkę, na ścianie w lodowce był lód, dzis rano jest to samo. Termostat ? Lodówka jest chyba z 2004 lub 2005 roku.

Marta

Uszczelka wyglada Ok, dzis się kilka razy tak drzwi Zassały ze nie mogłam ich otworzyć.

Gosia

Pod szufladą z warzywami tworzy mi sie gruba warstwa lodu. Muszę wyciągać szufladę i skuwac lód. Co jest tego przyczyną?

Joanna

Podpinam się. Też tak mam i bryła lodu…

Michał

Mam to samo :/

Daro

Jest nas więcej. Mam podobnie, będę wdzięczny za sugestie

Patrycja

a jak z uszczelkami? Czy są sprawne?

maczo

a twoja uszczelka?

Magda B.

Warto sprawdzić drożność odpływu na skropliny oraz szczelność drzwi

Irek

Mam lodówkę Smeg no frost i po odkręceniu tylnej osłony w środku zamrażarki,”zimny” element jest pokryty grubą warstwą lodu. Na „zimnym” elemencie znajduje się grzałka,która powinna rozmrażać ten lód,ale albo nie działa grzałka,albo czujnik(termostat)grzałki,albo termostat temperatury zamrażarki. Ceny części do tego modelu są bardzo drogie,dlatego pozostaje zgadywanie co wymienić najpierw. Na podobnej zasadzie działą klimatyzacja w samochodzie,dlatego w gorące dni,cieknie woda pod samochodem z klimy. Uszczelka drzwi uszczelką,ale czasem problem znajduje się w czujnikach. Im więcej czujników,tym więcej rzeczy do sprawdzenia.

Magda B.

Dokładnie tak, jeśli urządzenie posiada funkcję no frost to w takiej sytuacji zaleca się najpierw sprawdzenie czujnika temperatury, czujnika temperatury grzałki oraz samej grzałki.
Bez konkretnych danych urządzenia można gdybać.

Małgorzata

U mnie gruba warstwa lodu pod drugą szufladą zamrażarki, skuwam co dwa tygodnie i strużka zamrożonej wody na tylnej ścianie zamrażarki. Przewody są odetkane, Pomocy !!!!!

Małgorzata

I żadnych odpowiedzi na pytanie ????

Aleksandra

pani Małgorzato, potencjalne przyczyny są szczegółowo opisane w artykule. nie jesteśmy serwisem, bez obejrzenia sprzętu trudno nam coś więcej wskazać.

Małgorzata

Podpinam się pod pytanie

zbyszek

Prawdopodobnie zatkany jest odpływ wody skraplającej się na tylnej ściance lodówki. Woda spływa na najniższy poziom i zamarza

Aga

Witam a gdzie szukać przewodu odprowadzającego wodę jesli by był zatkany? I jak go odetkać? wspomnę że tj lodówko-zamrażalka firmy Samsung z no frost

Maria

Woda z dziurki wylatuje nie wiem dlaczego

Ania

Jest najpewniej zatkana..

40
0
Będę wdzięczny za komentarze.x