Popsuta pralka – co robić?

katarzyna | 19 lutego 2021

Awaria pralki może skutecznie zablokować dalsze pranie. Jak nie utonąć w stercie brudnych rzeczy i nie zwariować. Sprawdzamy, czy popsuta pralka pokona nas, czy to my nie damy za wygraną. Praktyczne porady, jak radzić sobie z drobnymi usterkami na własną rękę.

Co możesz naprawić sam?

Im starsza pralka tym wbrew pozorom łatwiej o naprawę sprzętu. Dlaczego? nie ma tyle elektryki, co nowoczesne modele. Klasyczny programator porusza się na zębatkach, jak zmienia się program to przeskakują tryby. W obecnych pralkach niestety takich rozwiązań już nie ma. Na pewno najprościej o naprawę elementów znajdujących się na zewnątrz pralki:

 • wąż dopływowy
 • szuflada na proszek
 • drzwiczki w pralce
 • zawias
 • blat pralki
 • uchwyt drzwiczek
 • filtr pompy (za klapką serwisową na dole pralki)

Są to części, z którymi większych problemów nie powinno być. Niektóre wystarczy wykręcić z gniazda, a pozostałe zamocowane są na wkręty.

Identyfikacja problemu w popsutej pralce nie zawsze jest prosta. Szczególnie, gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy. W dużej mierze wszystko opiera się na chęci, mobilizacji oraz zapału. Informacji na temat awarii pralki można poszukać na serwisach społecznościowych w grupach tematycznych, blogach i u nas na Bazie Porad. Dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem pomaga innym użytkownikom w przystąpieniu do naprawy sprzętu. Skłaniamy się ku naprawianiu, a nie wyrzucaniu na śmietnik.

popsuta pralka - problemy

Jeżeli czujesz się pewny, dysponujesz wkrętarką lub innymi narzędziami (płaski wkrętak, krzyżak, klucz torx) nie potrzebujesz warsztatu do naprawy pralki. Rozkręcenie obudowy zajmie ci chwilę, ponieważ większość śrub widać gołym okiem. Zbierz wszystkie do jednego miejsca. Zagubione śrubki to norma wśród majsterkowiczów.

Popsuta pralka a opłacalność naprawy

Warto zadać sobie kilka pytań odnośnie pralki:

 1. Czy to jest pierwsza usterka?
 2. Czy koszt naprawy nie przekroczy 40% wartości ceny nowej pralki
 3. Jak długo użytkujesz pralkę?
 4. Ile kosztował zakup pralki?

W przypadku droższych modeli pralek wymiana hydrostatu, czy silnika w pralce to niewielki koszt w porównaniu z ceną nowej pralki. Tańsze modele Amici, Beko za 700-900 zł nie zawsze są opłacalne w naprawie, ponieważ większość elementów jest zespolona i wymiana jednej części wymaga wymiany całego komponentu.

Jeżeli często psuje się pralka np. 3 razy do roku można uznać, że chyba sprzedali nam wybrakowany egzemplarz albo niewłaściwie użytkujemy pralkę. Licha konserwacja, brak regularności powoduje większe narażenie na potencjalne usterki np. zapchane wężyki hydrostatu, zablokowana pompa odpływowa, niedrożny wąż odpływowy.

Najczęstsze awarie w pralkach

Korzystając z naszych artykułów możesz sprawdzić, jakie przyczyną odpowiadają za usterkę. Większość problemów jest uniwersalna, ponieważ podzespoły są takie same we wszystkich pralkach. Popsuta pralka wcale nie musi oznaczać końca jej żywota. Czasami prosta niesprawność, jak np. zagięty wąż dopływowy sprawi, że urządzenie przestaje pobierać wodę. Kolejny błahy powód za słabo odkręcony zawór wodny może skutecznie zablokować dopływ świeżej wody do urządzenia.

Problemy z otwarciem zablokowanych drzwiczek w pralce to również powszechny problem. Wiele modeli wyposażone jest w awaryjne otwieranie drzwiczek – łapiemy za linkę od naciągu znajdującą się w klapce serwisowej i otwieramy pralkę. To samo dotyczy awaryjnego wylewania wody z bębna. Jeśli pralka stoi w połowie cyklu z pełnym zbiornikiem – można awaryjnie spuścić wodę wężykiem znajdującym się obok filtra pompy. Niestety nie każdy producent pralki umożliwia taką czynność.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments