Dlaczego pralka trzeszczy przy wirowaniu?

katarzyna | 15 marca 2021

Dlaczego pralka trzeszczy przy wirowaniu?

Gdy pralka trzeszczy przy wirowaniu to znak, że coś niedobrego sie dzieje. Jeżeli w trakcie prania słyszysz niepokojące odgłosy lepiej nie ryzykować i wyłączyć urządzenie. Sprawdź potencjalne usterki w pralce, zanim zabierzesz się za naprawę. Co mogło się stać? Podpowiadamy.

Zużyte łożysko w pralce

Głośna praca pralki podczas prania, czy wirowania zazwyczaj ma swoje źródło w zużytych łożyskach. Łącznie z łożyskami występują simmeringi, czyli uszczelniacze łożysk. W praktycznie we wszystkich pralkach występują modele z ułożyskowaniem biernym i czynnym. Tylko niektóre z nich nie posiadają tak prostego dostępu.

W wielu przypadkach mamy do czynienia z klejonym bębnem, przez co konieczne jest jego rozcinanie i ponowne sklejenie. W pralkach Electrolux, Gorenje, Candy większość modeli jest klejona. Sytuacja jest zgoła inna w Samsung, Amica, Beko, gdzie jednak większość elementów można wymontować i bezpiecznie złożyć. Warto pamiętać, że łożyska się wybija z bębna, także nie jest to taka prosta sprawa, jeśli nie mamy doświadczenia.

Po wymianie łożysk pralka powinna przestać trzeszczeć. Nowe łożyska kulowe kosztują zazwyczaj kilkanaście złotych. Średnio 20 – 25 złotych za 1 sztukę. W większości przypadków są to łożyska wodoszczelne kulkowe oraz kurzoodporne kulkowe. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać nowe łożyska i nie możesz odczytać danych z tabliczki znamionowej, bo się zatarła to możesz dobrać je na podstawie wymiarów.

3 najbardziej istotne wymiary to:

  • średnica wewnętrzna
  • średnica zewnętrzna
  • szerokość łożyska

Łożyska do pralek

popsuta pralka jak sobie poradzic

Pralka trzeszczy z powodu paska napędowego

Pasek napędowy ma za zadanie przenosić napęd z silnika na koło pasowe. Jeżeli przesuwa się i nie trzyma powierzchni to może wydawać odgłosy trzeszczenia. Sprawdź, w jakim jest położeniu pasek w twojej pralce. Jeżeli wyraźnie zsuwa się i wypada warto go wymienić na nowy. Paski pod wpływem eksploatacji rozciągają się, twardnieją i pękają. Nowy pasek powinien wyeliminować problem trzeszczenia.

Pamiętaj, aby stroną rowkową nakładać do wewnątrz pasek. Zaczynamy najpierw od silnika, a później nawijamy na koło pasowe, krok po kroku. W ten oto sposób pozbędziesz się usterki. A po co wymieniać od razu pralkę na nową, jak można naprawić obecną i dalej prać bez przeszkód.

Paski napędowe do pralek

Ciało obce w bębnie

Pralka trzeszczy przy wirowaniu z wielu powodów. Mogą to być wspomniane łożyska, pasek napędowy, a także ciało obce w bębnie. Mowa tutaj o drutach z biustonoszy, metalowe troczki od bluz, dresów, wystające zamki błyskawiczne. Jeżeli, któryś z tych elementów zaczepi się o bęben to zaczyna trzeć. Fiszbiny potrafią nawet przejść w całości do zbiornika. Czasami odgłos ten myli się z zużyciem łożysk. Warto zabezpieczać ostre elementy, zanim włożymy do prania. Specjalne woreczki na bieliznę pomagają w praniu delikatnych elementów garderoby.

Worki do pralek

Pralka Candy kody błędów

Sprężyny trzeszczą o obudowę

Czasami może zdarzyć się sytuacja, że sprężyny bębna ocierają o obudowę pralki. Wyrobione gniazdo sprężyny może dosyć głośno rzęzić. Zawleczki sprężyny są plastikowe, więc mogą uszkodzić się w wyniku eksploatacji. Niektóre pralki posiadają mocowania sprężyn na szynie poprzecznej. Sprawdź czy u ciebie jest takie rozwiązanie.

Podsumowanie problemu

Trzeszcząca pralka wcale nie musi oznaczać wzywania fachowca. Jak się okazuje wiele usterek możemy naprawiać samodzielnie. Liczą się chęci i zaangażowanie. Nie pozwól, aby pralka pokonała Cię. Sprawdź nasze inne porady na temat problemów z pralką.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 41

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x